Arttırımsal enkoderin sıfırlanmasını engelleme

anormie

Üye
Elimde artımlı enkoder var. Mutlak döner enkoderlerde cihaz kapansa bile konumunu bilmeye devam ediyormuş ama artımlı döner enkoderde cihaz sıfırlandığıda o an 300 derece konumunda da olsa 0 dereceye sıfırlanıyor. Bu da senkronizasyonu bozuyor.
Nasıl enkoderin sıfırlanmasını engellerim pil mi takayım nasıl çözebilirim bunu?
Cihaz her açıldığında homing yapamam en son istediğim şey bu.
Enkoder hiçbir zaman sıfırlanmasın istiyorum mesela 300 derecedeyken durduğunda 300'de kalsın. 0'a düşmesin. Konumu bozulmasın.
Lütfen yorum yazarken açıklayıcı yazın anlamıyorum biraz açıklar mısınız dediğimde tekrar cevap vermiyorsunuz. Elektronik bilgim çok fazla yok.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Elimde artımlı enkoder var. Mutlak döner enkoderlerde cihaz kapansa bile konumunu bilmeye devam ediyormuş ama artımlı döner enkoderde cihaz sıfırlandığıda o an 300 derece konumunda da olsa 0 dereceye sıfırlanıyor. Bu da senkronizasyonu bozuyor.
Nasıl enkoderin sıfırlanmasını engellerim pil mi takayım nasıl çözebilirim bunu?
Cihaz her açıldığında homing yapamam en son istediğim şey bu.
Enkoder hiçbir zaman sıfırlanmasın istiyorum mesela 300 derecedeyken durduğunda 300'de kalsın. 0'a düşmesin. Konumu bozulmasın.
Lütfen yorum yazarken açıklayıcı yazın anlamıyorum biraz açıklar mısınız dediğimde tekrar cevap vermiyorsunuz. Elektronik bilgim çok fazla yok.

Enerji kapandığında mekaniğin yeri değişme ihtimali varsa bu yöntemle sıkıntı olur, bu durumu için çözüm absolute enkoder kullanmaktır. Absolute enkoder mekaniğin yeri değişse bile son konumu bildirir.
Yada her restart sonrası homing yapmak gerekecektir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri