Eski binalarda bir kata topraklama yapmak

DGN FRT

Usta Üye
.arkadaşlar malumunuz eski binalarda pek topraklama olmuyo.( tabi hepsi deil.) diyelimki 2.kat topraklama istiyo. Bunun topraklama kazıgını genelde nereye çakıyorsun saygıdeğer ustalarım. Kat girişi olsa diğer apartman sakınleri kabul etmeyip sorun çıkarabilir. Uygun yer neresi ve nasıl yapıyosunuz. şimdiden teşekkürler slm

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
dgn frt arkadaşım çok katlı binalarda topraklama yoksa veya olduğu halde yetersiz ve güçlendirilmesi gerekiyorsa bu sorun sadece sizin değil tüm dairede oturanların ortak sorunudur. yönetici varsa konuşularak bir toplantı yapılır ve ortak bir karar alınarak yapılacak masraflar her daireye eşit olarak paylaştırılır.elektrikçide topraklama levhası ve veya topraklama kazıklarını en uygun yer neresiyse yani bahçe nemli ve engel teşkil etmeyecek ana sayaç panosuna en yakın bir yere gömerek eskiden yapılmış topraklama varsa ve sayaç panosundan daire kare buatlarına topraklama kasidi uygunsa panoya kadar kabloyu çekerek bağlar.tabiiki daha önceden hiç topraklama yoksa panodanda her daireye topraklama vermesi gerekir. ama siz ben sadece kendi dairemin topraklamasını güçlendirmek istiyorum derseniz yine binanın uygun bir yerine bakır kazık çakarak kablosunuda bağımsız olarak daire içine kadar götürmek zorundasınız.en yakın ışıklık varsa buradan kabloyu geçirebilirsiniz. biraz daha maliyet ve işçiliği az olur. slm

Rezistans ustam sen çok güzel diyosun da bu apartmanda oturanlar topraklama pek umurlarında olmuyo. Yönetici felan da yok. Bir de bu bina çarşı merkesinde oluyo bazen. Bu sefer iş daha da karışık. Daire içinde bir çözüm yok mu acaba. Yapılarsa nereye yapılır mesela?

daire içerisinde h,ç bir yere topraklama yapamazsınız. topraklama yapmanız için en az 1m boyunda topraklama bakır kazığını nemli ve rutubetli çakılsız taşsız toprağa gömmeniz lazım yetmezse en az 2m yanına bir kazık daha çakmalısınız. slm

daire içerisinde h,ç bir yere topraklama yapamazsınız. Topraklama yapmanız için en az 1m boyunda topraklama bakır kazığını nemli ve rutubetli çakılsız taşsız toprağa gömmeniz lazım yetmezse en az 2m yanına bir kazık daha çakmalısınız. Slm
saol rezistans ustam sen tecrübeli bir abmizisin diye bu şekilde sordum. Hep kafamdaydı bu. Saol varol

Bunu ben Eskişehir'deki evimizi kiraya vermeden önce kendimiz otururken bir toplantıda dile getirmiştim, içinde kaçak bulunan bir fritöz sayesinde topraklamanın sıfırlama yoluyla yapıldığını öğrendikten sonra. Apartmanımızda topraklama yok, yaptıralım demiştim ama sonra başka şehire taşınıp orayı kiraya verince ben orada olmayınca havada kaldı. Ana panodan dairelere toprak hattı çekili mi bilmiyorum ama prizlerin içinde toprak iletkeni vardı, muhtemelen panoda sıfırlama yapılmış. Bu durumda 11 dairelik binanın sadece panosuna topraklama çekmenin maliyeti tahmini ne kadar tutar? Apartmanın önünde beton kaldırımın bitiminde toprak zemin mevcut.

:D cok tehlıkelı bır cevap verıyım tesısatının uygun olması kosulu ile dogalgaz tesisatı kacıncı katta olursanız olun topraklama :D :) yanlız kabloların notrle toprak kablolarının hıc bır sekılde bırlesmemesı halinde gecerli olacak bır sey bu o yuzden sadece mutfakta kombi ve ocakta calısan topraklama tesısatı o yuzden ıkısındede topraksız prız kullanmak gerkli
eski binalardada en buyuk tehlikelerden aslında bu gevsek bir nötr durumunda ısınana gaz boruları yanan kelepce plastıkleri

:d cok tehlıkelı bır cevap verıyım tesısatının uygun olması kosulu ile dogalgaz tesisatı kacıncı katta olursanız olun topraklama :d :) yanlız kabloların notrle toprak kablolarının hıc bır sekılde bırlesmemesı halinde gecerli olacak bır sey bu o yuzden sadece mutfakta kombi ve ocakta calısan topraklama tesısatı o yuzden ıkısındede topraksız prız kullanmak gerkli
eski binalardada en buyuk tehlikelerden aslında bu gevsek bir nötr durumunda ısınana gaz boruları yanan kelepce plastıkleri
arkadaşaım sen iyiy misin? Bu nasıl cevap. Doğazgaz borusuna topraklama olur mu? Diyelimki bir kaçak oldu topraga salterleri attırmadı? Ne olacak? O anda bir çocuk geldi doğalgaz borusuna dokundu? öldü diyelim o zaman seni kim kurtaracak. Zaten kanunlarda kesinlikle yasak olan bişey? Litfen cevap veririken dikkat edelim. AYRICA TOPRAKLAMA METAL BORULARA SU BORULARINA YAPILMAZ. HEM SAĞLIKLI OLMAZ HEM DE SU BORULARINA KAÇAK OLDUGUNDA SU BORULARI BAKIR KAZIK GİBİ İŞLEM YAPMAZ SU DA KAÇAK OLUR VE SUDA. SONRA SUYUN ALTINDA HAŞLAMA OLURSUN

bravo dgnfrt arkadaşım gayet güzel bir cevap vermişsin bence bu arkadaşın binası eski yıkım derdinden kurtulmak için kısayoldan binayı havaya uçurmaya çalışıyor her halde slm

mesajın devamında yazdıgımı okumakta lazım unutmayınkı eskı bınalarda hem ocaktan hemde kombı prizlerinde yapılan sıfırlamadan dolayı dedıgınızın daha yuksek ıthımal olmasını aslında bu cıhazlara kacık akımın sart kosulmamasını degilde gaz borusundakı topraklamın kopup elektrık carpması ıhtımalını ongoruyorsun
uz

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri