Entes RG 5S tüm ayarlara rağmen kondansatör devreye almaya çalışıyor

balki

Üye
Arkadaşlar şimdiden vereceğiniz bilgilere teşekkür ederim.Benim problemim Entes RG 5S İle ilgili.Sorun bana geldiğinde sistem endüktiften ceza yiyiyormuş.Kontrolde sistemde kondansatör gruplarında patlak lar gördüm .Değiştirdim.devreye aldım.cos Q yi 0,98 e ayarladım ama bir gecede kapasitif % 130 bulmuş.Uğraştığım iş yeri bir mağaza sabah lambaları açıyorlar akşam kapatıyorlar.Gün boyu güç oynamıyor.Yüklerin hepsi monofaze.Sistemdeki kondansatör grubu 2,5-5-5-5-7,5 idi.Sözleşme gücü 11kw akım trafosu 50/5 .Ben sistemi 0,98 e ayarladım lambaları kapattık başladı kondansatör grupları bir bir devreye girmeye ,en son grupta devreye girdi fakat halen kondansatör devreye almaya çalışıyor.göstergedede 0,20 lere kadar indi.Ben akımtrafosunun bağlı olduğu faz ile rölenin beslendiği faza bakamamıştım.Hata bu olabilirmi yada başka ne olabilir diye konuyu sizinle paylaşmak istedim.TŞ.

*"Bakarmısınız, Yardım, Bakmayan kalmasın, Lütfen Yardım" gibi başlıklarla konu açmak yasaktır. Başlık bir konunun özeti niteliğinde olmak zorundadır. Lütfen konu açarken başlık seçmeye dikkat ediniz.
Düzenleme:
korkmaz_design

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Röle,gerilimi hangi fazdan alıyor ise,akımı da aynı fazdan almak zorundadır.Fazların cosq si farklı ise,rö-
leyi en kötü durumda olana alarak bir deneme yapabilirsiniz.Ancak,kesin çözüm için,röleyi trifaze yapmak
tır.Sizin ifadenize göre,rölenin polarite uçları ters gibi gözüküyor,röle akım uçlarını da değiştirmeniz ge-
rekiyor.Röleyi değiştirir iseniz,gurupları da monofaze olarak yeniden düzenlemek uygun olur.Lambaları
kapaktık derken,devreye aldık demiyorsunuz heralde.

Doğrudur.Kapatmadan kastım devre dışı bırakmak.Ayrıca röleyi değiştirmek istemiyorlar.Bu röleyi doru çalıştırmak zorundayım tş

ya yardan,ya serden vazgeçecekler.

Arkadaşım:
1 senin akım trafosu uçların yanlış görünüyor.
2 O röleyi kullanacaksan eğer fazların çok dengeli olmalı
3 Müşteri istemiyor diye takmamak bana biraz garip geldi.Sn.Fahri bey kısaca özetlemiş zaten.

Rölenin doğru çalışması için:
Akım trafosu ile röleyi besleyen gerilim aynı faz üzerinde olmalı.
Akım trafosu polarite uçları doğru olmalı.
Sizin probleminiz bu iki nedenden dolayıdır. Sırasıyla kontrol edin.

Röle bir fazlı olduğu için oranlarda dengesizlikler olacaktır mutlaka.
Bu arada röle eski bir tip. Bu mağazanın sayaçları da mekanik ise işleriniz daha kolay olur biliyorsunuzdur...

arkadaslar yorumlariniz icin herkeze tesekkurler.problem akim trofosu ile rolenin ayni fazda olmayisiymis dogru faza baglayinca cihaz normal calismaya asladi sistemi takipteyiz

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri