Encoder'in Dönüp Dönmediğini Algılamak ve Konumunu Belirmek?

Günlerdir bu sorun için uğraşıyorum.
Elimde Autonics marka, E50S8-100-3-T-24 model rotary encoder mevcut.
Bu encoderi pic ile B4...B7 kesmelerini kullanıp okuyabiliyorum.
Tur sayısını da alabiliyorum, yön bilgisini de alabiliyorum.
Ancak encoder hareket ediyor mu etmiyor mu bu bilgiyi nasıl alırım.

Benim asıl derdim şu, diyelim encoder sola doğru dönmeye başladı ve ben turları saydım, an geldi, encoder hareket etmeyi kesti veya tam tersi yöne dönmeye başladı ya da sürekli küçük açılarda sağa sola dönmeye başladı.
Bu gibi durumlar olduğunda, o ana kadar saydığı tur ve yön bilgisini almam gerekiyor.
Benim ise şuan yapabildiğim, sağa ya da sola döndüğünde tur bilgisi sürekli artıyor ve kaç tur dönmüş göremiyorum. Toplamdaki tur sayısını görebiliyorum.

Aradaki farkı nasıl çıkarabilirim?

stronger_ht hocam merhaba bende koyo trd-s500b encoder kullanarak pic ile mesafe ölçümü yapmak istiyorum encoder ı bir türlü pic e okutamadım pull-up dirençlerini de taktım fakat yine olmadı encoder a bağlayacağım 5cm tekerlek ile kabaca 1cm de 32 puls alacağım ancak bunu pic e okutamadım bu konuda yardımcı olabilirmisin nasıl bir kesme kullanmam gerekiyor veya encoder ı bağladığımız pinler önemli mi iyi çalışmalar kolay gelsin

Üstat, benim encoder 12v çıkış veriyor. Ben bunu lm324 ile karşılaştırma yapıp, her sinyal geldiğinde pic'in B4...B7 kesmesine vererek, B portundaki kesmeleri takip edip öyle saydırıyorum, gayet sağlıklı bir sayım çıkıyor ortaya. B4...B7 kesmesini araştırırsan fikir oluşturacaktır sende...

arkadaşım pic bilgim fazla yok fakat encoderler hakkında bilgim var. her referans sinyali geldiğinde 1 tur yapmış olmuyor mu hocam. referans sinyali geldikten sonra saymaya başlasan. bir sonraki referans sinyalinde durdursan kaç pals olduğunu okumuş olabilirsin. yanlış mı anladım acaba.

Her zaman tam tur atmış olamayabiliyor. Yani o referans noktasını beklersem diğer turları kaçırmış olabilirim. Ben de çözüm olarak şöyle bir şey ürettim.

Şimdi encoder döndüğünde A ucu 1 olduğunda B ucu 0 ise sol, B ucu 1 ise sağ bilgisini alabiliyorum. B=1 ise sağ değişkenini artırıyorum, B=0 ise sol değişkenini artırıyorum. Timer0 ile de belli bir süre bekledikten sonra sol-sağ=tur bilgisi almış oluyorum. Şimdilik bu sorunum çözüldü...

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri