Endüktif ve Kapasitif sensör arasındaki fark?

carzy39

Üye
Merhabalar, sormak istediğim konu aralarındaki işlevsel farkları değil. Forumda zaten çalışma prensiplerinden ötürü doğan farklılıklarından bahseden konular var. Ama fiziksel olarak birbirlerine çok benziyorlar.
Bir sensörün enerji vererek algılama yeteneğini test etmeden, endüktif mi yoksa kapasitif mi olduğunu anlamanın yolu varmı?
Bir model kodu, renk kodu gibi ayırt edici farklılıkları var mı?

öncelikle yerinde bağlı ise gördüğü cisim üzerinden mantık yürütebilirsiniz demir görüyorsa endüktif diyebilirsiniz, veya plastik bir cisim görüyorsa yada bir cam arkasındaki malzemeyi görüyorsa kapasitif denilebilir

endüktif sensörlerde sensör üzerinde hassasiyet ayarı yoktur (illa olan model vardır ama ben görmedim)
kapasitif sensörlerde hassasiyet ayarı vardır. İlk bakışda böyle anlaşılabilir.

öncelikle yerinde bağlı ise gördüğü cisim üzerinden mantık yürütebilirsiniz demir görüyorsa endüktif diyebilirsiniz, veya plastik bir cisim görüyorsa yada bir cam arkasındaki malzemeyi görüyorsa kapasitif denilebilir

endüktif sensörlerde sensör üzerinde hassasiyet ayarı yoktur (illa olan model vardır ama ben görmedim)
kapasitif sensörlerde hassasiyet ayarı vardır. İlk bakışda böyle anlaşılabilir.

Cevaplarınız için teşekkürler, enerji verdiğimde yada datasheet'ine baktığımda nasıl anlayacağımı biliyorum. İlk bakışta hangi tür olduğunu anlamanın bir yolu varmıdır diye merak etmiştim, haklısınız, endüktif olanlarda hassasiyet ayarı olmuyor olabilir, bende hiç görmedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri