ENH lerin yeraltına alınması

levopar

Üye
arkadaşlar nakil hatlarını fider dahil yeraltına alınsa daha iyi olmaz mı.özellikle buz yükünün fazla olduğu yerlerde.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi anlayışınızın ne olduğuna bağlı? XLPE sistem, Direk sistemine göre parasal olarak ort. 2-2.5 kat fazladır. Kayıplar yeraltı kablolarında direğe göre daha azdır. Lakin fizibilite çalışması yapıldıktan sonra, direk mi yeraltı kablosu mu olacağına karar verilmesi daha mantıklı olur. Örneğin, fabrika içinde yeraltı kablosu kulllanmak daha mantıklıdır. (Bu bahsettiklerim Orta Gerilimde)

Son düzenleme:
Havai hatların özellikle rüzgar ve yağmurun sık görüldüğü bölgelerde kullanılması sıkıntı yaratır.Rüzgardan teller kısa devre olabilir,izalatörlerde çatlak olabilir,parafudrda sıkıntı çıkabilir vs. XLPE pahalıdır fakat çok daha problemsizdir.Sadece yer altına gömüldüğü yükseklik ve kablonun çevre etkilerden korunması öenmlidir.

benim demek istediğim şehir merkezi dışındaki hatlarında yeraltına alınması,mesnet izolatörü arızası ve sehim sorunu,tel düşüğü-kopuğu oldukça fazla olması sebebiyle hem araçların yakıtı hemde abonelerin enerjisiz kalışı uzun vadede daha fazla zarar sebep olmaz mı.satılamayan elektriğin zararı çok fazla bence...

Elektrik hizmeti bir yerde alt yapı hizmetidir. Yer altından nakli şüphesiz elzemdir. Meskun mahal dışında, yer altına alınması, arazinin yapısınıda göz önünde bulundurmayı gerektrir.Dağıtımı daha verimli olsada, ekonomik maliyeti ürkütsede, şehir dışında nakil amaçlı düşünülmesinin sağlıklı olmadığı kanaatindeyim. Petrol borularını delmeyi göze alanlar, kabloyu delmeyide kalkıştıklarında kızarmış tavuk olabileceklerini de düşünmüyorum. Uzun vadede arazi çalışmasında iş kazalarının sayısı bu anlamda artabilir.

bazı yeniliklerin uygulanabilmesi kültürlerin yerleşip hizmeti istemesi ile doğru orantılıdır...yapacağınız yenilik yada değişiklik yöre kültürüne ağır gelebilir , bu nedenle corfi koşuların yanıda kültürel koşularda analiz edilmeli daha sora hizmet getirilmeli, kabol ile iletim yada dağıtım havi hatta göre daha sağlıklı ve uzun ömürlüdür ilk tesis maliyetleri yüksek olsada ...yukarıda bahsetiğim kültürü eksik şahıslar bu kabloları hırsızlık amacı ile kesip hurdaya satmaya kalkıyorlar tabi enerjili olduğu için çarpılan ölen çok oluyor hastahane kapısına hırsız arkadaşını bırakıp kaçanlarda hiç azımsanmaycak rakamlarda (özellikle belirtiyorum kablo hırsızları , trafo postalarını ag çıkışındaki kabloları söküp satanlar, og yer altı kablolarını hırsılık amaçlı kesip satanlar )yani bu iş için henüz ortam hazır değil ....

Anlaşılan o ki aslında bu düşüncede herkes mutabık.olması gereken bu.ama denildiği gibi sosyokültürel yeterlilik sağlanmadığı için henüz erken.bencede öyle...

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri