Enerji santrallerinde uretilen elektrigin YG veyA OG Enh verilmesi

erdemalkan

Üye
Merhaba arkadaslar,
OG veYG Enerji nakil hatlarina bir enerji santralinde uretilen elektrik bu hatlar uzerinden nasil sebekeye verilir. Bu baglanti cesitlerinin kabaca maliyetleri ne kadardir. Ornegin Enerji Santral ile TM arasi mesafe uzak diyelim bu durumda en yakin nakil hattina saplama ile uretilen elektrigi nasil veriyoruz bu konuda teknik detay bilgi ariyorum.Desteginiz icin simdiden tesekkurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Santrallerde üretilen elektiğin şebekeye (enterkonnekte sisteme) verilebilmesi için iki sistem arasındaki frekans ve gerilimin nerdeyse birbirleriyle aynı olması gerekir. Bu da senkronoskop cihazı ile otomatik yada manuel olarak sağlanır.
Senkronoskop a otomatik devreye alma komutu verildiğinde fazfarkı yani frekans ve gerilmi farkı birbirine an yakın olduğu anda kesicileri kapatır ve santrali enterkonnekte sisteme dahil etmiş olur.
Bu farkın frekans için 0,2 Hz
Gerilim için yanlış hatırlamıyorsam %10 dan daha az olması gerekiyordu.

Santrallerde üretilen elektiğin şebekeye (enterkonnekte sisteme) verilebilmesi için iki sistem arasındaki frekans ve gerilimin nerdeyse birbirleriyle aynı olması gerekir. Bu da senkronoskop cihazı ile otomatik yada manuel olarak sağlanır.
Senkronoskop a otomatik devreye alma komutu verildiğinde fazfarkı yani frekans ve gerilmi farkı birbirine an yakın olduğu anda kesicileri kapatır ve santrali enterkonnekte sisteme dahil etmiş olur.
Bu farkın frekans için 0,2 Hz
Gerilim için yanlış hatırlamıyorsam %10 dan daha az olması gerekiyordu.

Cevabınız için teşekkürler ancak kafamda tam olarak netleştiremedim. Bir rüzgar santrali var 2mw kadar bir kurulu güçle çalışıyor. Bu kapasitede çalışan bir rüzgar gülünü enterkonnekte şebekeye nasıl bağlamak gerekir. Bahsettiğiniz senkronoskop cihazla yapılabilirmi ? Yada başka yolları varmıdır. Bu sistmin maliyeti konusunda bi fikriniz varmı ?
Saygılarımla

santrallerde üretilen elektrik enerjisi santrallerin gereratör çıkışlarına yükseltici olarak ifade edilen bir güç trafosu bağlanarak elde edilen gerilim yükseltilir.generatör çıkış gerilimi 6 ile 24 kv arasındadır.Yükseltici trafo ile bu gerilim 154 veya 380 çıkarılır.154 olanlar 154 enterkonnekte sisteme 380 kv olanlar 380 kv ana enterkonnekte sisteme üretilen enerjiyi verirler.Yüksek gerilim hatlarıyla bu enerji TM lere kadar taşınır

Cevabınız için teşekkürler ancak kafamda tam olarak netleştiremedim. Bir rüzgar santrali var 2mw kadar bir kurulu güçle çalışıyor. Bu kapasitede çalışan bir rüzgar gülünü enterkonnekte şebekeye nasıl bağlamak gerekir. Bahsettiğiniz senkronoskop cihazla yapılabilirmi ? Yada başka yolları varmıdır. Bu sistmin maliyeti konusunda bi fikriniz varmı ?
Saygılarımla

2mw kadar olan güçler 34.5 tarafından bağlanabilir. bu sizin için daha az maliyetli olacaktır. yapman gereken türbin çıkışlarında ortak biri bara oluşturup bu baranın gerilimini bir trafo ile Şebeke gerilimine getireceksin. sonra ayırıcı kesici Parafudr akım trafosu gerilim trafosu koruma röleleri gibi masrafların olacaktır.

arkadaşlar bana rüzgar santrali elektrik projesi lazım yardımcı olabilir misiniz?

arkadasında bahsettigi gibi 2mw yük TEDAŞ dagıtım hatlarına bağlanır..10MW altındaki güçler için TEİAŞ dagıtım fideri tahsis etmez. Siz tedas dagıtım fideri üzerinden TEİAŞ barasına bağlantı yapmıs olursunuz.

rüzgar santrali için 500kw lık elektrik projesi lazım. yardım?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri