Entes rg3-12c röle

şimdiye kadar kael röle kullnıyordum taki düne kadar dün entes aldım on numara bir röle

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ENTES KADEME KONDANSATOR BIRAKMIYOR

bu model röle ile değişik bir soru yaşıyorum... öyleki; sorunu aktarabilmem için sistemi biraz daha derinlemesine anlatmam gerekiyor.
akım trafosu oranı: 50/5
kademeler sırasıyla: rst 10, 10, 10, 5, 5, 2.5, 2.5, 1, 1, r 0.86, s 0.86, t 0.86kvar

öyleki işletmede yükler bol miktarda küçük motorlardan oluşmakta bunların çoğu 0,75kw 1kw 1,5kw şeklinde ve bağlı bulundukları makinalarda yarısı kadarı ileri geri kalan yarısı ise mile binen değişken yük ile çalışmaktadırlar. kompanzasyonda sistem tam yükte iken 25-30 kvar lar arasında gezinerek sıkıntısız bir şekilde çalışmaktadır. bu aralıklarda değerlerim %5-10 indüktif ve %2-8 arası kapasitif değerler ile sorunsuzdur. işin tuhafı işletme çalışmıyorkende çoğu zaman değerlerimizde sıkıntı olmamaktadır. bu kadar açıklamadan sonra gelelim sorunumuza;

işletmede iş biterken güçler kısım kısım devreden çıkmakta ve güç giderek azalmaktadır. aynı zamanda rölede kapasitif yükleri azaltmaktadır. en son sistemde 1 kvarlık kondansatörlerden birisi devreden çıkmayarak ekranda üç faz içinde -0,49 gibi değerler okuyorum. fakat röle üzerinde ne kondansatör alma ledi (c+) nede bırakma ledi (c-) yanmıyor normal ledi sürekli yanıyor ve taki sistemde güç artışı olana kadar durum böyle. sistem için aktif güç şartellerini indirdiğim halde kademe bırakmıyor. ilgili kondansatörün sigortasını aç kapa yaparakta sistemin doğru ölçümlediğini gözlemliyorum.(sistemin komple durması yaklasık 15dk sürmektedir.) rölenin enerjisini kesip tekrar verdiğimde sistemde çok çok düşük yük olduğundan saatlerce hiçbir anahtarlama yapmıyor taaki güç artışı olana kadar(bu durumda sadece birkaç floresan ve bir bilgisayar çalışmakta) konunun özü işletme sezon itibari ile günde birkaç saat tam yük çalışmakta ve bu bırakılmayan 1kvar lık kondansatör kademesinden için kapasitif cezaya girmekteyiz.

yaptığım müdehaleler:
*cosQ değerini 0,995e kaydırdım.
*kondansatör bırakma ve deşarj sürelerini kısalttım.
*oto setup fonksiyonlarını yüklü ve yüksüzken tekrar tekrar test ettirdim.
*bu kondansatörlerin değerlerini manual olarak bir miktar arttırdım (1,25kvar olarak girdim).
*son olarak bu kademeleri sezon başlayana kadar kapatmayı veya birleştirmeyi deneyeceğim (sonucu burdan paylaşırım.)

sorunla ilgili en muhtemel sonuç 1kvar için 50/5 akım trafosuyla sağlıklı ölçüm yapamadığını düşünerek manevra yapmıyor. fakat dün bu durumla karşılaştığımda 5kw lık bir motoru çalıştırdım ve sistem kompanze ederek ilave 2,5kvar kademe çekti ve 3,5kvarla sistemi kompanze etti. kapattığımda iki kademe birden bıraktı.

kişisel yorumum ekrandan gözlemlediğim kadarıyla ölçümler doğru yapılıyor ancak manevra konusunda ya yuvarlamalardan kaynaklı bir hata var veya yük yavaş yavaş azaldığında program kısır döngüye giriyor.

bu işlerle uğraşmış/uğraşan kişilerin yorum yönlendirme ve tecrübelerini bekliyorum.

yazılan mesajlar için şimdiden teşekürler...
SAYGILARIMLA...

(son bir dipnot: röle klemenslerindeki L2 ve L3 fazlarına ait girişler (tüm elektriksel bağlantılar doğru olduğu halde) ekranda sırasıyla T ve S olarak görünüyorlar. ilk devreye almada auto connect fonksiyonunu çalıştırdığımda simetriden dolayı böyle algıladığını düşünüyorum ölçümlerde anahtarlamarda bir sıkıntı gözlemlemedim.)

ENTES KADEME KONDANSATOR BIRAKMIYOR

bu model röle ile değişik bir soru yaşıyorum... öyleki; sorunu aktarabilmem için sistemi biraz daha derinlemesine anlatmam gerekiyor.
akım trafosu oranı: 50/5
kademeler sırasıyla: rst 10, 10, 10, 5, 5, 2.5, 2.5, 1, 1, r 0.86, s 0.86, t 0.86kvar

öyleki işletmede yükler bol miktarda küçük motorlardan oluşmakta bunların çoğu 0,75kw 1kw 1,5kw şeklinde ve bağlı bulundukları makinalarda yarısı kadarı ileri geri kalan yarısı ise mile binen değişken yük ile çalışmaktadırlar. kompanzasyonda sistem tam yükte iken 25-30 kvar lar arasında gezinerek sıkıntısız bir şekilde çalışmaktadır. bu aralıklarda değerlerim %5-10 indüktif ve %2-8 arası kapasitif değerler ile sorunsuzdur. işin tuhafı işletme çalışmıyorkende çoğu zaman değerlerimizde sıkıntı olmamaktadır. bu kadar açıklamadan sonra gelelim sorunumuza;

işletmede iş biterken güçler kısım kısım devreden çıkmakta ve güç giderek azalmaktadır. aynı zamanda rölede kapasitif yükleri azaltmaktadır. en son sistemde 1 kvarlık kondansatörlerden birisi devreden çıkmayarak ekranda üç faz içinde -0,49 gibi değerler okuyorum. fakat röle üzerinde ne kondansatör alma ledi (c+) nede bırakma ledi (c-) yanmıyor normal ledi sürekli yanıyor ve taki sistemde güç artışı olana kadar durum böyle. sistem için aktif güç şartellerini indirdiğim halde kademe bırakmıyor. ilgili kondansatörün sigortasını aç kapa yaparakta sistemin doğru ölçümlediğini gözlemliyorum.(sistemin komple durması yaklasık 15dk sürmektedir.) rölenin enerjisini kesip tekrar verdiğimde sistemde çok çok düşük yük olduğundan saatlerce hiçbir anahtarlama yapmıyor taaki güç artışı olana kadar(bu durumda sadece birkaç floresan ve bir bilgisayar çalışmakta) konunun özü işletme sezon itibari ile günde birkaç saat tam yük çalışmakta ve bu bırakılmayan 1kvar lık kondansatör kademesinden için kapasitif cezaya girmekteyiz.

yaptığım müdehaleler:
*cosQ değerini 0,995e kaydırdım.
*kondansatör bırakma ve deşarj sürelerini kısalttım.
*oto setup fonksiyonlarını yüklü ve yüksüzken tekrar tekrar test ettirdim.
*bu kondansatörlerin değerlerini manual olarak bir miktar arttırdım (1,25kvar olarak girdim).
*son olarak bu kademeleri sezon başlayana kadar kapatmayı veya birleştirmeyi deneyeceğim (sonucu burdan paylaşırım.)

sorunla ilgili en muhtemel sonuç 1kvar için 50/5 akım trafosuyla sağlıklı ölçüm yapamadığını düşünerek manevra yapmıyor. fakat dün bu durumla karşılaştığımda 5kw lık bir motoru çalıştırdım ve sistem kompanze ederek ilave 2,5kvar kademe çekti ve 3,5kvarla sistemi kompanze etti. kapattığımda iki kademe birden bıraktı.

kişisel yorumum ekrandan gözlemlediğim kadarıyla ölçümler doğru yapılıyor ancak manevra konusunda ya yuvarlamalardan kaynaklı bir hata var veya yük yavaş yavaş azaldığında program kısır döngüye giriyor.

bu işlerle uğraşmış/uğraşan kişilerin yorum yönlendirme ve tecrübelerini bekliyorum.

yazılan mesajlar için şimdiden teşekürler...
SAYGILARIMLA...

(son bir dipnot: röle klemenslerindeki L2 ve L3 fazlarına ait girişler (tüm elektriksel bağlantılar doğru olduğu halde) ekranda sırasıyla T ve S olarak görünüyorlar. ilk devreye almada auto connect fonksiyonunu çalıştırdığımda simetriden dolayı böyle algıladığını düşünüyorum ölçümlerde anahtarlamarda bir sıkıntı gözlemlemedim.)

Merhabalar;
Tam olarak emin olmamakla birlikte bizim rölemizin bir özelliği olan kompanzasyon oran hedefi özelliği açık olabilir. Şöyleki yük karakteristiğine göre endüktif yüklerin çoğunlukta olduğu tesisler de oranlara göre röleyi %5 kapasitif ayarlayıp bırakıyoruz. Sabit grup mantığıyla kapasitif oran %5 in altına düşmüyor. O kademeyi bu sebepten anahtarlamıyor olabilir. İyi çalışmalar.

Merhabalar;
Tam olarak emin olmamakla birlikte bizim rölemizin bir özelliği olan kompanzasyon oran hedefi özelliği açık olabilir. Şöyleki yük karakteristiğine göre endüktif yüklerin çoğunlukta olduğu tesisler de oranlara göre röleyi %5 kapasitif ayarlayıp bırakıyoruz. Sabit grup mantığıyla kapasitif oran %5 in altına düşmüyor. O kademeyi bu sebepten anahtarlamıyor olabilir. İyi çalışmalar.

merhabalar;
Anıl bey öncelikle ilginize teşekkür ederim. ayrıca rölenizin özelliği de hoşuma gitti. sabit gurup bağlamaktansa bu işide röleye kontrol ettirmek, bu işi röleye yıkmak :) güzel bir özellik. bizim soruna gelince tam emin olamamakla birlikte sorunu çözmüş olabilirim. şuan sistemi takib ediyorum. kapasitif te birkaç gün peak görmezsem halloldu demektir. emin olduğumda sebebi ve çözümü burdan detaylı bir şekilde aktarmayı planlıyorum. şimdilik herkeze iyi çalışmalar...

SAYGILARIMLA...

bizim soruna gelince tam emin olamamakla birlikte sorunu çözmüş olabilirim. şuan sistemi takib ediyorum. kapasitif te birkaç gün peak görmezsem halloldu demektir. emin olduğumda sebebi ve çözümü burdan detaylı bir şekilde aktarmayı planlıyorum. şimdilik herkeze iyi çalışmalar...

SAYGILARIMLA...

detaylı bir şekilde anlatırım demiştim, hatta bu iş için yaptığım hesaplamaları ve çizdirdiğim grafikleri bile düzenlemiştim fakat! gereksiz yere kafa karıştırabilir düşüncesiyle hepsini sildim attım. kısaca izah edeceğim işe aşina çoğu kişi anlayacaktır zaten.(diğerleride biraz daha araştırma yapmalı :) )

sorunu önceki mesajlarda detaylı olarak anlattığımı düşünüyorum oyüzden tekrar yazmıyorum.

teşhis: cihaz (veya tüm cihazlar) kademe kapasitelerinin ölçümlemelerini yaparlarken, haliyle hata payı en fazla düşük kapasiteli kademelerde oluyor (fizik kanunları gereği). cihaz küçük kademeleri olduğundan büyük hesaplamış. yük sıfırlara yaklaştığında (hatta sıfır olduğunda) ise kademeyi bıraktığında daha fazla endüktif yazacağını düşünerek dengede kalıyor ve kademeyi bırakmıyor. (bu sorun doğası gereği hedef cosinüs değerine uygun kademeleri karışık olarak devreye alan/çıkaran, akıllı diyebileceğimiz (kısaca analog olmayan tüm dijital röleler) tüm kompanzasyon rölelerinde karşılaşılabilecek bir sorundur...)

çözüm: tabiki küçük kondansatör kademe değerlerini bir miktar elle düşürmek oldu. ben kendi sistemim için (50/5 akım trafolu) algılanabilecek en küçük kondansatör kademesi 0.2kvar olduğundan, algılanan değerler üzerinden 0.1kvar lık düşüş yaptım. hemde 5kvardan düşük olan tüm 7 kademe için.

sonuç: sistem yaklaşık 15 gündür aynı düzende çalışıyor. ve ortalama %12-15 endüktif %2-5 kapasitif bandında ilerliyor. herhangi bir peak görmedim. (oranlar düşük güçte %35 endüktif %25 kapasitif değerlere kadar çıkmaktadır. bu değerler benim sistemimde kompanze edilemeyen 1kvar altı durumlarda geçerlidir. 15 dakikalık bir çalışma sistemi cezadan çıkarmaktadır. sistem tam yükte en verimli olan %4 endüktif ve %1,5 kapasitife ulaşmaktadır.)

kısaca benim sorunum çözüldü arkadaşlar. konuyla ilgili merak ettiğiniz veya kafanıza yatmayan kısımlar için aynı başlık altında yardımcı olmaya çalışırım. herkeze iyi çalışmalar...

SAYGILARIMLA...

Entes rölelerde otomatik algılamada kademe güçlerini hatalı tespit etmesi sık yaşanan bir olaydır. Kılavuzunda otomatik algılamayı stabil yükte yapın uyarısı olsada bu hatayı genellikle yapar. Ben her ayardan sonra kondansatörlerin gerçek değerlerini kontrol edip manuel olarak girerim.

Önemli bir dipnot: Bazıları benim rölem 600/5A akım trafosunda 1,2A'leri bile algılar deselerde akım trafonuz %10 değeri altında standart sapması artmaya başlar %5 altındaki değerlerde ise kompanzasyondan hayır beklemeyin. 600/5A akım trafosunda bu değer 30A'dir !

Sayın YaşlıUzman tecrübelerinizi ve bilginizi bizlerle paylaştığınız için öncellikle teşşekür ederim...

Entes rölelerde otomatik algılamada kademe güçlerini hatalı tespit etmesi sık yaşanan bir olaydır. Kılavuzunda otomatik algılamayı stabil yükte yapın uyarısı olsada bu hatayı genellikle yapar. Ben her ayardan sonra kondansatörlerin gerçek değerlerini kontrol edip manuel olarak girerim.

ilk sorum bu alıntıdan olacak. bende çözümü değerleri el ile maual girmek olarak buldum. fakat burayı biraz açmanızı istiyorum. şöyleki ben kademeleri hesaplanandan daha küçük girdim ve yaşadığım sorunu çözdüm. misal 50/5 akım trafosu için 5kvardan küçük kademeleri küçültmeyi seçtim. (tamamen cihazın daha küçük kademelerde daha hatalı ölçüm yapacağını düşündüğümden.) anladığım kadarıyla siz daha professyönel bir yöntem izliyorsunuz. tahminim hesaplanan değerleri yüzde olarak arttırıyor veya azaltıyorsunuz. lütfen bunu bize örnekli anlatın.

Önemli bir dipnot: Bazıları benim rölem 600/5A akım trafosunda 1,2A'leri bile algılar deselerde akım trafonuz %10 değeri altında standart sapması artmaya başlar %5 altındaki değerlerde ise kompanzasyondan hayır beklemeyin. 600/5A akım trafosunda bu değer 30A'dir !

diğer sorum bu alıntıdan. soru değilde tecrübeli yorumlarınızı merak ediyorum desem daha doğru olur. size herhangi marka bir röle verildi ve herhangi bir sistemde X/5 akım trafosu ile sistemi kademelendirmeniz/kurmanız gerekiyor. cihaz üreticiside farzı misal sekonderde 50ma yı algılarım demiş. sistemde A değerinden küçük kademe kullanmam, B değerinden küçüklere güvenmem, C-D aralığında hesaplanan(veya cihazın ölçümlemelere göre manevra yaptığı) kademeler güvenlidir. gibi gibi gibi ..... bizi aydınlatıp görüşlerinizi paylaşırmısınız???

SAYGILARIMLA...

1) Entes röleler ile yaptığım uygulamaların büyük bir çoğunluğundan rölenin kademeleri hatalı algıladığına şahit oldum. Bu sorunun yaşanmasında en büyük etkenin röle kademeleri algılama esnasında yükün stabil olmayışı ayrıca ilk kademe kondansatör kapasite seçimi olduğunu düşünüyorum.
Kompanzasyon sistemlerinde bara gerilimi kendine ait olmayan tesisler hariç genelde 400v'tur. Yani 10kVAr bir kondansatör bu kapasitif gücü 400v'ta verir. Siz bu kondansatöre 380v tatbik ederseniz
Qc=10x(380²/400²)
Qc=10x0,9
Qc=9 kVAr şebekeye kapasitif reaktif etki gösterir.

Bu mantıkla kademe güçlerini röleye manuel olarak girerim.

2) Burada asıl önemli olan akım trafosunun standart sapması, hataya başladığı nokta ve bu hatanın hat safhaya ulaştığı sınır değerdir. Örnek vermek gerekirse;
1000/5 A akım trafom olan bir tesisim olsun bu trafonun röleye doğru olarak verebileceği iletebileceği alt limit değeri %5 değeri olan 50A'dir. 50A altı ana hat akım değerlerinde sağlıklı bir kompanzasyon yapma ihtimaliniz olmaz (tecrübeyle sabit). Bu değer akım trafosu sekonderi için 250mA'e tekabül eder.
Rölecilere bakarsan seninki 50mA'i algılıyor ama benim rölem senin röleni döver benimki 20mA'i algılıyor der. Bu fark ne zaman önem kazanır ? 100A ve altı değerlerde bu hassasiyet önem kazanır.
En çok yaşanan kompanzasyon problemlerini nedenleriyle birlikte büyükten küçüğe sıralamak gerekirse;
1- Büyük akım trafosu ve düşük yüklenme zaman dilimleri.
2- Otomatik kompanzasyon sistemine sabit kondansatör konulması.
2- Yanlış sistem seçimi hatalı kademe seçimi.
3- OG ölçümde değişken yüklenme sabit kondansatör problemi.
4- Hatalı set up
5- Malzeme arızası ve bakımsızlık.

Sayın YaşlıUzman/Hırçın 41 tecrübelerinizi ve bilginizi bizlerle paylaştığınız için tekrar tekrar teşşekür ederim...

kaç zamandır fırsat bulupta yazamadım aldığım cevaplar pratiğimin ve tecrübemin az olmasından, tecrübeli ve bilgili birini bulunca beni yeni sorular sormaya itiyor. şimdiden kusuruma kalmayın :)
10kVAr bir kondansatör bu kapasitif gücü 400v'ta verir. Siz bu kondansatöre 380v tatbik ederseniz
Qc=10x(380²/400²)
Qc=10x0,9

Bu mantıkla kademe güçlerini röleye manuel olarak girerim.
bu hesabı yaptık veya etiket değerlerine baktık veya rölenin ölçümlemelerine güvendik. bu yeni bir sistemde yeni bir kondansatörde banada mantıklı geliyor. misal sistem ilkkez gördüğüm ve kondansatörler yaşını bilmediğim kondansatörler. piyasadan sıkçada duyduğum (güvenilirmi bilmiyorum) "kondansatörler zamanla değer kaybeder" ve "kondansatör yenide olsa tam etiket değerini vermez" gibi duyumlarım var. gerçek kvar değerini hesaplamak için kol akımlarına baktığımda ise fazlardaki dengesizlik ve yüklerin değişkenliği gibi etkenlerden gerçek kvar değerinide ulaşamayacağımı düşünüyorum. örneğin bir kademedeki 3 kol akımı içinde 9 amper ölçmem gerekir iken 8.45 , 8.70 , 9.10 gibi ölçüm alıyorum. ardından hemen ölçüm yapıyorum bu sefer 8.90 , 9.00 , 9.05 gibi bir değer okuyorum. En son kondansatörlere dc voltaj verdikten sonra düzenli zamanda gerilim düşümünü takip edip hesap yapılabilir diyede düşündüm ama hiç de pratik değil :)))) Sonra bu kondansatörler değer kaybediyorsa nekadar kayıptan sonra bunları değişmeliyiz. yoksa patlayana kadar kullanmak hiç sağlıklı değil. tecrübeleriniz doğrultusunda bilinmeyen bir kademenin gerçek kvar değerini pratik olarak bulabileceğimiz bir yol varmı? ve bir kademe çatlayıp patlamadıktan sonra nezaman yenilenmelidir?

2) Burada asıl önemli olan akım trafosunun standart sapması, hataya başladığı nokta ve bu hatanın hat safhaya ulaştığı sınır değerdir.
mesajınızdan sonra kullandığımız akım trafosunu ve genel olarak akım trafolarını araştırdım. tıpkı "anlatabildiklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır" deyimi gibi röle kardeşinde ölçebildikleri enfazla akım trafosunun ölçekleyebildiği kadarmış. benzer sorun yaşayan arkadaşlar olursa diyerekten nacizane bir tavsiyem olacak(yani bizim yukarıda bahsettiğimiz işletme gibi neredeyde enerji tüketimi tamamen duran yerler için); benim kullandığım akım trafolarının hata sınıfı 0,5 idi piyasada bulunan klasik bir malzeme. aynı üreticinin hata sınıfı 0,1 olan trafolarıda vardı. sağlıklı kompanzasyona başlama akımını 5 kat daha aşağı çekiyor. örneklendirirsek sayın hırçın 41 abimiz 1000/5 akım trafosunda 0,5 hata sınıfı için 50a altını kompanze edemiyeceğimizi söylemişti eğer bu hata sınıfı 0,1 olsaydı 10a amperden sonrasını kompanze edebicektik.

Sayın Hırçın 41 Allah sizden razı olsun...

SAYGILARIMLA...

10kVAr bir kondansatör bu kapasitif gücü 400v'ta verir. Siz bu kondansatöre 380v tatbik ederseniz
Qc=10x(380²/400²)
Qc=10x0,9

Önce bu hususa dikkat edilmeli.
Daha sonra
Qc=1,732xUxI
9000=1,732x380xI
I=13,67A
Qc=1,732xUxI
10000=1,732x400xI
I=14,43A
Burada kondansatör gerilimlerinin 400v olduğu unutulmamalı bara geriliminiz 380v ise etket değeri üzerinden üstteki örnekte 1- 1,5A gibi bir fark oluşmakta.

Gerçek değer ölçümü için powermetre veya analizör kullanılmalı. Kapasite kaybı için fazlarda dengesizlik olmamalı en önemli faktörlerden birisi o. Birde kapasite kaybı toplamda fazla bir değere tekabül ettiğinde sıkıntı oluyor buna dikkat edilmeli.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri