Enerji dağıtım şeması yardım

hakobaba

Üye
arkadaşlar ben elektrik okuyorum ve bir proje ödevim var kompanzasyon hesaplaması nerelere baktıysam bulamadım yardımlarınızı bekliyorum arkadaslar bu kompanzasyon cosQ1=0,70 cosQ2=0,95 100,873 kW gücünde bir fabrika 12 kademeli kompanzasyon yapıcam fakat su var bu kademelerdeki değerleri sonra bulunan değeri uygun görülen değere nasıl dönüştürücem yardımcı olabilir misiniz..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hocam burdan denilen yeri buluyorum fakat bu tek tek dağıtım şemasında kondansatör degerlerı vermıs 5kvar 10 kvar 1.38 kvar yarısı monofaze yarısı trifaze bunları neye göre belirliyo.

hocam burdan denilen yeri buluyorum fakat bu tek tek dağıtım şemasında kondansatör degerlerı vermıs 5kvar 10 kvar 1.38 kvar yarısı monofaze yarısı trifaze bunları neye göre belirliyo.

Toplam kondansatör gücünü bulduktan sonra; bunları seçtiğin röleye göre kademelere ayıracaksın. Kademelere ayırırken gözetmen gereken mümkün olduğu kadar çok parçalı kondansatör bloğu ile sistemi oluşturman. Toplamda kondansatör güçlerini ne kadar çok çeşitli seçersen rölenin doğru kademeleri bulması o kadar kolaylaşacaktır.

Eğer sistemde sürekli sabit yükün var ise bunun için bir adet uygun güçte blok ayırmanda faydalı olacaktır.

Farzedelim 100kVAr bir kondansatör gücün çıktı.

12 kademe bir röle seçebilirsin ve kondansatörleri
1 + 1,5 + 2,5 +2,5 + 5 + 5 + 5 + 12,5 + 15 +15 +15 +20

şeklinde sıralayabilirsin

ya da 6 kademe bir röle seçersin ve kondansatörleri;

2,5 + 5+ 7,5 + 10 + 25 + 25 + 25

Şeklinde sıralayabilirsin.

1. Örnekte röle çok daha hassas ayar yapabilirken, 2. seçenek yükler çok değişken değil, blok şeklinde ise daha az malzeme ile uygulanabilecek bir çözümdür.

Ben olsam sonrasında yırtınmamak için 1. seçeneği kullanırdım.

Biraz karmaşık oldu, sanırım ama eğer çıkamazsan işin içinden kondansatör gücünün ne olduğunu yaz birde onun üstünden konuşalım.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri