Entes rg6t aşırı kompanzasyon hatasi

keops-59

Üye
Merhaba arkadaşlar gittiğim bir işletmede Entes rg6t role var akim trafosu 60/5 kademeler 2.5-2.5-5-5-5-5 iki aydır reaktiften cezaya giriyor öncesinde herhangi bir sorun yoktu devrede hic kondansatör yokken aşırı kompanzasyon arızası veriyor herhangi yapışık kondansatör yok kademeler normal roleyi manüel moda aldığım zaman kademeleri cektirince normal yazıyor otomatiğe alınca aşırı komp.arızası veriyor role arızalı olabilirmi yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkurler

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Akım trafonun polarite çıkışlarını kontrol ettin mi? Akım primerde P1 den giriyorsa sekonderden S1 ucundan çıkacak. Şayet S2'den çıkarsa akım 180 derece faz farkıyla endüktifi kapasitif, kapasitifi endüktif olarak algılar.

Röleniz,tek fazdan referans alan tipte.Yükleriniz dengeli veya trifaze değil ise,sağlıklı bir kompanzasyon ya-
pıyor olmanız zaten mucizedir !Şimdiye kadar normal çalışıyor idi ise,devrenizi ve set değerlerinizi gözden
geçirmenizde yarar var.

Akim trafosu çıkışlarını kontrol ettim sorun yok zaten sistem bu şekilde çalışıyordu

Yük olarak geneli monofaze sadece 2 adet trifaze makina var diğerleri dolaplar prizler vs. Yükleri olcmedim ama çok fazla dengesizlik olduğunu sanmıyorum son zamanda sisteme ilave de olmamış ben rölenin arızalı olabilecegini düşünüyorum sizde rol eden kaynaklanirmi

Siz sanmasanızda,dengesizlik olduğu açık.Mevcut rölenizi,3 faz kontrollü tiple değiştirerek,monofaze gu-
ruplar oluşturmadığınız sürece,etkili bir kompanzasyon yapma şansınız yok.Yeni rölenizi de 12 kademeden
aşağı seçmeseniz iyi olur.

Tesekkurler

Akım trafolarının bobin çıkışları bazen ters etiketlenebilir. Yani polarite çıkışı ters etiketlenmiş olabilir. Polarite çıkışını (S1, S2) değiştirip bir deneseydiniz.

Öncesinde bir sorun yoktu yani ya dengesiz yükten yada rol eden olabilir diye düşünüyorum başka neden yapabilir

Tek fazdan akım bilgisi ile kompanzasyon yapma devri çoktan bitti . Hele hele bahsettiğiniz gibi monofaze yükü fazla olan tesiste dengesiz yüklenme kaçınılmaz bir durumdur. Yeni nesil röleler çok kademelidir kademe kondansatör güçlerini küçültün, 6 kademeyide monofaze yapın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri