ESR Meter Adapter (Kondansatörleri test etmek için)

ESR T4 Aliexpresten.

bu esr metreden memnun musunuz?
hangi voltaj ve kapasitedeki kondansatörleri sağlıklı ölçebiliyorsunuz.
iç yapısı biraz basit gibi geldi. bana 2200uF ve 300V kondansatörleri ölçecek birşey lazım.
İnsulation tester diye ölçü aletide varmış.Bazı kondansatörler normal ölçümde doğru sonuç veriyor fakat devresinde tam voltaj yük altında sızıntı yapıyor. Insulation tester'lar 500-1000Vluk olanlarıda varmış.

Bunla elektronik cihaz radyo uydu tv lerdeki kond bakıyorum, kapasite değerine pek bakmıyorum % cinsinden bozulmaya göre karar veriyorum yeni kond bile %0.8-0,9 gösteriyor. Önceden deşarj edip ölçüm yapmalı yoksa cihaz mefta yeniden programlanmalı.

Bunla elektronik cihaz radyo uydu tv lerdeki kond bakıyorum, kapasite değerine pek bakmıyorum % cinsinden bozulmaya göre karar veriyorum yeni kond bile %0.8-0,9 gösteriyor. Önceden deşarj edip ölçüm yapmalı yoksa cihaz mefta yeniden programlanmalı.
resimde Insulation tester(izolasyon ölçü aleti) yukarıda anlattığım olay için (Bazı kondansatörler normal ölçümde doğru sonuç veriyor fakat devresinde tam voltaj yük altında sızıntı yapıyor). bunu bulabilir miyiz?
yoksa daha kaliteli bir esr ölçü aleti yapsak mı?
Açıkçası ben yeni açacağı küçük tamir hanem için birkaç ölçü aleti arıyorum.
yabancı sitelerden araştırma yapınca aletleri Türkiye'de bulamıyorum. Türkiye'de yapılmış ve denenmiş Kendin yap ürünlerde bulamadım. Ne yapacağımı bilemiyorum?

Ekli dosyalar

• kyoritsuinsulationtester.jpg
    kyoritsuinsulationtester.jpg
    27.8 KB · Görüntüleme: 18
Bu resimdeki izolasyon tester Meger urunu degilmi yani elektrik motorlarinda kullanilan sargi sargi arasi yada sargi toprak arasi izolasyon test cihazi.

Sargiya yuksek voltaj uygulayip direncini olcuyor. Bu olcu aleti ile kapasitor olculemez zatwn bir kac kademesi vardir. Bendeki izolasyon tester de 250 volt 500 volt ve 1000 volt kademeleri mevcut.

Yanlis kademe kapasitorun dielekt malzemesini delecektir.

Bu resimdeki izolasyon tester Meger urunu degilmi yani elektrik motorlarinda kullanilan sargi sargi arasi yada sargi toprak arasi izolasyon test cihazi.

Sargiya yuksek voltaj uygulayip direncini olcuyor. Bu olcu aleti ile kapasitor olculemez zatwn bir kac kademesi vardir. Bendeki izolasyon tester de 250 volt 500 volt ve 1000 volt kademeleri mevcut.

Yanlis kademe kapasitorun dielekt malzemesini delecektir.
Bu alet dediğiniz alet.
Kondansatör test etmede 3 şekilde olur
1- Kondansatörün şarj-deşarj olup olmadığı Analog avometre ile ibresi sapar sonra geri gelir.
2 Kondansatörün kapasitesi LCR meter veya dijital multimetre ile farad cinsinden
3- Kondansatörün ESR si ESR metre ile.
4- Yüksek voltajlı kaondansatörlerin o voltajda sızıntı yapıp yapmadığı. 250V üzeri kondansatörlerde kullanılır. kademe seçimi önemli 400Vluk kondansatöre geriliminden fazla 500V uygulamamalısın. Sağlam kondansatör aynı analog multimetredeki gibi ibre sapıp geri gelir.

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri