Encoder Hakkında yardım

kacmazzz

Üye
arkadaşlar merhaba:

plc ile encoder çalışmaları yapmak istiyorum elimde s7 1200 plc var encoderlerle ilgili hiç bir bilgim yok encoderlerin üzerinde yazan harflerin anlamları nelerdir ve nasıl çalışırlar plc bağlantı şekilleri nasıldır konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
s7 1200 manual diyerek google amcama sor :) easy book sayfa 118de encoder bağlanışını anlatıyor artık faz sayısına göre bulabilirsin

Son düzenleme:
Merhabalar

Encoder puls üreten cihazlardır. Üzerlerinde bulunan harflere gelince her birinin puls üretme diagramı ayrıdır. A ucunu ileri saydırma için kullanırken B ucunu geri saydırma için kullanırız. Z ucu da encoderin bir turunda sinyal verir. Sıfırlama için yada başka bir amaçla kullanılabilir. Ekte ki resimde diagram mevcut.

umarım anlatabildim.

iyi çalışmalar 10_110.jpg

sayın alisirin encoder üzerindeki harfler standartmıdır. elimdeki encoderde birden çok harf var 2012-04-30 17.21.30.jpg2012-04-30 17.20.57.jpg

Merhabalar

Encoder üzerindeki harfler standart olur. Senin elindeki 5v beslemeli incremental bir encoder görünüyor. A-B-Z uçlarının yanısıra A üzeri, B üzeri , Z üzeri uçları da var. Feedback yapılan sistemlerde sürücüler de bu encoder kullanılır. Ama sen encoder le sayma işlemi yapacaksan bunlara ihtiyacın yok. A- B uçları sana yeter. Yalnız PLC input voltajını verebiliyor olman gerekli. Encoder besleme voltajın 24vdc olmalı.

umarım anlatabildim

iyi çalışmalar

Merhaba
Enkoder Z ucuyla enkoder sıfırlaması nasıl ayabiliriz?

Merhabalar

Encoder üzerindeki harfler standart olur. Senin elindeki 5v beslemeli incremental bir encoder görünüyor. A-B-Z uçlarının yanısıra A üzeri, B üzeri , Z üzeri uçları da var. Feedback yapılan sistemlerde sürücüler de bu encoder kullanılır. Ama sen encoder le sayma işlemi yapacaksan bunlara ihtiyacın yok. A- B uçları sana yeter. Yalnız PLC input voltajını verebiliyor olman gerekli. Encoder besleme voltajın 24vdc olmalı.

umarım anlatabildim

iyi çalışmalar
alisirin 5v beslemeyi açabilirmisin ben encodere 24v dc besleme verdim A ucunu plc nin i0.0 B ucunu ise i0.1 bagladım dogrumudur yapılan işlem

Merhabalar

Senin kullandığın encoder line driver bir encoder, genelde bu tür encoderler 5vdc ile besleniyor. Manuelini bulup besleme gerilim aralığını tam öğren. 24Vdc veriliyorsa senin işini görür. Yaptığın bağlantı doğrudur.

iyi çalışmalar

Merhabalar

Ahmet bey z ucu encoder tam bir tur attığında puls verir. Sıfırlama derken bu puls sinyalini kullanıp yazdığınız program içinde ihtiyaca göre kullanabilirsiniz.

iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri