Enj makinasına akım trafosı

conrad87

Üye
Arkadaşlar merhaba,
İşyerine yeni enj makinası geldi.bizim müdür bu enj mak kaç kw enerji harcadığını görmek istiyor.
Makinada iki girişli şalter var.
1.giriş--100A , 2.giriş--250A
Şaltere giren kablolara akım trafosu bağlayarak x5 sayaçtan okuyabiliriz.
Bunu tek sayaçla yapabilirmiyiz? Yoksa iki giriş için iki sayaçmı kullanmam lazım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İki adet toplayıcı akım trafosu kullanarak bir sayaçdan ölçüm yapabilirsiniz.

Makina ölçümü tüm tükettiği kW dan hesaplanır makinanın açılıp ısılar yerine gelince ilk endeksi alırsın sonra 1 saat alırsın veya 24 saati alınır sonra elektrik maliyeti çıkar

Sent from my iPhone using KontrolKalemi Forumu mobile app

Bu toplayıcı akım trafosu,troid kaçak akım trafosumu?
Bağlantı şemasıyla ilgili biraz bilgi verebilirmisiniz??

by_ceyranci ustam dediğiniz ölçümleri yaptım.fakat biz bu tezgahı başka firmalara kiralayacağız.o yüzden bölüm müdürü kiraladığımız günlerde ne kadar elektrik harcandığını görmek istiyor.

Arkadaşlar merhaba,
İşyerine yeni enj makinası geldi.bizim müdür bu enj mak kaç kw enerji harcadığını görmek istiyor.
Bunu tek sayaçla yapabilirmiyiz? Yoksa iki giriş için iki sayaçmı kullanmam lazım.

Sizin dağıtım panosundan makineyi beslediğiniz kablo üzerine, yok ise akım trafosu koymanız gerekiyor. Tahminen 250A makinenin ana giriş şalteri. Mevcutta makinenin akım trafoları var ise seri bir şekilde de isterseniz koyacağınız enerji analizörü üzerinden de geçirerek ölçüm yapabilirsiniz.

by_ceyranci ustam dediğiniz ölçümleri yaptım.fakat biz bu tezgahı başka firmalara kiralayacağız.o yüzden bölüm müdürü kiraladığımız günlerde ne kadar elektrik harcandığını görmek istiyor.

Ustam o Zaman makinanın şalteri çıkışına kolay olan yer orasıdır her faza 250/5 akım trafosu bağla x5 sayaçla ölçüm yapılansın tek makinaya birde makinayı kiralama işi dediğim gibi olur makina açılır ve 24 saatte kaç kW yazdıysa saatte bölünür+makina maliyeti konur + işçilik + kar olarak hesaplanır . Benim çalıştığım yerde 18 tane var birde elektrikli servi sistemse baskısı yapılacak ürüne göre değişir. Kaç saniye baskı aldığınız önemli 12 saniyede ürün alıyoruz veya 26 saniyede ürün alıyoruz buda tüketim miktarını değiştirir

Sent from my iPhone using KontrolKalemi Forumu mobile app

Arkadaş, ilk yazısında makınaya iki ayrı giriş var diyor, bu durumda ana dagıtım panısunda sadece 250 A. çıkısa sayaç baglamak yeterli olurmu, benmı yanlıs okuyup yorumluyorum.

Arkadaşlar merhaba,
Merhabalar toplayıcı akım trafosu ile okuyabilirsin her iki girişin akım trafosu varsa.
Yada seri bağlantı yaparak denemek lazım oda olabilir.

Sent from my SM-J700F using KontrolKalemi Forumu mobile app

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri