Enerji kablolarında damar renkleri

seckinkalender arkadaşıma katılıyorum standartlar ne olursa olsun insan kendi kontrollerini yapmalı

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar bizim meslekte çok dikkatli olmak lazım en küçük hata hayatınıza mal olur yıllardır bu işi yaparım sarı yeşil toprak geri kalan 4 damarın biri diyerlerinden incedir bunu her elektrikçi arkadaşın bilmesi gerekir oda nötr olur fazla söze gerek yok kazasız çalışmalar dilerim

Ölçü aletimiz mutlaka olmalı en azından işe başlamadan kablo takibi yapma imkanımız varsa onu yapmalıyız.Başıma geldi,18.5 kw motora 4 damarlı kablo gidiyordu siyah,kahverengi,gri,mavi ben maviyi toprak olarak kabul ettim oysa benden önceki elektrikçi arkadaş gri yi toprak yapmış bağlantıları yaptım motor iki faza kaldı yanmaktan son anda kurtardım.Oyüzden bidahaki sefere ölçü aletsiz iş yapmayacağıma karar verdim.Allah bizi kaza ve beladan korusun.

Son düzenleme:
arkadaşlar bizim meslekte çok dikkatli olmak lazım en küçük hata hayatınıza mal olur yıllardır bu işi yaparım sarı yeşil toprak geri kalan 4 damarın biri diyerlerinden incedir bunu her elektrikçi arkadaşın bilmesi gerekir oda nötr olur fazla söze gerek yok kazasız çalışmalar dilerim
o eskidendi ustam artık tüm kabloların kesiti aynı.

Ölçü aletimiz mutlaka olmalı en azından işe başlamadan kablo takibi yapma imkanımız varsa onu yapmalıyız.Başıma geldi,18.5 kw motora 4 damarlı kablo gidiyordu siyah,kahverengi,gri,mavi ben maviyi toprak olarak kabul ettim oysa benden önceki elektrikçi arkadaş gri yi toprak yapmış bağlantıları yaptım motor iki faza kaldı yanmaktan son anda kurtardım.Oyüzden bidahaki sefere ölçü aletsiz iş yapmayacağıma karar verdim.Allah bizi kaza ve beladan korusun.
eğer topraklama sağlam ise ölçü aletinizde bir işe yaramaz. aynı voltajı görürsünüz. sadece yük altında anlarsınız nötr veya topraklama olduğunu.

seckinkalender e aynen katılıyorum her işte mutlaka önlem alınmalı

Güzel bir konu paylaşım için teşekkürler. Ayrıca bir dipnot arkadaşlar elinizde uygun renkte kablo olmasa bile kesinlikle mavi renkli kabloyu faz olarak kullanmayınız iec standartlarına uygun hareket ederek kurala uygun hareket etmeliyiz sevgi ve saygılarımla. (unutulmamalıdırki iş her zaman yapılır fakat giden can geri gelmez)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri