Enerji Müsadeleri ve Kabullerde nelere dikkat edilmelidir?

lord-of-pc

Üye
Arkadaşlar merhaba;
Bir dağıtım şirketinde arıza Bakım mühendisi olarak göreve başladım.Yeni olduğum için bazı prosedürleri bilmiyorum.Ve bu konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim.Veya elinizde bu sorulara cevap verecek kaynak varsa paylaşırsanız sevinirim..
---> AG-OG Enerji müsadelerinde yer keşfine gidildiğinde nelere dikkat edilmelidir.(Örneğin Adam tarlasına sulama için trafo koymak istiyor)
1. Direk tipleri nasıl olmalıdır?
2. Kablo kesitleri nasıl olmalıdır?
3. Nerelerden hat alınabilir.Öncelik sırası ne olmalıdır?
Elinizde bu çalışmalara örnek varsa da paylaşırsanız sevinirim.Hangi durumlarda nasıl müsade vermeliyiz,örnekler gördükçe kafamıza yerleşcektir.
Saygılarımla...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
öncelikle görevinde başarılar dilerim. hangi ilde başladın. önerdiğim kitapları aldığında bir bakacaksın soracağın soru kalmamış. çünkü temelin olmadan sana faydamız olmaz temelini attıktan sonra sana forum daha çok fayda sağlar.
dostum atilla yunusoğlunun kitaplarını temin et biraz pahalı ama çok çok değer. og lerle ilgili 2 cilt yeni çıkardığı birde ag Şebeke kitabı var dikkatli bir şekilde kitabı okuduğunda çok iyi bir mühendis olacağının garanti ediyorum.

Son düzenleme:
bildiklerim şunlar:
og için
sistem işletme müdürlüğü trafo konulacak noktadan en yakın og hattına bakar. hattın gerilim düşümü uygunsa o hattan cer vermeyecek şekilde seksiyoner direği dikilerek verilir. hattın gerilim düşümü uygun değilse alternatif hatlar aranır yada mevcut hattın kesiti büyütülme imkanı düşünülür.
kablo kesitleri için hesap yapılıyor. akım gerilim ve kısa devre hesabı. özellikle xlpe kablo kesiti belirlemek için kısa devre hesabı yapılır.
kolay gelsin.

öncelikle görevinde başarılar dilerim. hangi ilde başladın. önerdiğim kitapları aldığında bir bakacaksın soracağın soru kalmamış. çünkü temelin olmadan sana faydamız olmaz temelini attıktan sonra sana forum daha çok fayda sağlar.
dostum atilla yunusoğlunun kitaplarını temin et biraz pahalı ama çok çok değer. og lerle ilgili 2 cilt yeni çıkardığı birde ag şebeke kitabı var dikkatli bir şekilde kitabı okuduğunda çok iyi bir mühendis olacağının garanti ediyorum.
çok teşekkür ederim, atilla yunusoğlunun "Enerji Nakil Hatları etüd,proje,test,montaj,tesis ve kontrollük özel notları" adlı kırmızı kitabı var zaten elimde.Fakat yenileri çıktıysa hemen almalıyım.şimdilik tek sıkıntım enerji müsadeleri ve belirli prosedürler

bildiklerim şunlar:
og için
sistem işletme müdürlüğü trafo konulacak noktadan en yakın og hattına bakar. hattın gerilim düşümü uygunsa o hattan cer vermeyecek şekilde seksiyoner direği dikilerek verilir. hattın gerilim düşümü uygun değilse alternatif hatlar aranır yada mevcut hattın kesiti büyütülme imkanı düşünülür.
kablo kesitleri için hesap yapılıyor. akım gerilim ve kısa devre hesabı. özellikle xlpe kablo kesiti belirlemek için kısa devre hesabı yapılır.
kolay gelsin.
evet bu şekilde zaten prosedür, ama ayrıntılı şekilde "şu durum olursa şu direkle enerji verilebilir,kesitler şunlar olmalıdır"şeklinde ayrıntılı örnekler verebilirsek anlamam kolay olur.Çok teşekkürler ilginiz için...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Enerji müsaadesi; talep edilen güce bağlı olarak, şebekenin bağlantı yapılacak uygun yerinin belirlenmesi işi olduğuna göre, bilmen gerekenler şunlar olacaktır.
1-Enerjiyi talep eden kişinin/kurumun hazırlamış olduğu projede hesaplanan güç nedir?
2-Bu hesaplanan gücü mevcut AG şebekeden mi yoksa yeni bir trafo tesisinin yapılması ile mi verebilirsin
- AG den vereceksen, özel anahtarlı mı, box'tan mı, girekten mi vereceksin? (Buna karar vermek için o şebekenin elinde bir çizimi olmalı), Örneğin TR-5(630 kVA) trafosunun AG panosuna 250 A TMŞ takılarak ve 3x95+50 mm2 kablo çekilerek enerji verilmesi uygundur diyeceksin.
- OG'den vereceksen, bulunduğun yerin dağıtım tek hat şemasını çıkarman gerekecek. OG'den verirken mevcut hat kesitinin yeterli olduğu yerlerde, branşman alınan direkte değişiklik yapman gerekebilir, Havai hat yada yeraltı olarak verirsin. vb...

Geçmişte orda bu işi yapanla birlikte çalışırsan(tabi paylaşımcı biriyse), ve burda takıldığın yerleri sorarsan, olur gider...

Enerji müsaadesi; talep edilen güce bağlı olarak, şebekenin bağlantı yapılacak uygun yerinin belirlenmesi işi olduğuna göre, bilmen gerekenler şunlar olacaktır.
1-Enerjiyi talep eden kişinin/kurumun hazırlamış olduğu projede hesaplanan güç nedir?
2-Bu hesaplanan gücü mevcut AG şebekeden mi yoksa yeni bir trafo tesisinin yapılması ile mi verebilirsin
- AG den vereceksen, özel anahtarlı mı, box'tan mı, girekten mi vereceksin? (Buna karar vermek için o şebekenin elinde bir çizimi olmalı), Örneğin TR-5(630 kVA) trafosunun AG panosuna 250 A TMŞ takılarak ve 3x95+50 mm2 kablo çekilerek enerji verilmesi uygundur diyeceksin.
- OG'den vereceksen, bulunduğun yerin dağıtım tek hat şemasını çıkarman gerekecek. OG'den verirken mevcut hat kesitinin yeterli olduğu yerlerde, branşman alınan direkte değişiklik yapman gerekebilir, Havai hat yada yeraltı olarak verirsin. vb...

Geçmişte orda bu işi yapanla birlikte çalışırsan(tabi paylaşımcı biriyse), ve burda takıldığın yerleri sorarsan, olur gider...
"hemmuhhemtek" öncelikle çok çok teşekkür ederim ilginiz için.Genel anlamda müsadelerde bu konularda az çok bilgi edindim fakat yeni mezun olduğum için detaylı ve teknik bilgilere ihtiyacım var.Mesela az önce gelen bir müsade örneği ;
-->Merkeze bağlı XXX kasabasında bulunan tarlama 100 KVA gücünde trafo koymak suretiyle tarımsal sulama yapmak istiyorum.Enerji müsadesinin tarafıma verilmesini arz ederim.

Böyle bir yer için keşfe gittiğimde;tarlaya gittim.Dikkat etmem gereken şeylerde öncelik sırası ne olmalıdır? Adama sormam gereken şeyler nelerdir? "OG'den verirken mevcut hat kesitinin yeterli olduğu yerlerde, branşman alınan direkte değişiklik yapman gerekebilir." demişsiniz.Ne gibi değişiklikler yapabilirim?

şimdi dostum tedaş ın çalışma şeklinde og bilgileri sisteme girilmediği için gerilim düşümü gibi hesap yöntemleri ile sonuca ulaşma şansın yok. bu nedenle direk seçiminde izleyeceğin tek yöntem hatların delinmesine izin verilip verilmediğini bilmek. og de başka dikkat etmen gereken husus yok.

şimdi dostum tedaş ın çalışma şeklinde og bilgileri sisteme girilmediği için gerilim düşümü gibi hesap yöntemleri ile sonuca ulaşma şansın yok. bu nedenle direk seçiminde izleyeceğin tek yöntem hatların delinmesine izin verilip verilmediğini bilmek. og de başka dikkat etmen gereken husus yok.
bölge işletme müdürlüğünün şebeke mühendisi olduğum için, hem AG hem OG ye bakıyorum ama..Önemli olan o zaten dostum,temiz olan hattı böldürmeden temiz enerji vermek..Benim sorduğum bunu yaparken kullandığımız kriterler,mesela bunlardan birisi, branşman alcağımız ilk direğin seksiyonerli olması veya trafo koycaksak trafo koycağımız direğin seksiyonerli olması.
2.si adamın mevcut hattı AG ama enerjiyi OG den istiyorsa sadece o hattaki direklerin müşterek direk olması
vb. gibi örnekler istiyorum.

öncelikle görevinizde başarılar dilerim.
enerji talep eden kişinin bulunduğu bölgede enerji verebileceğiniz OG hattının özel hat mı (izin alınması ve hat katılım bedelleri ödenmesi istenebilir)yoksa kurumunuza ait bir hat mı onu bilmeniz gerekmekte;

kurumunuza ait bir hat ise, trafoları beslediğiniz dağıtım hattı mı yoksa kök binaları arası bir iletim hattı mı(ring hattı diyenlerde olabilir) bunu bilmeniz gerekmektedir.

bir iletim hattı ise buradan enerji müsaadesi vermeniz istenmeyecektir, eğer başka bir seçenek yok ise branşman noktasında bina tesis edilmesi istenerek mevcut hattın girdi çıktı yapması sağlanarak, bu binadan enerji vermeniz uygun olacaktır.

kurumunuza ait bir dağıtım hattı ise enerji vereceğiniz noktada sıkıntı yaratacak bir durum var mı ona bakmak gerekir.( örneğin emniyet mesafesi ihlali oluşabilir mi, branşman alınacak direğin durumu, güzergahta demiryolu, karayolu, DSİ kanalı var mı bunları göz önüne alarak ve enerji müsaadesinde belirtmenizde faydalı olacağını düşünüyorum)

enerji vermeyi düşündüğünüz noktada birden fazla branşman noktası var ise (branşmanların uzunluğu ve yükleri göz önüne alınarak) o noktada bir KÖK binası yapılarak hatların düzenlenmesi istenebilir.

o bölgede makro projenizde görülen bir bina var ise onun yaptırılması ve o binadan enerji verilmesi istenebilir.

genel olarak enerji istenilen bölgedeki işletme ile irtibata geçerek ortak bir karar vermenizde fayda var.

öncelikle görevinizde başarılar dilerim.
enerji talep eden kişinin bulunduğu bölgede enerji verebileceğiniz OG hattının özel hat mı (izin alınması ve hat katılım bedelleri ödenmesi istenebilir)yoksa kurumunuza ait bir hat mı onu bilmeniz gerekmekte;

kurumunuza ait bir hat ise, trafoları beslediğiniz dağıtım hattı mı yoksa kök binaları arası bir iletim hattı mı(ring hattı diyenlerde olabilir) bunu bilmeniz gerekmektedir.

bir iletim hattı ise buradan enerji müsaadesi vermeniz istenmeyecektir, eğer başka bir seçenek yok ise branşman noktasında bina tesis edilmesi istenerek mevcut hattın girdi çıktı yapması sağlanarak, bu binadan enerji vermeniz uygun olacaktır.

kurumunuza ait bir dağıtım hattı ise enerji vereceğiniz noktada sıkıntı yaratacak bir durum var mı ona bakmak gerekir.( örneğin emniyet mesafesi ihlali oluşabilir mi, branşman alınacak direğin durumu, güzergahta demiryolu, karayolu, DSİ kanalı var mı bunları göz önüne alarak ve enerji müsaadesinde belirtmenizde faydalı olacağını düşünüyorum)

enerji vermeyi düşündüğünüz noktada birden fazla branşman noktası var ise (branşmanların uzunluğu ve yükleri göz önüne alınarak) o noktada bir KÖK binası yapılarak hatların düzenlenmesi istenebilir.

o bölgede makro projenizde görülen bir bina var ise onun yaptırılması ve o binadan enerji verilmesi istenebilir.

genel olarak enerji istenilen bölgedeki işletme ile irtibata geçerek ortak bir karar vermenizde fayda var.

Çok ama çok teşekkür ederim aradığım cevap bu şekildeydi.Ellerinize sağlık :)
Bu arada hat katılım payından ve de bu iletim hattı için girdi-çıktı yapılacak monobloktan biraz ayrıntılı bahsedebilirseniz sevinirim.Artı 1 ocak 2012 den itibaren hat katılım bedeli kalkıyor diye biliyorum.Muvafakatname alınması gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri