EPLAN SORUNLARA ÇÖZÜMLER

matmüh

Üye
ARKADAŞLAR eplanla uğraşıyorum ama karışık bayağı bilen arkadaşlar yardımcı olursa iyi olacak.
benim sorum şu kabloların renklerini nasıl yazdırıyoruz ?
şimdiden teşekkür ediyorum arkadaşlar :))
;):rolleyes:

insert -> cable defination (kısayolu shift F5) yaptıktan sonra tanımlıyacağın kabloların başlangıç ve bitiş yerlerini fareni tıklayarak belirle...Otomatik açılan pencerede (properties :cables diye bir pencere açılacak) Parts -> Device Selection yaptıktan sonra kablonun markasını seç ve ok diyerek onayla...Kabloları tanımlamak için çizmiş olduğun hatla kablolarının kesişen yerlerini çift tıkla açılan pencerede connection definition point altında Color/Number yazan yerde ister renklerini tanımla ister numaralandır...

tmm teşekkür ederim bide bi şey daha sorcaktım mesela yapılan bi projeyi ana projeye dahil nasıl ederim ?

yada şöyle sorim evde yaptığım ekipman ve kablo tanımlarını şirketteki projeye nasıl ekleyebilirim ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Project -> Open ile ana projeni ve evde yapmış olduğun projeyi açarak kopyalamak istediğin sayfaları copy yaptıktan sonra ana projenin içini açarak kopyalamak istediğin bölüme paste yapabilirsin...Bence hergünün sonunda yapmış olduğun projenin arşivini bir usb ile yanına alıp evde yapacağın değişiklikleri bu arşiv üzerinde çalışarak ,yapmış olduğun değişiklikleri tekrar arşivler isen yaptıgın değişiklikleri sürekli o projeden o projeye kopyalamak zorunda kalmazın...

Peki Ekipman listesinin düzgün görünümü için : Sembol yaratıp , sembol kullanmak mı yoksa sembolden device yaratıp onu kullanmak mı ? hangi durum daha iyidir faydalıdır? :)

Device yaratıp kullanman senin faydana olur arkadaşım...

haggard arkadaşım telefonunu verebilirmisin eplan da takıldığım birkaç yeri daha net bir şekilde sormam için...

bir sembol yaratıyorum. Bu sembole order no, tedarikçi gibi bilgileri tanımlayamıyorum sanırım. Bu şekilde kullanabilmek için parts dan device oluştumam lazım herhalde. Ama sembolden nasıl device oluşturabilirim bulamadım. Yardımcı olursan sevinirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri