encoder yardım

duran_bey

Üye
arkadaslar acı ölcer olarak rotary encoder kullanıyorum. plcde pals saydırıyorum. ama kullanıldıgımız iş makinasının sarsıntısından dolayı cok sık arıza veriyor buna cözüm olarak encoderi degiştirmeyi düşündük ama uygun bi encoder bulamadık yardımlarını bekliyorum

bu makina düz zeminde calıstırılmıyor bu nedenle dingilde sarsıntı oluyor buda encoder bozulma nedeni oluyor

anladım sarsıntıdan etkilenmiyen enkoder yok benim bildiğim ama enkoderi bağladığın yeri silikon bir parça arasında kullanarak belki cevap verebilir

birde şu adreste senin kullanacağan yere göre enkoderler var bir telefon aç sor bakalım değişik bağlantışı enkoderler var

http://www.otkon.com.tr/files/frames/urunler/__frameset.htm

SAYIN DURANBEY ;

Encoderler için sarsıntı ve salınımı alan ek parcaları var. alman malı wachendorff marka encoderlerı satıyorlar aksesuarları çok geniş www.ilkeotomasyon.com.tr oraya bakabilrsin .

bence sarsıntıdan etkılenıyosa kendınız bır puls sayıcı yapın

kolay bir yolu varmı acaba?

yapmak o kadar kolaymı?

Evet kolay.
Ne kadar resulation gerekli , söyle , bir şeyler önerelim.Enkoderin resmi yerine bağlı olduğu yerin resmi daha verimli olur.Verdiği arıza nedir.Mesela ben sevmedim burayı gideceğimmi diyor.
Resimdeki gibi 2000 puls/tur ise biraz zor.
Gerçi hem çok titreşim hem o kadar hassasiyet ? 2000r/t bir de yön bilgisi varsa eder 2000*4 neymiş bu böyle ?
@muratcyber örnekler vermiş.enkoderin iç yapısı oldukça stabildir.Bağlantı flanjına kauçuk takozcuklarla bağlayın, milini de özel tip elastik kaplinle ve ya en az onun kadar etkili kauçuk hortumla yapın.

titreşim olan yerde enkoderden doğru bilgi almak biraz zor olur sanırsam. Üzerinde çentikleri olan bir dişli yaptırın bence. Yükse frekanslı bir Endüktif sensör ile dişlilierin saydırın derim.
Yada dönel hareketi lineer harekete çevirip cetvel kullanın...

arkadaslar bu encoder bir hidrolik iş makinasında dingilin acısını ölcecek.dişliyi dingilin neresine yapabilirim daha önce düşündüm ama cözüm degil

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri