Eski vantilatör tamiri

Officeboy

Üye
Merhabalar
Elimde eskiden kalma bir vantilatör var. Bu elime ilk geçtiğinde biraz sesli de olsa çalışıyordu. Sonra bunun içini açıp bir tozunu alayım dedim. Sonuç, çalışmayan bir vantilatör!
Bunu daha sonra, elektronikten anlayan bir kişiye verdim, birkaç ay onda kaldı, bana paramparça olarak geri getirdi. Üzerinde uğraşmamış, söktüğüyle kalmış. Ne yazıkki bu konular hakkındaki bilgim çok sınırlı. Keşke vermeden önce fotoğrafını çekseymişim. Şimdi bunun kablolaması nasıl yapılacak hiç bilmiyorum.

Bobinden 3 renk kablo çıkıyor bu kablolar vantilatörün tabanına iniyor. Orada bir açıp kapatma anahtarı var (motor tek hız kademesinde çalışıyor). Anahtara ilk bastığınızda 1 ve 2 numaralı soketler aktif, ikinci basışınızda 1 ve 3 numaralı soketler aktif oluyor. Tahminimce 1 numaralı yerden çıkan beyaz kablo 4 ya da 5 numaralı yani direk 220V alacağı klemense giriyor. Ama yukarıdan inen beyaz, mavi ve yeşil kabloların yerlerinin neresi olduğunu bilmiyorum. Acaba bana bu konuda akıl verecek biri var mı?

IMG_20180805_213624_1.jpg

IMG_20180805_222151.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,887
Son üye
ckiplano

Yeni konular

Geri