Eski ethernet kartlarındaki trafo

oguzabanoz

Üye
Arkadaşlar bildiğiniz gibi eski ethernet kartlarında 56k olanlarda sanırım 1:1 trafo var.Ben bu trafoyu izolasyon trafosu olarak kullanmak istiyorum.Bu trafo sargıların dayanabildiği akım*volt yani maximum watt değerine kadar 1:1 dönüştürme yaparmı?yani max 1 wattlık bir trafo ise 0.5 watt altında da 1:1 oranında iletim yaparmı?ve sizce kaç wattlık güce dayanabilir bu transformatörler.Trafonun bir örneği aşağıdaki linkte var arkadaşlar.Şimdiden çok teşekkürler..

http://h30094.www3.hp.com/buynowall_assets/large_images//2877072-1.jpg

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tekrar merhaba kardeşim. Çevrende, mahallende PTT teknikeri varsa telefon hatlarının max. taşıyabileceği, verdikleri gerilim ve akım değerini soarsan daha sağlıklı bilgi edinebilirsin.
Bulduğum linklere göz at 6K6CXFMR Oxford Electrical Products. 1:1, 600 Ohm isolation transformer. Resin encapsulated case, PC leads. [6K6CXFMR] - $3.95 :
115XFMR 600 ohm, (1 to 1) Sound Card interface and phone and data, high-quality audio transformer. [115XFMR] - $7.95 :
http://www.alphamicro.net/franchises/atech/ats-075(r).aspx resmin altında specification tıkla, 3750V yazmakta fakat bu max. ve çok kısa süre için dayanabileceği en büyü değerdir. Diğer arkadaşların yorumlarını da görmeyi bekle.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim ikinizede cevaplarınız için.PTT den de bilgi almaya çalışırım.Merak ettiğim diğer birşeyde trafonun nominal akım ve gerilim değerleri altında çalışırsam trafonun 1:1 dönüştürme oranında değişiklik olurmu?Yani 110 volt 30 ma ise ben 50 volt 10 ma da çalışsam sıkıntı olurmu?

Çok teşekkür ederim ikinizede cevaplarınız için.PTT den de bilgi almaya çalışırım.Merak ettiğim diğer birşeyde trafonun nominal akım ve gerilim değerleri altında çalışırsam trafonun 1:1 dönüştürme oranında değişiklik olurmu?Yani 110 volt 30 ma ise ben 50 volt 10 ma da çalışsam sıkıntı olurmu?

o tür trafolar a devresinden b devresine sinyal aktarmaktır.yüksek frekans üzerine dayalı çalışır.gerilimle pek alakası olmaz.sizin ne yapmak istiyorsunuz.konuyu açarsanız belki yardımcı oluruz.

Ben bu trafoyu transformatörsüz adaptör yapımında kullanmak istiyorum.Trafosuz adaptör oldugu için kullanacagım trafonun görevi gerilim düşürmek değil sadece devre çıkışı ile Şebeke arasında manyetik yalıtım yapmak.

220/220 de büyük ihtimalle kullanamazsın.yapmak istediğin şey izolasyon yapmak ama neden ihtiyaç duydunki buna

Bende 220 de kullanamayacagımı düşündüm fakat denemekte fayda var dedim ve primer uçlarına 220 volt bağladım.Fişi prize daha tam takamadan trafo patladı :).Aslında ben çok gereksiz buluyorum fakat hoca kullan diye inat etti.

Bende 220 de kullanamayacagımı düşündüm fakat denemekte fayda var dedim ve primer uçlarına 220 volt bağladım.Fişi prize daha tam takamadan trafo patladı :).Aslında ben çok gereksiz buluyorum fakat hoca kullan diye inat etti.

size patlama nasıl olur görmeni istemiş :)
aslında bilgini kontrol etmek için zorlamış.arkadaşım sarım sayısını düşürmek için frekansını yüksek tutman lazım.şebeke 50 hertz.bu sabit 220 verince güzelim minik trafo gitmiş.cep tel yada pc lerdeki power supply aç incele tedbirini al derim.orda kullanılan trafolar minnacık boyutlarda .şöyel hesap yapmanı tavsiye ederim.50 hertz e göre.birde yanlış hatırlamıyorsam 39650 khz göre hesap yap ve kullanılan sarım sayısını ortaya çıkar.primere düşen tel boyutu 20 25 cm oluyor.bu kadar kısa olmasının sebebi frekans yüksek olmasından....
K.G.

size patlama nasıl olur görmeni istemiş :)
aslında bilgini kontrol etmek için zorlamış.arkadaşım sarım sayısını düşürmek için frekansını yüksek tutman lazım.şebeke 50 hertz.bu sabit 220 verince güzelim minik trafo gitmiş.cep tel yada pc lerdeki power supply aç incele tedbirini al derim.orda kullanılan trafolar minnacık boyutlarda .şöyel hesap yapmanı tavsiye ederim.50 hertz e göre.birde yanlış hatırlamıyorsam 39650 khz göre hesap yap ve kullanılan sarım sayısını ortaya çıkar.primere düşen tel boyutu 20 25 cm oluyor.bu kadar kısa olmasının sebebi frekans yüksek olmasından....
K.G.

Ama benim için gereken trafonun tam olarak nominal değerlerini bugun board üzerine devreyi kurum ölçtüm.Benim kullancağım trafo nominal gerilimi 16 v,akımı 60 mA ve dönüştürme oranı 1:1.Yani bu kadar düşük bir akımın oluşturcağı manyetik akı sekonderde gerilim indükleyebilir mi ki?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri