Eski Mekanik Sayaçlar Ücretsiz Değiştirilecek

10 yılını tamamlamış elektrik sayaçları bedelsiz olarak değiştirilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) işbirliğiyle düzenlenen ''6. Sektör Toplantısı''nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldız, elektrik sayaçlarının değiştirilmesi uygulamasına ilişkin soru üzerine, eskiyen, 10 yılını doldurmuş elektrik sayaçlarının yüzde 1,5 civarında daha az kayıt yaptığının bilindiğini, dolayısıyla kullanım ömrünü tamamlamış bütün sayaçların değiştirileceğini söyledi.

EPDK'nın bu konuda hazırlamış yönetmeliğinin bulunduğunu hatırlatan Yıldız, bu yönetmelik çerçevesinde 2014 yılından itibaren, 10 yılını tamamlamış bütün sayaçların değiştirileceğini belirtti. Yıldız, şunları kaydetti:

"Sayaç bedeli, zaman zaman kamuoyunda tartışmalara yol açıyor. Biz sayacı değiştirmenin bizlere getirisinin daha fazla olduğuna inanıyoruz. Niçin sayacın tamiri tadilatı tekrar sökülüp takma paralarıyla vatandaşımıza 40-50 lira olarak yansıtalım. Bu doğru değil, o yüzden bu sayaçların tarafımızdan yenileneceğini söylemek isterim. Bunun mekanizması kuruluyor. Vatandaşlarımız bunun için bir bedel ödemeyecekler."

şimdi anlamadım sayaç parasını vatandaştan alcaklar ama takma parası almıyacakmı dagıtım şirketleri ben çok 10 yılı doldurmuş sayaç degiştirdim sayaç parasıda sayaç takma parasıda dagıtım şirketi alıyor

şimdi anlamadım sayaç parasını vatandaştan alcaklar ama takma parası almıyacakmı dagıtım şirketleri ben çok 10 yılı doldurmuş sayaç degiştirdim sayaç parasıda sayaç takma parasıda dagıtım şirketi alıyor

40-50 liralık sayaç ve değişim bedeli alınmayacak..
slm.

10 yılını tamamlamış elektrik sayaçları bedelsiz olarak değiştirilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) işbirliğiyle düzenlenen ''6. Sektör Toplantısı''nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldız, elektrik sayaçlarının değiştirilmesi uygulamasına ilişkin soru üzerine, eskiyen, 10 yılını doldurmuş elektrik sayaçlarının yüzde 1,5 civarında daha az kayıt yaptığının bilindiğini, dolayısıyla kullanım ömrünü tamamlamış bütün sayaçların değiştirileceğini söyledi.

EPDK'nın bu konuda hazırlamış yönetmeliğinin bulunduğunu hatırlatan Yıldız, bu yönetmelik çerçevesinde 2014 yılından itibaren, 10 yılını tamamlamış bütün sayaçların değiştirileceğini belirtti. Yıldız, şunları kaydetti:

"Sayaç bedeli, zaman zaman kamuoyunda tartışmalara yol açıyor. Biz sayacı değiştirmenin bizlere getirisinin daha fazla olduğuna inanıyoruz. Niçin sayacın tamiri tadilatı tekrar sökülüp takma paralarıyla vatandaşımıza 40-50 lira olarak yansıtalım. Bu doğru değil, o yüzden bu sayaçların tarafımızdan yenileneceğini söylemek isterim. Bunun mekanizması kuruluyor. Vatandaşlarımız bunun için bir bedel ödemeyecekler."

Bakan Bey doğru söylemiş. özelleşen yerlerde 2014 yılından itibaren yanılmıyorsam şirketler hiç bir üçret almadan değiştireceklerdi. Ama 2013 yılında tüm şayaçları bedeli olan 50 TL leri abonelerden alarak değiştirdiler. Hatta sayaçları direk fabrikalardan alarak piyasada ticaret yapan kimseye sayaç sattırmadılar.

Son düzenleme:
Öyle derler faturaları yazmaya gelincede hemen eklerler faturaya.

Geçen yıl gebzede sayaç ve takma bedeli tüm sayacı deişenlerden alındı ve mecburen ödedik...

Sayaç değişecek ve bedel ödenmeyecek miş , uyy nerde yaşıyorsun uşağım, aldığımız nefesten bile vergi alacaklar görmüyormusun durumu.

eski sayaçları bile çaktırmadan götürdüler, hurdacıya sattırmadılar kimseye :) çatı çatırda aldılar parasını geçen yıl...Çok ilginç ...hem sana danışmadan senin sayacını değişiyorlar, hem senin faturanı artıracak bir sayaç takıyolrar, hem yenni sayacın parasını alıyorlar hemde eskisini sana bırakmıyorlar...

bildiğim kadarı ile elektronik sayaçlar çok küçük akımlarda bile affetmiyor, öpüyor...

Karları olmasa bedava değiştirmezler ve değiştirmediler de Geçen yıl tıkır faturaya eklediler.
Hem sayaç parası ver hemde daha fazla fatura gelsin süper bir iş.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri