Enerji Analizörü Sistemi Kurmak

ouscan89

Üye
Arkadaşlar ben bir endüstriyel tesiste çalışmaktayım. Burada panolarda enerji tüketimini görmek üzere üzere enerji analizörü sistemi kurmayı planlıyoruz.Amaç sadece bir PC den bu tüketimleri görmek ve bunları raporlayabilmektir.
Burada yaklaşık olarak sistem kademeli şekilde 300 üzeri bir rakama çıkıcaktır.
Bu sistem için haberleşme sistemi nasıl olabilir?Scada gereklimidir?bir kaç gündür araştırıyorum haberleşme sistemlerini,tam bilgi sahibi değilim. Bana en temelden nasıl gidebileceğimi,nelere dikkat etmem gerektiğini söyleyebilirmisiniz?

Bu konudaki yardımlarınızı ve deneyimlerinizi bekliyorum. Dökümanlarınızı da paylaşabilirseniz sevinirim.

Teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Şahsen hiç uğraşmadım. Ama probleme baktığımda anlatacağım şekilde olmalı diye düşünüyorum.

Öncelikli olarak enerji analizörlerini seçmelisin. Dökümanlarını araştırıp enerji analizörleri arasındaki farklılıklar nedir? bunu öğrenmelisin. Bunu baz alarak uygun olan analizörleri seçip sistemin elektriksel olarak projesini ve entegrasyonunu gerçekleştirmelisin.

Daha sonra modbus TCP/IP üzerinden (Seçeceğin analizörlerin bu haberleşme protokolüne uygun olmasına dikkat etmelisin) haberleşip visual studio ortamında yazılım geliştirip (Visual Basic veya C# tercih edilebilir) cihazların üzerinden topladığın verileri uygun olarak işleyeceksin. Verileri raporlama işlemleri için falan kaydetmen gerekecektir. Bunun için SQL veritabanının uygun olacağını düşünüyorum.

Visual Basicde Program yazmadan enerji izlemeye uygun geliştirilmiş SCADA sistemleri varmıdır ? Dersen bence vardır. Bunlarıda araştırabilirsin.

Teşekkür ederim.
Enerji analizörlerini araştırmıştım fakat aralarındaki farklar açısından değerlendirmemiştim. Bunu değerlendirmeliyim. ModBus TCP/IP sisteminde ethernet ile bağlanmak mı daha iyi,yoksa RS485 ile mi? aralarındaki farklar,avantaj ve dezavantajlarını nasıl bulabilirim?
SCADA sistemleri hazır bunun için gelilştirilmiş programlardır değil mi?yani yeniden bir izleme arayüz yazmama gerek yok.

Teşekkür ederim.
Enerji analizörlerini araştırmıştım fakat aralarındaki farklar açısından değerlendirmemiştim. Bunu değerlendirmeliyim. ModBus TCP/IP sisteminde ethernet ile bağlanmak mı daha iyi,yoksa RS485 ile mi? aralarındaki farklar,avantaj ve dezavantajlarını nasıl bulabilirim?
SCADA sistemleri hazır bunun için gelilştirilmiş programlardır değil mi?yani yeniden bir izleme arayüz yazmama gerek yok.

Ne gibi farklar var tam olarak bende bilmiyorum. Belirttiğim üzere daha önce hiç proje yapmadım konuyla ilgili. Fakat mutlaka özellikler bakımından farklarının olması gerektiğini düşünüyorum.

Modbus TCP/IP adı uzerındende anlasılacagı gibi ethernet portu üzerinden haberleşir. RS-485 haberleşme standartıyla yanı serı port uzerınden haberlesme yapmak ıstıyorsan Modbus RTU kullanman lazım. Yıne RS-485 üzerinden haberleşen Modbus ASCII protokolu mevcuttur ama kullananı gormedım henuz.

Bence kullanman gereken kesınlıkle ethernet portu uzerınden haberlesen bır protokoldur. Acık bır protokol olan Modbus TCP/IP ıse bunun ıcın bıcılmıs kaftandır. DIger turlu serı haberlesme kullanmak ıstersen verı ıletımın helekı 300 adet enstrumanı okuma hızın cok yavas olacaktır. Zaten sadece okuma yapacaksın yazma yapmayacaksın. Yazma olarak en fazla adreslerını atarsın.

Enerjı analızorlerını dokumanlarında belırtılen sekılde sısteme entegre ettıkten sonra yakın olan enerjı analızorlerını ethernet swıtclerı ıle agac seklınde bır haberlesme yapısı kurarsın. RS-485 haberlesme standartı ıle bu sekılde bır yapı kuramayacagını dusunuyorum.

Daha butun ethernet kablalarını swıtchlerde bırlestırdıkden sonra bu swıtclerden bır kabloyuda cıkartır bılgısayara baglarsın.

SCADA programları cesıtlıdır. Her fırmanın kendıne aıt scada programı mevcuttur. Ve bu programların maksadı endustrıyel bır tesısı bılgısayar uzerınden kontrol edebılmek ve proseslerı ızleyebılmektır. Yanı aldıgın gıbı kullanamazsın ondada bır cok ıslem yapman lazım yer gelır cesıtlı kodlar yazman lazım.

Fakat enerjı ızlemelerı ıcın yapılmıs olan enerjı scadaları mevcut dıye bılıyorum. Bunların kullanımı normal scada programından daha kolaydır dıye dusunuyorum. Fakat herseyı elımde tutayım dıyorsan bır pc arayuzu olusturmanda fayda var.

Bu konuda sıemens degılde schıneıder aılesınden faydalanmanda fayda oldugunu dusunuyorum. CUnku sıemensde enerjı analızorlerı nasıl bılmem ama plc lerınde bıle haberlesme portları uzeırnden haberlesmek ıcın cesıtlı taklalar atman lazım. Kendı urun aılesı ıcerınde kapalı bır haberlesme protokolu olan profıbus ya da MPI haberlesme sıstemı ıle haberlesıyor fakat kendınız PC arayuzu olsutrudugunuz zaman OPC server falan kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Ya da lındovawe denılen bır yazılım kutuphanesınden faydalanmak zorunda kalıyorsunuz.

Umarım yardımcı olabılmısımdır.

Ürünler ve Servisler - Schneider Electric

Bak mesala bende soyle bır bakayım dedım hemen enerjı ızleme yazılımları adı altında schınederın sıtesınden cıkan sonuc. 3 adet yazılım mevcut. Ozellıklerıne bakıp uygun olanı secersın. Henuz okumadım ama enstruman sayısına gore farklılık gosterdıgını dusunuyorum.

Ama yınede dıyecegım okı profosyenel bır ıs cıkartman ıcın yazılımını kendın gelıstırmen lazım. Bu programlarla ısını rahat gorursun ama onların cızdıgı sınırlar ıcerısınde top oynamak zorunda kalırsın.

muh_erkan yardımın için çok teşekkür ederim,bu iş ile igili araştırma yapıyorum ama çok karışıyor. esasında bu haberleşme ile ilgili verdiğin bilgiler daha net bir şekilde olayı görmemi sağladı. Okuma hızın çok yavaş olacaktır demekle neyi kastettin tam olarak?Yani verileri alıp kaydetme aralığı bir saat olur falan gibi birşey mi?

Arkadaşlar;

Sistemin şu şekilde olabilir mi?

32 adetenerji analizörü birbirine seri bağlı ve bu bir modbus rtu ya giriyor,diğer 32 si diğer modbus a giriyor. bu şekilde mi ilerliyor?bu modbus rtu lar birbirleri arasında haberleşilebiliyormu? ayrı bir chiaz kurmak gerekir mi? birde araştırdğımda en fazla 256 ya kadar bağlayabilirsiniz diyor. Bu limiti nasıl aşılır farklımıdır?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Ben de ilk başlarda haberleşme protokolleriyle ilgili karışıklıklar yaşıyordum..Simdidi de uzman falan değilim ama gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; RS 485 ile Modbus TCP/IP (veya Modbus RTU birbirinin alternatifi değildir). Modbus TCP/IP (veya MODBUS RTU) haberleşme protokolüdür.RS 485 ise standarttır. Aradaki fark ne sizi ne de beni ilgilendirmez bana kalırsa :) Şunu bilmemiz gerekiyor: RS 485 "arayüzü" MODBUS, PROFİBUS vs. protokollerini vb. kullanarak haberleşir. Keza RS232 de bir standarttır ve O da Modbus protokoluyle haberleşebilir.
Madem siz de çok hakim değilsiniz, simdi RTU, ethernet filan karıştırmayın bence(kavram olarak takılmayın anlamında söylüyorum).... alacağınız cihazda en az bir adet rs485 portu olmasına ve MODBUS protokollerini desteklemesine dikkat edin. En yaygını bunlar Analizörleri alacağınız firmadan yazılımı da alabilirsiniz....Schneiderin yazılımı pahalı. Ama 300 analizör de az buz rakam değil…. Janitsayı düşünebilirsiniz. (Marka-fiyat konusunda biraz daha ayrıntı verebilirim isterseniz…)

Ben de ilk başlarda haberleşme protokolleriyle ilgili karışıklıklar yaşıyordum..Simdidi de uzman falan değilim ama gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; RS 485 ile Modbus TCP/IP (veya Modbus RTU birbirinin alternatifi değildir). Modbus TCP/IP (veya MODBUS RTU) haberleşme protokolüdür.RS 485 ise standarttır. Aradaki fark ne sizi ne de beni ilgilendirmez bana kalırsa :) Şunu bilmemiz gerekiyor: RS 485 "arayüzü" MODBUS, PROFİBUS vs. protokollerini vb. kullanarak haberleşir. Keza RS232 de bir standarttır ve O da Modbus protokoluyle haberleşebilir.
Madem siz de çok hakim değilsiniz, simdi RTU, ethernet filan karıştırmayın bence(kavram olarak takılmayın anlamında söylüyorum).... alacağınız cihazda en az bir adet rs485 portu olmasına ve MODBUS protokollerini desteklemesine dikkat edin. En yaygını bunlar Analizörleri alacağınız firmadan yazılımı da alabilirsiniz....Schneiderin yazılımı pahalı. Ama 300 analizör de az buz rakam değil…. Janitsayı düşünebilirsiniz. (Marka-fiyat konusunda biraz daha ayrıntı verebilirim isterseniz…)

öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.marka fiyat konusunda biraz daha ayrıntı alabilirim.

300 analizöre kademeli bir şekilde geçilecek. Alacağımız üründe rs485 portu oluğunu ve modbus deteklemesi yaptığını gördük. Şimdi bundan sonrasında sistemi oluşturmak şu şekildemi olacak?

32 tane RS485 ile birbirine bağlanmış analizör bir tane modbus rtu giriyor ve sonrasında bu da pc ye mi gidiyor?

Bu şekilde düşünebilirmiyim?

Merhaba,
Modbus TCP olarak haberleşirsen iyi olur. Enerji'de ne ölçeceğine bağlı olarak cihazlarını seçebilirsin. Kendi üstünde loglama yapan analizörler mevcut. Bunların kendi raporlama toolları oluyor bunlar biraz pahalıdır. Bu neden gerekir 300 adet analizörle RS-485 haberleşirsen loglama yaparken veri kaybedersin. Ama ne izlemek istediğine bağlı bu kadar kritikse dataların bu pahalı sistemleri al bence. Eğer istemiyorsan biz Phoenix Contact analizör ile çözüm sunduğumuzda bölgelere ayırarak master analizörü ethernet modülü ile ethernete çıkıyorsun. Kendi üzerinde scada sı mevcut. Ayrıca bir scada maliyeti olmuyor. Raporlama konusunda bizde destek verebiliriz. Piyasada historian programlarda mevcut.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri