Enerji kimlik belgesi uzmanı

BEY-izmir

Üye
Oturma raporu aşamasına gelmiş yeni binalara enerji kimlik belgesi
düzenliyorum.

Türkiyenin her ilinde 1 günde ekb düzenliyebiliyorum.

nafiz çekmeceli

0532 24 24 014

Enerji kimlik belgesini düzenlemek için;
Hangi eğitim gereklidir.?
Hangi bölüm mezunları düzenleyebiliyor?
Enerji kimlik belgesinin düzenlenmesi hangi binalar için ne zaman zorunlu?
Düzenlenen belgeninin yeterliliği/yetersizliği kim tarafından değerlendiriliyor?
E-kayıt gibi bir sisteme kayıt söz konusu mu?
Çıkan sonuca göre yapılması gereken işlem olup olmayacağı gibi bir belirleme var mı?
Bir bina için tahmini bedel nedir?

bende bu soruların cevabını merakla bekliyorum.
Bu konu hakkında benide bilgilendirirseniz sevinirim.
Bunun yasal bir gerekliliği var mı ?
Bunun gözle görülür bir faydası var mı?
70 krş a m2 sini yapanı duydum ama ne kadar gerçek bilmiyorum.

Enerji Kimlik belgesi için elektrik, elektrik-elektronik, makina , inşat mühendisi veya mimar olmak gerekiyor.Elekrik ve ELektrik-Elektronik mühendisleri için SMM belgesine sahip olmak gerekiyor(diğer meslek grupalrı için de eşdeğer belge isteniyor).EMO sık sık eğitim düzeniyor, eğitimin sonunda sınav yapılıyor.Bşarırsanız EKB uzmanı sertifikası alıyorsunuz.Bu sertifikalar bakanlık tarafından verilmiş sayılıyor. Makina mühendisleri odası da düzenliyordur sanırım.(Eğitim verebilecek kuruluşların da bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olması gerekiyor) yeni inşa edilecek binalar için enerji kimlik belgesi zorunlu.Mevcut binalara ise uyum için 2017‘ye kadar süre tanınmış.

Şu linkte bayındırlık bakanlığının bir sunumu var.
http://www.emo.org.tr/ekler/be632ee71e177b0_ek.pdf

İşin maddi boyutuna gelince yapı denetiminden çok farklı olmaz diye korkuyorum.

1)Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek için Bakanlık tarafından düzenlenmiş yetki belgesi almak gerekiyor. Bu belgeyi Makina, Elektrik Müh Odaları,Mimarlar odası ve inşaat Müh odaları verdigi gibi adına kısaca EVD denilen Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri de verebilmektedir.. Yukarıda arkadaşımında yazdığı gibi Bu odalara kayıtlı mimar veya mühendis olmak gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Yanlız düzeltmem gereken bir konu varki oda şöyle:
Mutlaka SMM olmak gerekmiyor..Örneğin ben Makina Mühendisiyim. SMM belgem yoktur. Enerji Kimlik belgesi Uzmanlık belgem var.

Burada üzerinde durulması gereken önemli konu Yetki belgesi olan SMM yada muadil belgeli arkadaşların Kimlik belgesi düzenlemeğe ayıracakları çok vakitleri yoktur. Çünki Kimlik belgesi düzenlemek internette çok vakit harcanması gereken, dikkat gerektiren, zor, fakat işin özünü kavradıktan sonrada bir o kadar kolay bir iştir.. Buda birçok kimlik belgesi düzenledikten sonra kazanılan bir deneyimdir..
İşin maddi boyutu ise sizin sizin ticari yeteneğinizle doğru orantılıdır:)

Cevaplarınız için teşekkürler...
Enerji yöneticiliği ile bir bağlantısı var mı? Onun hakkında bir bilgisi olan var mı?
Enerji Kimlik belgesi mevcut binalar için ve eski binalar için kullanılıyor.Sanayi kuruluşları için bir yaptırımı var mı?

eie.gov.tr adresinden,aradığınız tüm bilgilere ulaşbilirsiniz.

peki bu belge teknik öğretmenler içinde geçerli değilmi. ben öyle bir duyum almıştım. Ama ne kadar doğru bilmiyorum.

smm olarak enerjikimlikbelgesi.net.tr ile iletişime geçebilirsiniz. Bayilik şartları çok uygun ben kendi bayileriyim

Tüm Türkiye Geneli Mevcut ve Yeni yapılara enerji kimlik belgesi hazırlanır.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir ?
Enerji kimlik belgesi, 5627 Sayılı kanun ile enerji açığının önlenmesi ve tasarrufun sağlanması amacı ile hazırlanan, binalarda kullanılan enerji ve enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunması adına, binanın asgari enerji ihtiyacı ve tüketimini gösteren, yalıtım, ısıtma, soğutma sistemleri ve sera gazı salınımı seviyesi ile ilgi bilgi içeren belgedir.

5067210242
http://ekbenerjikimlikbelgesi.net/

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri