Eski Bilgisayarı adam etsek

asus a8n5x anakart için hangi işlemciyi takabiliriz 0 veya 2. el

Supported processors:

Socket 939 için;
1.8 GHZ. ile 3.0 GHZ. arasındaki işlemciler kullanılabilir.

bpr98.jpg

Sempron / Sempron 64 (1.8 GHz - 2 GHz, or 3000+ - 3500+)
Athlon 64 (1.8 GHz - 2.4 GHz, or 3000+ - 4000+)
Athlon 64 X2 (2 GHz - 2.4 GHz, or 3800+ - 4800+)
Athlon 64 FX (FX-53 - FX-60)
Opteron (1.8 GHz - 3 GHz, or model 144 - model 156)
Dual-Core Opteron (1.8 GHz - 2.6 GHz, or model 165 - model 185)

Kolay gelsin.

Bu eski bilgisayar hastalıgına bende kapıldım merak saldım bir sürü linux dagıtımını indirdim cdye yazdırdım cdye acımadim 25 tane bos cd harcadim linux dağıtımlarının hiçbirisi dogru dürüst çalışmadı dondu kurulumda bi yerden sonra ilerlemedi felan microsoftun sistemlerine gelince 98/ME/2000 bunlarıda denedim ama programlarda calışma sorunları oldu onlarıda gectim en son yabancı bi forumda Windows FLP Windows FLP - Vikipedi yi denedim Ve son nokta türkçe desteği yok ama tam istediğim gibi eski bilgisayar ben daha ölmedim der gibi ayaklandi ve mutluyum :D arada hala kullaniyorum google aratırsanız indirebileceğiniz adresler çıkacaktır saygılar

Eklemeyi unuttum Denediğim sistemin özellikleri
İntel pentium 3 500MHz
64MB Ram
Onboard Ekran kartı 8mb (Matrox g200 AGP)
8 GB Hard Disk

Sistemim
amd athlon 1.8 ghz
1 gb ram
128 mb ekran kartı.
Benim bu eski bilgisayara ubuntu 10 kurdum ama sistemi zorladı. yapacağım işlemler ofis uygulamaları, internette sörf, film izlemek. Bu 3 lüyü kasmadan yapabilmek için hangi versiyonu yüklemeliyim

Sistemim
amd athlon 1.8 ghz
1 gb ram
128 mb ekran kartı.
Benim bu eski bilgisayara ubuntu 10 kurdum ama sistemi zorladı. yapacağım işlemler ofis uygulamaları, internette sörf, film izlemek. Bu 3 lüyü kasmadan yapabilmek için hangi versiyonu yüklemeliyim

Windows FLP yükle kardeşim birak linux dagitimlarini internette aratirsan indirme adresleri çıkacaktır

Bu eski bilgisayar hastalıgına bende kapıldım merak saldım bir sürü linux dagıtımını indirdim cdye yazdırdım cdye acımadim 25 tane bos cd harcadim linux dağıtımlarının hiçbirisi dogru dürüst çalışmadı dondu kurulumda bi yerden sonra ilerlemedi felan microsoftun sistemlerine gelince 98/ME/2000 bunlarıda denedim ama programlarda calışma sorunları oldu onlarıda gectim en son yabancı bi forumda Windows FLP Windows FLP - Vikipedi yi denedim Ve son nokta türkçe desteği yok ama tam istediğim gibi eski bilgisayar ben daha ölmedim der gibi ayaklandi ve mutluyum :D arada hala kullaniyorum google aratırsanız indirebileceğiniz adresler çıkacaktır saygılar

Eklemeyi unuttum Denediğim sistemin özellikleri
İntel pentium 3 500MHz
64MB Ram
Onboard Ekran kartı 8mb (Matrox g200 AGP)
8 GB Hard Disk

64 MB ramle ubuntu çalıştırmanız çok zor.

Celeron 633 Mhz (overclocklu 790 Mhz'de çalışıyor)
Via 693A chipli anakart
192 mb ram
10 gb hdd

Bu sistemde ubuntu 9.10 kullanıyorum. Sistem kıtı kıtına yetiyor işletim sistemine.

Sistemim
amd athlon 1.8 ghz
1 gb ram
128 mb ekran kartı.

intel celeron 2.6 ghz 775pin
intel 915G anakart
512 mb ram
O/B ekran kartı
bu sistemle ubuntu 10.04 kullanıyorum. Bol flashlı, videolu resimli sitelerde ram azlığından dolayı kasıyor ve 720p video ve filmleri de işlemciden dolayı tıkana tıkana oynatıyor. Bunun haricinde ofis uygulamalarında, HD olmayan filmlerde gayet yeterli. Donanımsal olarak uyumsuzluk durumuna karşı olarak yeni sürümleri denemenizi öneririm. Ubuntuya göre grafiksel özellik olarak kırpılmış "xubuntu" versiyonunu deneyebilirsiniz. Ofis yazılımı olarak sadece "word" ile kurulu geliyor ama istenirse yazılım deposundan "excel" ve "power point" (openoffice,libreoffice) kurulabilir. Bunun haricinde "kubuntu" da mevcut. Xubuntu 10.04,12.04 ve kubuntu 12.04 sürümlerini deneyebilirsiniz. Ayrıca Ubuntu 11.04'ten sonra "Unity" denen yeni bir grafik arabirimine geçti, 11.04 ve sonraki sürümlerde kasma sorunu yaşayabilirsiniz bunun yanında bu arabirimi şahsen kullanışsız buldum.
Ubuntu sürümlerine; Ubuntu Releases linkinden ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:
linux demek istedin herhalde. Tavsiyem pardusu kurman , bu sayede pardus kelimesinin ne olduğunu ve bir işletim sistemi nasıl bir mantıkla çalışırı farkedebilirsin . (Windowsu saymıyorum)

ubuntu bu tip sistemlerde bazen sorun çıkarabiliyor onun yerine yine ubuntuyu taban alan ve onun "yazılım merkezini" kullanan ve bilgisayarı daha az yoran xubuntu tavsiye ederim.
xubuntu, ubuntunun yanı sıra xfce masaüstü ortamı kullanır. xfcenin kullanımı hem kolay hem de pratiktir.

siduction dağıtımını öneririm. lxde versiyonu gerçekten çok hafif olmuş.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri