entegre çıkışından alınan akımı yükseltme

Merhaba ben elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim ama henüz pek bilgim yok. Entegre çıkışından aldığım düşük seviyeli akımı yükseltmem gerekiyor NPN tipi transistörle yükseltmeye çalıştım ama yeterli seviyeye çıkaramıyorum minimum 5-6 ampere yükseltmem gerekiyor nasıl yapabilirim bilgisi olanlar yardım ederse teşekkür ederim .

hangi entegre cıkısından ne cıkışı alıyorsunuz? ne yapmak amacındasınız?

power aplifier bakınız...

1 - Yeterli base akımı sağlayamıyor olabilirsiniz.
2- Kullandığınız transistörün kazancı yeterli değil. Ya daha yüksek kazanca sahip bir transistör kullanın.
3- Paralel birden fazla transistör kullanabilirsiniz.

Yaptığınız devreyi kullandığınız parçaları varsa şema eklerseniz belki daha iyi analiz eder öneride bulunabiliriz.

Teşekkür ederim cevaplar için base akımını ölçüp yazıcam buraya. Ben bi oyuncak arabanın kontrol devresinden alıyorum base akımını normalde DC motoru hareket ettiren kablolardan. Kontrol konsolunu kullanarak uzaktan kumandalı basit bir fişek yapmaya çalışıyorum. Kumandadan sinyal gönderdiğimde aliminyum folyo parçasının ince çaplı orta kesiminde yüksek dirençten kaynaklanan bi kıvılcım çıkması gerekiyor yani ordan barut alev alacak ama yeterli akımı alamıyorum. Sadece pil kullanarak yapınca oluyor pili aliminyumun iki ucuna değdiriyorum alev alıyor.

Bu konuda yardimci olamayacagim ozur dilerim. Boyle seyler kotu amacli kullanilabiliyor. Bu nedenle yardim edemem.

yanlış anladınız sanırım kötü bir amaçla kullanmıycaz biz bunu okuldaki projemiz için kullanıcaz.

Entegre çıkışıyla tr fet sürüyorsan sıkıntın yok, bunlar anahtar görevi görüyor besleme amperini arttırmalısın.

transistor değilde mosfet kullanarak akim yukseltsen ornek irfz44 mosfet

Röle kullanmayı deniycem bugün röle daha mantıklı geldi bana araştırırken keşfettim röleyi Nasıl kullanıldığını bilmiyorum tam ama harici bir pilden direk folyoya vermemi sağlıycak galiba akımı röleyi bizim kumanda devresiyle çalıştırabilirsem tabi bugün deniycem.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri