Eplan P8 kablo numaralandırma

yasimyil

Üye
Merhaba arkadaşlar
Eplan P8'de yaptığım çizimlerdeki kabloları tek tek nasıl numaralandırabilirim acaba. Yardımlarınızı bekliyorum.

Merhabalar kablo numaralandır mak için device kısmından kabloları seçmen ve numaralandırma stili oluşturman gerekli. Program kurulumunda -W1,-W2 gibi ile ayar baz alınmıştır.Bunu istediğin gibi değiştirebilirsin...

Saygılarımla
Dinçer

Merhaba kolay gelsin.

Project Data > Connections > Numbering > Settings Bölümüne girin. Açılan Pencerede Scheme tabında potantial oriented ve connection oriented Seçenekleri var. Oradan Tek tek her kabloya veya bağlantısı olan kablolara numara verdirebilirsin.

Merhaba arkadaşlar. Söylediklerinizi uyguladım fakat istediğim sonucu alamadım. Belkide ben size problemimi anlatamadım. Örnek bir resim gönderiyorum. Ben bu resimdeki gibi kablo numaralandırmaya çalışıyorum. Diğer çizim programlarıyla bu çok kolay. Fakat Eplan P8de kolay değil galiba. Yardımlarınızı bekliyorum.

kdhgu.jpg

Merhaba arkadaşlar. Söylediklerinizi uyguladım fakat istediğim sonucu alamadım. Belkide ben size problemimi anlatamadım. Örnek bir resim gönderiyorum. Ben bu resimdeki gibi kablo numaralandırmaya çalışıyorum. Diğer çizim programlarıyla bu çok kolay. Fakat Eplan P8de kolay değil galiba. Yardımlarınızı bekliyorum.

kdhgu.jpg

Arkadaşım merhaba

Aslında çok kolay. Dediğim gibi Her Bağlantısı ayrı olan hatta bir numara veriyorsun...Bak sırası ile uygula lütfen.

Projeyi Seç. Daha Sonra

Project Data > Connections > Numbering > Settings

Burada Scheme kısmını, " Potential - Oriented " Seç ve Okey de çık.

Projeyi Seç. Daha Sonra

Project Data > Connections > Numbering > Place ye bas. çıkan pencerede Apply to entire project seçili olsun. Kaydet de kapat. "Eplan senin istediğin yerlere kablo etiketi atamamış olabilir. sen istediğin yere kablo etiketlerinden kopyala yerleştir."

Proje Seçili Olsun gene

Project Data > Connections > Numbering > Enter designation bas. çıkan pencerede " All " butonunun seçili olduğundan emin ol ve " OK " butonuna bas.

HAYIRLI OLSUN...

Teşekkür ederim. Söylediklerinizi uyguladım. Bir şey daha sormak istiyorum. Bu şekilde yaptıktan sonra numaraların yanında açılı bir çizgi oluşuyor. Bu çizgiyi yok etme imkanı varmı acaba? Yada daha farklı numaralandırma yöntemi varmı?

Teşekkür ederim. Söylediklerinizi uyguladım. Bir şey daha sormak istiyorum. Bu şekilde yaptıktan sonra numaraların yanında açılı bir çizgi oluşuyor. Bu çizgiyi yok etme imkanı varmı acaba? Yada daha farklı numaralandırma yöntemi varmı?

O çizgi çok önemli ! Çizgiyi yok edersen numaralandırma yapmaz. Çizgi, hangi kablonun üzerine Numara vereceğini belirler ve referans çizgisidir. Fakat çizgiyi değiştirebilirsin. Aşağıdaki İşlemleri Uygula Lütfen

C:\Program Files (x86)\EPLAN\Electric P8\Symbols\ "CompanyName" \ Klasörü İçindeki

SPECIAL.sdb Klasörü ve SPECIAL.slk dosyasını sağ tıkla özelliklerden SALT OKUNUR seçeneğini kaldır. (Kaldırmazsan eplandan işlem yapamazsın.)

Eplan Programına dön.

Utilities > Master Data > Symbol > Open Tıkla. yeni pencereden 308 Nolu Sembolü seç ve AÇ. Ne şekilde düzenlemek istersen düzenle ve kapat kaydediyimmi diye soracak kaydettir.

NOT: Numaralandırmada ilk "PLACE" diyip Çizgileri yerleştirdikten sonra, eplan programı bazen karışık koyabilir. istediğiniz yerlere koymayabilir. Siz çizgileri kopyalayıp çoğaltabilirsiniz. istediginiz yerlere yerleştirin. En son işiniz bittikten sonra Numaralandırma veriniz. Daha kaliteli olacaktır.

HAYIRLI OLSUN.

Yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi uygulayarak numaralandırma yapıyorum artık. Diğer çizim programlarına göre biraz daha teferruatlı görünüyor bu iş ama proje geneline bakıldığında elbet kolaylık sağladığı vardır.

O kadar basite indirgiyorsunuz ki anlatamam. Yaşanması gerek. Ben kolaylık açısından Eplan p8 programının veritabanlarını komple değiştiriyorum. 1000e yakın malzeme import etmişimdir. bi o kadar daha var. Açıkçası yoruldum. destekçi arıyorum. Bizim gibi meslektaşları bekliyorum. destek olun bitirelim paylaşalım. EN büyük kütüphane için

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri