Enerji Üretimi

  • Konbuyu başlatan pasaoglu
  • Başlangıç tarihi

pasaoglu

Üye
arkadaşlar çatıma rüzgar gülü koymak istiyorum elimde fazla bilgi yok bilgisi olan bilgisini benimle paylaşırsa sevinirim
 

dergul

Üye
aradığın bilgiyi bilim ve teknik dergisi mayıs sayısında vermişti. bu yazının pdf formatında örneğini aşağıdaki siteden bulabilirsin.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/16/16.pdf

not pdf formatında olduğu için yavaş açılabilir. açmak içinde acrobat reader programının yüklü olması gerekiyor.
 
Konu Sah

pasaoglu

Üye
Teşekkürler dergul dostum ama benim düşündüğüm biraz daha profesyonel. ben yaklaşık 750w gibi bir enerji planlıyoruum saatte mekanik sistemde takılıyorum evin üstüne koyacagım sistem nasıl olmalı rüzgar hangi dilimde kuvvetli bu gibi şeyler bilgisi olan varsa sevinirim
 

dergul

Üye
rüzgar her zaman aynı güçte esmediği için sabit bir gerilim ve frekans elde etmek zordur. rüzgar'ı ne kadar yakından takip edersen et bunu sağlayamazsın. işin püf noktası invertör devresi kullanmaktır. rüzgar jeneratörünün çıkışına düzgün DA elde etmek için filtre devresi ekledikten sonra uygun güçte invertör devresi koyarsan 12v'luk bir dinamodan bile 220 volt 50 hz'lik düzgün bir AA elde edebilirsin. rüzgarın esme hızı bunu etkilemez.

rüzgar jeneratörlerde asenkron generatörler tercih edilir. asenkron generatörler kayma problemi yüzünden tercih edilmezler. kayma sabit bir frekans elde etmemizi engeller. ama invertör devresi asenkron generatörün çıkış frekanası ne olursa olsun 50 hz'de sabitlediği için bu problem ortadan kalkmıştır.

750 w o kadarda büyük bir güç değil, sanırım bu değerde bir step motor bulabilirsin.
 
Konu Sah

pasaoglu

Üye
Teşekkürler dergul dostum.
750 w o kadarda büyük bir güç değil, sanırım bu değerde bir step motor bulabilirsin
step motor nedir
bide bizim orada esen rüzgar gücü buna yeterlimi bunu nasıl ölçerim
rüzgar gücü nasıl ölçülür.
hayalim hareketi hem depo edebilmek hemde kullanmak hareket nasıl depolanır=eskiden kurma saatler vardıya onlarda hareketi depolar.
 

ELEKTRİK MÜH.

Profesyonel Üye
hurda araç motorlarından şarj dinamosunu sök. sonra mile tak bir pervane olsun bitsin. tam istediğiniz gibi olur mu bilmiyorum ama tecrübe olsun diye deneyebilirsiniz... saygılar başarılar..
 

ceryaner

Üye
araç dinamosunun düşük devirlerde istenen sonucunu vereceğini hiç sanmıyorum, bilginize.
 

52-HARUN

Üye
slm arkadaşlar.
bende 150w inverter var buna 12 volt kaç amperlik akü bağlamam gerekir bilen varsa yardım ederseniz sevinirim :)
 

ŞEF

Onursal Üye
150/12=12,5 a.
Bu inverterden en fazla 12,5 a.lik akım çekebilirsin. Tabii bu da inverterin en son gücü demektir. Ortalama 10 a. en idealidir.
Kullanacağın cihazların kullanma süresine göre en az 20 Ah. aküden başlar, 100, 200 ..... istediğin kapasitede akü kullanabilirsin.

Buna şöyle bir örnek vereyim.
Benim elimde yarım parmak musluk var. (Evde kullandığımız musluktur ). Bu musluğu kullanmak için kaç tonluk su deposu kullanabilirim ?

Sizin sorduğunuz soru bunun benzeri şekildedir. Suyu günde kaç saat kullanacağına bağlı olarak depo kapasitesi değişir. İster 1 tonluk yaparsınız, isterse 100 tonluk yaparsınız. Ama hiçbir zaman yarım parmak musluktan daha fazla su alamazsınız.

Bilmem verdiğim örnek oldumu ?
 

Benzer Konular

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
113,958
Mesajlar
802,013
Kullanıcılar
417,848
Son üye
Yaltin

Yeni konular

Üst