Endüktif ve Kapasitif Endeks Değerleri

NnDr

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Fabrikamızda OG kompanzasyon sistemi bulunmaktadır.Kendi fabrikamızdaki sayaç ile yetkili dağıtım şirketinin sayacı karşılaştırdığımızda aşağıdaki durum ortaya çıkmaktadır:

Aktif: ikisi hemen hemen aynı
Endüktif: Fabrikanınki dağıtım şirketinden fazla
Kapasitif:Dağıtım şirketininki fabrikadan fazla

Bunun sebebi neden olabilir?

Not: Fabrika ile dağıtım şirketi arasındaki OG kablo mesafesi çok yakındır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar merhaba,

Fabrikamızda OG kompanzasyon sistemi bulunmaktadır.Kendi fabrikamızdaki sayaç ile yetkili dağıtım şirketinin sayacı karşılaştırdığımızda aşağıdaki durum ortaya çıkmaktadır:

Aktif: ikisi hemen hemen aynı
Endüktif: Fabrikanınki dağıtım şirketinden fazla
Kapasitif:Dağıtım şirketininki fabrikadan fazla

Bunun sebebi neden olabilir?

Not: Fabrika ile dağıtım şirketi arasındaki OG kablo mesafesi çok yakındır.

Sayaçların akım çarpanları aynı mı? eğer aynı ise beraber mi takıldı bu sayaçlar. Eğer takılma zamanları farklı ise değerlerin tutmaması normaldir.Eş zamanlı takılmış iseler çok yaklaşık olarak aynı değerleri vermeleri gerekir.

Sayaçların akım çarpanları aynı mı? eğer aynı ise beraber mi takıldı bu sayaçlar. Eğer takılma zamanları farklı ise değerlerin tutmaması normaldir.Eş zamanlı takılmış iseler çok yaklaşık olarak aynı değerleri vermeleri gerekir.
Çarpanlar aynı değildir.Günlük olarak aynı zamanda sayaç değerleri okunup,çarpanlarla birlikte toplam tüketimi hesaplayıp,karşılaştırma yapıyoruz.Bahsettiğim durum ortaya çıkıyor.

Sayaçlarınız üzerinde faz sırası göstegeleri aynımı ? Farklı ise,aktif aynı olmakla beraber,endüktif-kapasitif en-
deksleri yer değiştirir.Endeksleri,birde,yer değiştirerek kontrol edebilirmisiniz .

Sayaçlarınız üzerinde faz sırası göstegeleri aynımı ? Farklı ise,aktif aynı olmakla beraber,endüktif-kapasitif en-
deksleri yer değiştirir.Endeksleri,birde,yer değiştirerek kontrol edebilirmisiniz .
Faz sırası göstergeleri aynıdır.
Peki kompanzasyonun yapıldığı yerdeki sayaç ile bir üst trafo merkezindeki(enerjinin alIndığı yer) sayaç değerlerinin aynı mı olması gerekir yoksa aktif aynı olmakla birlikte kapasitif ve endüktif değerler farklı mı olur?

Değerler yaklaşık ! ancak,endüktif ve kapasitif değerler yer değiştirmiş olabilir.

Sayaçların bulunduğu noktaları gösteren
basit bir tek hat şeması ekleyebilirmisiniz.

Değerler yaklaşık ! ancak,endüktif ve kapasitif değerler yer değiştirmiş olabilir.
Sayın Sami İnci,
İlginiz için teşekkür ederim.
endüktif ve kapasitif değerler nasıl yer değiştirebilir?Sebebi ne olabilir?

Daha önce,Köhler sayaçta başıma geldi.Firmayı aradığımda,onlar böyle birşey olabileceğini söyledi.Değişikliği
yapınca,söyledikleri teyidedilmiş oldu.Nedenini bende bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri