Encoder ile ölçüm

Branxian

Üye
Merhabalar,
Şuan kullandığımız makinada encoder vasıtasıyla ölçüm yapıyorum.
Encoder akan sacın üzerine 3 bar basınçla bir piston vasıtasıyla değer gösteriyor.
Sıkıntım şu, kesilmesi gereken değeri ekrandan girdiğimde örneğin 740mm kesilmesi gerek dediğimde ilk parça herzaman 10mm falan fazla çıkıyor ve ondan sonrakiler hep kısa çıkıyor. Yani 743, 742, 738 arası ölçü sürekli değişiyor..

R4112 registerından okuduğum değer şu şekilde,
Saç 50 hz ile 500mm e kadar gidiyor son 240mm kala 5hz'e iniyor yavaşça gidişini tamamladıktan sonra kesimi gerçekleştiriyor. Çalışma şekli böyle ancak R4112'e baktığımda ilk parça 740mm'e geliyor sıfırlandıktan sonra +10 yani 10 pals ileri gidiyor. Bu bazen 9 bazen 8 pals oluyor. Haliyle ölçü kaçıyor. Hassasiyeti tam yakalayamıyorum.
Tekerlekli encoder kullanıyorum 256 palslik ve tekerleği 256mm..
Nerede yanlış yapıyorum acaba?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabalar,
Şuan kullandığımız makinada encoder vasıtasıyla ölçüm yapıyorum.
Encoder akan sacın üzerine 3 bar basınçla bir piston vasıtasıyla değer gösteriyor.
Sıkıntım şu, kesilmesi gereken değeri ekrandan girdiğimde örneğin 740mm kesilmesi gerek dediğimde ilk parça herzaman 10mm falan fazla çıkıyor ve ondan sonrakiler hep kısa çıkıyor. Yani 743, 742, 738 arası ölçü sürekli değişiyor..

R4112 registerından okuduğum değer şu şekilde,
Saç 50 hz ile 500mm e kadar gidiyor son 240mm kala 5hz'e iniyor yavaşça gidişini tamamladıktan sonra kesimi gerçekleştiriyor. Çalışma şekli böyle ancak R4112'e baktığımda ilk parça 740mm'e geliyor sıfırlandıktan sonra +10 yani 10 pals ileri gidiyor. Bu bazen 9 bazen 8 pals oluyor. Haliyle ölçü kaçıyor. Hassasiyeti tam yakalayamıyorum.
Tekerlekli encoder kullanıyorum 256 palslik ve tekerleği 256mm..
Nerede yanlış yapıyorum acaba?

:))

istediğin mesafeye ulaştığında motoru stop ediyormusun, yoksa kesim sırasında yavaş çalışma oluyor mu?

Eğer ölçüyü yakaladığında motoru durdurmuyorsan sıkıntın orada olabilir.

Motoru tam 740 olduğunda durduruyorum. Şimdi 738'de freni erken çektiricem.
Ozaman kaçma yapıcakmı onu gözlemlicem onda da olmazsa başka yollar bulmaya çalışıcam :)

tekerlek pati cekiyor olabılır tak bıtane servo olsun bıtsın
bosch rexroth yardımcı olurum ıstersen

Hocam servo kullanarak yapmayı bende biliyorum. Ama şuan için yapılabilecek bir durum söz konusu değil.
İleride sistemi servoya çevirebilirim. Ancak şuan için istenen durum bu.
Hz'leri analog modülden vermeyi kestim onun yerine inverterin sabit frekanslarını kullanmaya başladım.
Hız konusunda istedigim hıza yetiştim ancak ölçüde problemlerim olmaya devam ediyor ara ara.
Birkaç deneme daha yapıyorum. Sonuca ulaştığımda ne yaptığımı burayada yazarım.. Saygılar..

Her encoderin belli bir hata yapma payı olduğunu düşünürsek her pals i bir mm olan bir encoder sistemi kullanarak hata yapmanız çok doğal.

Bence çözünürlükten kaynaklanan bir hata

hata çözünürlüktende olabilir yada her sistemin ataletinden. her sistemde bir atalet vardır. kontaktörün çekme bırakma zamanı, motorun durma ataleti hepsi alt alta toplandığında çıkan değer 10 ms olsa bile. 10 cm/sn hızla giden bir sistemde 100 mikron frkeder, buda en iyi ihtimal. en güzeli arkadaşalrında deği gibi yavaşlattıktan sonra durdurmak. ve frenli motor kullanmak.

Hocam yavaşlatarak yaptım sistemi şuan 10mm yani 1cm fark oluyor.
Onun çözümünüde operatör panelden örneğin 2000 girmek yerine 2010 giriyorum ve ölçü 0'a 0 çıkıyor veya 1mm kısa geliyor. ölçü ayarlarıyla oynayarak çözüme ulaştım.

Ancak sistemi servoya çevireceğimizden şuan için bir sıkıntı yaratmıyor. Yardım eden herkese sonsuz teşekkürler.

buna benzer bir problemin aynısını bende yaşamıştım.sorun çözünürlükten kaynaklanıyor ama şimdi aklıma başka bişi geldi.. puls sayısı eşit olduğunda karşılaştırma komutlarını kullanarak mı durduruyorsun yoksa programında interrupt kullarakmı..interrupt kullanırsan tepki süresi daha hızlı olacağından sapma azalabilir diye düşünüyorum.

Enkoder tekerleğiniz metal ise üzerine tornada tırtık diş açtırabilirsiniz.Tabiki tekerleğin ısıl işlemden geçmeside gereklidir.Vurkalon tip lastik tekerlek kullanıyorsanız saç malzemenin üzerindeki özellikle CR malzemeler yağlı olduğundan tekerlek pati çekeceğinden enkoder kaçırma yapabilir.Bence en sağlıklısı yüksek palslı bir enkoder kullanmak yada enkoderin yerini değişirmek.Zaten deneyerek göreceksiniz enkoderi bastıran hava valfinin basıncını artırdığınızda yada azalttığınızda da boyda değişimler olabilecektir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri