Enerji Bakanlığının Jeneratör çalıştırma ruhsatnamesi ön izin belgesi

hasanbnzl

Üye
Enerji Bakanlığının Jeneratör çalıştırma ruhsatnamesi ön izin belgesi için aşçağıda yaptığım çalışmayı sunuyorum eksiklikler ve yanlışlıklar hakkında bilgilendirmenizi rica ederim.
1-GEREKÇE RAPORU

a-Şebeke sorunları(Gerilim düşümü ve yükselmesi, faz kesintisi vb.)ndan işletmede bulunan elektrik elektronik cihazların korunması.
b-Elektrik kesintilerinden oluşan hizmet ve çalışmalarda aksamanın önlenmesi.
c-Hava şartlarındaki öncelikle ısıtmada çalışılan ortamın yaşanabilirlik düzeyinin korunması.
d-Üretim yapılan yerlerde işletmenin devamının sağlanması ve kalitenin bozulmasının önlenmesi.
e-Soğutma sistemlerinde, Et-şarküteri reyon ve soğuk hava dolaplarındaki ayrıca diğer yiyeceklerin ve mamullerin bozulmasının önlenmesinde.
f-Markette verilen hizmetin devamının sağlanması, toplum huzur ve güvenliğinin korunması için hizmette kullanılan aydınlatma, elektrik ve elektronik cihazların çalıştırılması.

2-TEK HAT ŞEMASI

3-GENEL KONUM

4-GÜÇ HESABI

Trafo Gücü 450
Tesis Gücü 250
Jeneratör Gücü 250
Transfer Tipi Otomatik
Jeneratör Tipi Dizel

Ekli dosyalar

• Betonsantrali.JPG
    Betonsantrali.JPG
    14.5 KB · Görüntüleme: 168
  • BetonSantrali.rar
    51.6 KB · Görüntüleme: 214
  • TrafoluTEKHAT JENERATOR.JPG
    TrafoluTEKHAT JENERATOR.JPG
    12.2 KB · Görüntüleme: 193
  • TrafosuzTEKHAT JENERATOR.JPG
    TrafosuzTEKHAT JENERATOR.JPG
    12.3 KB · Görüntüleme: 173
Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hasanbazl kardeşim.Enerji Bakanlığına başvuru için dosya içeriği aşağıdaki gibi olmalıdır.
1-DOSYA 1 - RAPORLAR
a) S.M.M Belgesi
b)Büro Tescil Belgesi
c)Gerekçe Raporu
d) Taahhütname ( 04-09-1985 tarih,18858 sayılı Resmi Gazetede var )
e)Vekaletname (Firma/Kurum tarafından proje dosyasını hazırlayana verilecek )
2-DOSYA 2- HESAPLAR
a)Keşif özeti
b)Jeneratör Gücü Seçimi hesabı
c)Jeneratör-ADP arası kablonun gerilim düşümü hesabı ve kablo seçiminin besleyeceği yükün gücüne
göre akım uygunluk hesabı
3-DOSYA 3- ŞEMA,PLAN ve KATALOGLAR
a)Jeneratör A.G Tekhat şeması
b)Transfer sistemi ve kontrol şeması ( güç ve kumanda )
c)Genel vaziyet planı
d)Jeneratör binası yerleşim planı (Ölçüler ve Jen.Kesit görünüşleri )
e)Onaylı A.G-O.G Tekhat şeması fotokopisi
f)Jeneratöre ait kataloglar
4-DOSYA 4-ŞARTNAME ve TİP PROJELER
a)Elektrik Dağıtım Tesisleri Genel Teknik Şartnamesi
b)Sabit tip Dizel-Alternatör Grubu malzeme ve montaj genel teknik şartnamesi
3 Takım hazırlanacak yukarıdaki belgeler Enerji Bakanlığına tasdik için verilmek zorundadır.Proje çizilir
iken,transfer şalterinin elektriki kilide ilaveten,mekanik kilitli olarak ta yapılması ve gösterilmesinin iste-
nileceğini tahmin ettiğim için,bu şalterlerin buna göre istenileceğini tahmin ediyorum ( sadece elektrik
kilit ihtiva eden kontaktörlü transfere müsaade edilmeyeceğini tahmin ediyorum ).Ayrıca,proje safha-
sında,jeneratör çıkışında da enerji ölçümü yapılmasını isteyeceklerini tahmin ediyorum.Bu itibarla,proje-
yi çizerken,transfer şalterini mekanik kilitli olarak belirtmekte ve jeneratör devresine enerji ölçüm sistemi göstermekte yarar var.
Umarım faydalı olmuştur.

Bu jeneratör çalıştırma ruhsatnamesinde zorunluluk var mı?
Türkiyedeki TEDAŞ işletmeleri aradım hiç biride konu hakkında etaylı bilgi sahibi değil. Tam olarak bilen var mı?

02/09/1988 tarih,19917 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre ( Enerji Bakanlığı ve
Elektrik Mühendisleri Odasından bulabilirsiniz ),tüm jeneratörler kurulmadan önce Enerji Bakanlığından müsaade alınmak zorunluluğu var.Müsaade alınmayan sistemlerde ,Tedaş elektriği kesebilir.Tedaş'ın
birçok kurumu,bu konuda müşterilere tebligatta bulunmaya başladı.Bahsettiğim yönetmeliği inceleme-
nizde yarar var.

fahri yetiş Beye teşekkür ederim Görüştüğüm Enerji bakanlığındaki (Edip TÜRKAY Bey De Aynı şekilde Fahri beyin belirttiği Belgeleri İstiyor)İlgilenenler Bakanlığın Telefon Numarasını veriyorum
0312 2126420 dahili 6094 .İşin garibi 10kw ve üstü her jeneratör için istemesi. halbuki tesis kurulurken zaten bu tip tek hat şeması vs. tedaş onaylandıktan sonra uygulama yapılıyor.Bundan sonraki kurulacak işletmelerde bu tip belgeleri istemeleri daha uygun olurdu.Ayrıca genellikle Jeneratör tesisleri imdat jeneratörleri olarak kullanılmakta.Yani daha çok Tedaş problemlerinden kaynaklanan durumlar nedeniyle kullanılmaktadır.Tedaş Önce kendini kontrol etmeyi öğrensin sonra müşterilerinden bu tip zorunlulukları istesin.Tamamen yanlış bir uygulama. Bu şekilde hem jeneratör alımı için Tedaş yüzünden Milyarlar harcayacaksın hemde bir sürü prosedüre boğulacaksın.Bu bir ciddiyetsizlik ve nemalazımcılıktır.Yazık Türkiyeye yazık...

Enerji bakanlığına üstteki maile benzer bir maille yapılan bu uygulamanın haksız ve dayanaksız bir uygulama yapıldığını belirten bir mail gönderdim , Gerçekten bu uygulamayı kınıyorum,Aynı durumda olan arkadaşlarında sessiz kalmaması ve bakanlığa maille tepkilerini belirtmesini istirham ediyorum. Artık bizleri kaz yerinde görmekten vaz geçmelidirler. saygılarımı sunuyorum. Enerji bakanlığının ve bu durumdan sorumlu birimin mail adresini veriyorum ilgilenenlere duyurulur. [email protected] ve [email protected]

Selamlar herkese, ben de bu konuda araştırma ve yeni bir generatör için aynen bu evrakları yapmam gerekiyor. 2 Sene önce transformatör sistemi yapılmış bir projenin yeniden aynı evraklar istenerek generatör kurulumu yapılması çok garip. Hem de 10kW gibi komik bir rakam var ortada :) Kurulacak generatörün gücü 400kVA kadarcık. Yapmak gerekiyor yine de maalesef ki. Ben sizden eğer mümkünse bana "Alternatör Grubu malzeme ve Montaj Genel Teknik Şartnamesi" gerekiyor ve Örnek bir gerekçe raporu. *******************************************************

Herkese kolaylıklar diliyorm, tekrar görüşmek üzere.

Forum kuralları gereğince forum kurallarında msn ve e-mail adresi vermek yada istemek yasak olduğundan konudaki msn - e-mail adresleri silnmiştir.Bu tarz isteklerinizi pm (özel mesaj) yoluyla yapınız.

üzerinden zaman geçmiş ama ben yine de cevaplayım: elektrik tesisleri proje yönetmeliğine göre;

Dizel-generatör grupları proje onayı ve kabul işlemleri

GEÇİCİ MADDE 1 –
(1) Dizel-generatör grupları proje onay ve kabul işlemleri Bakanlık veya Bakanlığın yetki verdiği kuruluş ve/veya tüzel kişilikler tarafından yapılır. Ayrıca proje onay ve kabul işlemlerinde Bakanlıkça verilen ön izin aranmaz.

(2) Kurulu gücü 10 kVA’nın altında olan imdat dizel-generatör gruplarından proje onayı ve geçici kabul şartı aranmaz.
diye yazıyor yani 10 kVA geçen tüm jeneratörler ruhsatlandırılması lazımdır.

ruhsatla ilgili yönetmelik ise: ELEKTRİK ENERJİSİ İMDAT GRUPLARI VE OTOPRODÜKTÖR TESİSLERİ RUHSAT YÖNETMELİĞİ 1988 tarihli ruhsatlandırmanın yapılmasının gerekliliği ilgili

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri