Endüvü sarım hakkında yardım

sinkotan2

Üye
ustalar elimde sarılması gereken kollektörlü endüvi var.kollektör dilimleri 24. endüvi oyuklarıda 12 .
nasıl sarılması gerektiği konusunda bana yardımcı olacak varmı acaba.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Edüvi sarımında orjinal sarım şekline uyulması gerekir.bu nedenle Endüvi yi dikkatli söküp sarım şekli ,sipir sayısı adımı not edilmeli.Köllektör değişecekse köllektörün oyuk eksenini sökmeden önce bir cetvel veya ip ile bulup yenisini aynı şekilde takmalısın.sarımdan sonra endüvi verniği ile vernikleyip iple sıkıca bağlaman merkezkaç kuvveti nedeniyle sargıların oynaması ve yapacağın balansın bozulmasını önler

slm
guraycakır arkadaşın dediği gibi sarımı üzerinden çıktığı gibi birebir yapman lazım.sarımı yaparken kollektör kısmı tornalanıp yenisini takmalısın.dilimlerin arasını lehimlerini iyice temizlersen gerek kalmayabilir.sarımdan sonra polyester ile kaplayıp balansını alman lazım.rulmanlarınıda değiştirirsen daha iyi olabilir.ilk çalışmada biraz ark yapabilir fırçalar kollektöre alışana kadar.tekrare dilimlerin arasını temizleyip çalıştırabilirsin ama balansını sakın unutma.
kolay gelsin

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
sökerken nasıl ve nasıl sarıldığına dikkat ettim yanlız sarımları yaparken kollektöre emaye teli sıra ile mi saracağım.yani birden başlayım yirmidörde kadar sıra ilemi saracağım.
ve balans makinam yok balansını nasıl yapacağım.
teşekkürler

slm
dediğiniz gibi 1 den 24 e kadar sırası ile devam edeceksiniz.balansını tornacıları bi gezinin nlarda balans makinası varsa alırlar
kolay gelsin

Arkadaşlar bir endüvi sorusu da benden.

Elimde 24 v. 30 w. dc motor var. İçini açıp baktım ve endüvi bobin teli ince ve sipir sayısı az. Ben şimdi bu telleri söküp yerine daha kalın ve daha çok sipir sarsam değişen ne olur. Stator sarımlarında sipir sayısı gerilimi, tel kalınlığı akımı değiştirdiğini biliyorum.

Aynı durum endüvi için de geçerlimidir. Sipir sayısını artırınca gerilim 24 volttan yüksekmi olur. Ya da bobin telini kalın kullansam daha güçlü bir motor mu olur ? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. HOŞÇAKALIN

sn:ŞEFim bu sorunuza cevap vermek isterdim ama daha o kadar olamadım.kusuruma bakmayınendüvi işi fazla olmadığından kendimi bu konuda fazla geliştiremedim.kusuruma bakmayın

yks001 ' Alıntı:
sn:ŞEFim bu sorunuza cevap vermek isterdim ama daha o kadar olamadım.kusuruma bakmayınendüvi işi fazla olmadığından kendimi bu konuda fazla geliştiremedim.kusuruma bakmayın
İlgilenip cevap yazdığın için gene de teşekkür ederim yks001 arkadaşım !
Her türlü bobinaj konularında yardımcı olurum diye atıp tutanlardan çıt yok. Ne yapalım, en iyi bilgi deneme yanılma ile öğrenilen bilgidir deyip az sonra endüviyi söküp daha kalın tel ile daha çok sipirde saracağım, bakalım ne olacak. Sonucu da burada sizlerle paylaşırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri