Enerji Nakil Hatlarında Faz Sırasının Değişikliği

nergizcam

Üye
Herkese iyi akşamlar.
Bir işletmede ENH'da TEDAŞ yada TEDAŞ adına yüklenici firma tarafından yapılan çalışmalar sırasında faz sırasının değiştirilmesinin meydana getireceği sorunların çözümü nasıl olabilir?
Süreç nasıl başlatılmalı?
Yardımlarınızı bekliyorum.

Hepsinin değişmesinde, sorun olmaz ama, herhangi iki tanesinin değişiminde, bazı kritik makinelerde istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu tür kritik makinelerin zaten panosunda bu koruma aranmalı, faz koruma cihazları, faz sırasına, faz kaybına, fazlar arası asimetriye bakarlar. İşletmede bu tür tehlike doğura bilecek makineler gözden geçirilebilir, olmaması durumunda koruma cihazı basit bir şekilde çalışan sisteme entegre edilebilir. Maliyetli bir cihaz değildir...

merhaba,
aslında dediğiniz şey çokta ihtimal değildir, çünkü tedaş bunu göze almayacaktır. ancak yinede olma ihtimaline karşı faz sırası kontrolü yapan röle kullanabilirsiniz..

merhaba,
aslında dediğiniz şey çokta ihtimal değildir, çünkü tedaş bunu göze almayacaktır. ancak yinede olma ihtimaline karşı faz sırası kontrolü yapan röle kullanabilirsiniz..

doğrusu dağıtım şirketinin mükemmel çalıştığı bir yerde yaşıyor olmalısınız.Sizin adınıza mutlu oldum.Bence kazın ayağı öyle değil.Özellikle şehir içi bakımlarda sadece fazların yer değişmesi değil faz nötr karışıklığını bile gördüm.Piyasad çalışan taşeron firmaların birçoğu nötr rengi ilgili standartları bilmiyor.Hatta söktüğü gibi bağlmayı bile ihmal ediyor.bu gibi durumlarda evinde sıfırlama yapılan konutlarda insanlar ölebiliyor.bunu yaşanabilir diye yazmadım Yaşandı ve insanlar öldü
3faz kullanan işletmelerde ana girişe faz sırası rolesi koymak en kestirme çözüm.kontak devresi ile istenildiği gibi ihbar yapılabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri