eprom nasıl yüklenir

jevix

Üye
tüm foruma selamlar burdan öncelikle bütün forumun kurban bayramını kutlarım

sorum aslında tamamen merakdan kaynaklı herhangi bir arıza felan yok günümüzde hepimizi biliyoruzki çamaşır makinaları bulaşık makinaları fırınlar buzdolabları ciddi anlamda elektroniğin gelişim etkisiyle dijitalleşmeye sayısallaşmaya başladı ve haliyle epromlar ve çeşitli programlanabilir entegreler fazlasıyla piyasada görülmekte işde merak ettiğim nokta burda başlıyo örneğin dielimki elimde sorunlu xxx marka xxx model herhangi bi çamaşır makinası var ve bi sebepten ötürü üzerinde bulunan eprom bi şekilde yandı dielim

1 uygun eprom dosyaları (tamirci esnaf arkadşlar açısından soruyorum)nasıl temin ediliyo yani firmadan felan mı isteniyo

2 eprom nasıl bi arabirim vasitası ile programlanıyo

3 dielimki eprom yükseltmesi yapılcak bi beyinde eprom bord üzerinden sökülmeden de programlanabilirmi yani bunun için üreticiler bord üzerine bi bağlantı soketi çıkış bırakırlarmı

evet sorum bu kadar aslında böyle bi konunun resimli anlatılıp sabitlenmesi site namınada bilgilenmek açısından gerçekten güzel lur diye düşünüyorum hadi bakalım ustalarım hepinize kolay gelsin

saygılarımla

sayın jevix.
Eepromlar ev aletlerinin hafıza depoları olarak eski mekanik şalterlerin mekanik kamlarının yerini aldılar .
Mekanik kamlarda sabit çift konumlu mikro swiçlerin 1/0 konumları sabit zaman diliminde (4dak 15sn)arka diski bir tam tur çavirerek ön kamı 5 derece açı ile çevrilmesini sağlarlardı.bu kamların belli noktalarda anahtarları var veya yok kabul etmesiyle ev aletlerini zamanlanan süreler dogrultusunda devreye alır veya devreden çıkarırlardı .

Eepromlar önceden hazırlanmış (C++) programların hex dosyalarının yüklendigi depo olarak kulanılmaya başlandı eski eepromlar atmel 93c46- 93 c 86 iken şimdilerde 24 01, 24 32 hatta24 64 lere kadar eepromlar kullanılmakta.

Eski epromları söker bir sağlam eepromdan klonlardık tabi uygun arabirim okuyucu ve yazıcılarıyla şimdi yine aynı şekilde yapılablinir ama buna gerek kalmadı servislerin RS 232li ara birim aletleri ile internet üzerinden eeprom formatlanıp tekrar yüklene biliniyor .Fiziksel hasar oluşmuşsa işlemcide mutlaka degişmesi gerektiginden vede ekonomik olmayacagından kartın degişimi şart koşuluyor.

programcılar çok çeşitlidir fakat her programlayıcı tüm eepromları programlaya bilir diye bir düşünceye kapılmayınız hepsinin kendilerine has özellikleri vardır

Sonra ev aletlerinde sadece eepromlu devreler kullanılmıyor bazıları özellikle hız kontrol sistemli (çamasır makinalarında) Pic dedigimimiz elemanlarda kullanılıyor ve bu elemanlardaki datalar merkez servisler tarafından gizli tutuluyor.
Resimde J-7 diye işaretlenen soket programcı baglantı soketidir ve kart üzerinden program yüklenir.

Ekli dosyalar

• eeprom.JPG
    eeprom.JPG
    21.4 KB · Görüntüleme: 459
ali ustam verdiğin bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim

peki bu servislerde bulunan rs232 li kablo ve ekipman piyasada mevcutmu

eepromlarda program bulunmaz. sadece ayarlar, veriler vs saklanır. eepromlar mikrokontrolör tarafından okunur ve bu ayarlara göre mikrokontrolör içerisindeki yazılım gerekli işlemleri yapar. Mikrokontrolörlerde yazılım koruma etkinleştirilmiş ise içerisini okuyup programın yedeğini alamazsınız. Mikrokontrolör arızalanmış ise bu durumda kartı değiştirmeniz gerekir.

Eğer yazılım koruması yapılmamış ise yazılım yedeğini alabilir, arızalandığında da emsali ile değiştirip yazılımı yükleyebilirsiniz.

Mikrokontrolör (tek çip bilgisayar) ile eeprom (hafıza çipi) karıştırmışsınız gibi geldi.

eeprom verilerini okumak kolaydır. Yedeğini de alabilirsiniz.

JDM programlayıcı piyasadaki en ucuz programlayıcıdır. Kendiniz yapsanız 6-7 tl gibi bir fiyata çıkartabilirsiniz. Icprog yazılımı PC de yüklü olduğunda JDM programlayıcı ile hem eeprom (24 serisi) ve hem de pic serisi mikroları programlayabilirsiniz, programlarını okutabilirsiniz (yazılım koruması varsa 00 okursunuz)

üstad verdiğin bilgilere önce teşekkürler bahsettiğin hafıza çiplerini biliyorum ama ben rom bellek gibi ana programın yüklendiği çekirdek parçadan bahsettim onun içindeki veri yedeklenirmi diye ama cevabı aldım koruma ile alakalı imiş merak ettim doğrusu bu tip işlemlerde fabrika neden programın kodlarını servislere veya tamircilere açık şekilde vermez ki

...merak ettim doğrusu bu tip işlemlerde fabrika neden programın kodlarını servislere veya tamircilere açık şekilde vermez ki
Fabrikadan kastınız firmalar herhalde. Onlar cihazın tamir edilmesi ve tamir görmüş cihazın daha sonra tekrar tamir gerektirip gerekirmeyeceğini düşünmek istemezler. Markanın itibarına zarar gelebilir. O nedenle doğrudan parça değişim politikasını izlerler.

Benim çamaşır makinası sürücü kartım arızalanmıştı. Bir defa tamir ettim. Servis kart + motor değişecek demişti çünkü. Tamir ettiğim kart yine arızalandı. Mecburen servis çağırıp değişimi yaptırdım. Sonra eski motoru açtığımda, kömür tozunun takonun etrafında biriktiğini ve elektrik atlamasına neden olduğunu gördüm (motorda da tasarım hatası varmış yani). Yeni motorda takonun yerini değiştirmişler.

Demek istediğim, arızayı bulduk ve çözdük derken asıl sorunu görememiş olmamdı. Servis çalışanı olsam markayı rezil ederdim :)

Saglık konusunda koruyucu hekimlik oldugu gibi, mekatroniktede enerjinin dönüşüm noktalarının ve sürtünme defarmasyonlarının, metal yorgunluklarının,statik elektrik yüklerinin, harmoniklerin ,çevre koşullarının (ısı nem gibi) cıhazlardaki deformasyonun takibi kesinlikle şarttır.

Yeni nesil ev aletlerinde devre kesici olarak stand by sistemi kullanılmaktadır yani siz cıhazı prize taktıgınız andan bozulana kadar aslında cihazınızın besleme katı (swiç mod) daimi olarak devrededir

Hem daimi enerji sarfederler hemde Bakım teknisyeni olayan kendi cihazını onarmak isteyen kişilerin hayatına kast etmektedirler vede hiçbir uyarı işareti taşımamaktadırlar buda üretiçi firmaların aslında çok büyük suçudur
.
Bu tür cıhazlar onarım için sökülmeden önce fiş ,prizden cıkarılmalı ve 5 dakika beklenmelidir ki blok kondansatörü deşarj olup hem kattaki kompanentlere hemde insan sağlıgına zarar vermesin .

Ev eletleri tamirciligi belli bir egitime tabi olmadan 90lı yıllara kadar çıraklıktan yetişme bir hiyerarşi ile geçmişteki ustaların teçrübeleri ile görsel uygulamalarla sürdürüldü günümüz ev aletleri tamamen Mekatronik bir dal oldu.

İşlemçileri,eepromları ,enkoder veya takoları,ntc,ptc algılayıcıları iletkenlik sensörleri su seviye basınç sensörleri üniversal motorları veya step motorları manyetik pompaları su rejenarasyon ekleri Vs,Vs saymakla bitmeyecek

teknolojik yeniliklere son 10 yıl içinde maruz kaldı bu gelişmelere temel egitimi almamış (alt yapısı olmayan)tamirci ya **karga tululmba ** makinalara daldı yada çıraklık egitimi ev aletleri bölümüne devam ederek sisteme ayak uydurmaya çalıştı.

Çıraklıktan yetişenler sadece fiziksel hasar görmüş mekanik parçaları degişimi ile sorunları ertelediler ana sebeblere egilmedikleri için .hata tekrarladı vede bir iki nesil ev eletleri göz göre göre sistem dışına itildi ,dönüşüme gitti.

Tamir etmek, o an enerjinin ulaşamadıgı kompanenti degiştirmek degil ,devre dışı kalan kompanentin neden niçin devre dışı kaldıgınıda bulmaktır.sebebleri ortadan kaldırmaktır

eepromlarda program bulunmaz. sadece ayarlar, veriler vs saklanır. eepromlar mikrokontrolör tarafından okunur ve bu ayarlara göre mikrokontrolör içerisindeki yazılım gerekli işlemleri yapar. Mikrokontrolörlerde yazılım koruma etkinleştirilmiş ise içerisini okuyup programın yedeğini alamazsınız. Mikrokontrolör arızalanmış ise bu durumda kartı değiştirmeniz gerekir.

Eğer yazılım koruması yapılmamış ise yazılım yedeğini alabilir, arızalandığında da emsali ile değiştirip yazılımı yükleyebilirsiniz.

Mikrokontrolör (tek çip bilgisayar) ile eeprom (hafıza çipi) karıştırmışsınız gibi geldi.

eeprom verilerini okumak kolaydır. Yedeğini de alabilirsiniz.

JDM programlayıcı piyasadaki en ucuz programlayıcıdır. Kendiniz yapsanız 6-7 tl gibi bir fiyata çıkartabilirsiniz. Icprog yazılımı PC de yüklü olduğunda JDM programlayıcı ile hem eeprom (24 serisi) ve hem de pic serisi mikroları programlayabilirsiniz, programlarını okutabilirsiniz (yazılım koruması varsa 00 okursunuz)

Kardeş ben bilgisayar işiyle ugraşıyorum biraz elektronik bilgim var bazı laptoplarda bios haricince güvenlik için password ve benzeri bilgileri saklama maksatlı eeprom kullanıyolar. Bir atmel 93c46 dan giriş şifresini almam yada sıfırlamam gerekiyo bir sitedee başka seri bir epromun boardda bağlı iken içerisinden yazılımı okumak için bir düzenek ve program gördüm 93c66 için bu tarz birşeye ihtiyacım var yardım edebilirmisin.

arkadaşım bende eprom kopyalamaya yarayan bir cihaz var isteyenlere yardımcı olabilirim

ali ustam şimdiden tşkür ederim benim sormak istedigim şu ben elektreonikle hobi olarak ilgileniyorum bu 93c56 veya 46 dedigimiz serideki eeprom lar bildigimiz 4/ 4 /8 pinli olanlarmı yoksa toplam 8 / 8 toplam 16 bacaklı olanlarmı..ve bana programlayıcı olarak ne ö[email protected] 573 22 18 yardımlarınızı 4 gözle bekliyorum...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri