Encoder Çıkış Tablosu

mrksmn

Üye
merhaba. elimde bir encoder var. datasheetinde çıkış tablosu çok karışık. acaba bunu sadeleştirmenin bir yolu var mı? yoksa ben bunu pic'de işleyemeyeceğim

datasheet: http://www.bourns.com/data/global/pdfs/ace.pdf

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu gray cod ve muhtemelen absolute enkoder. Pic için uyarlamak zordur. Ama bir yolu olabilr. Bilen arkadaş vardır. İlerleyen zamanda cevap veren olabilir...

Bu gray cod ve muhtemelen absolute enkoder. Pic için uyarlamak zordur. Ama bir yolu olabilr. Bilen arkadaş vardır. İlerleyen zamanda cevap veren olabilir...
Yanılmışım. Gray code değil normal binary code .
Pdf dökümana baktığımda encoderin 1 turda 127
noktası var ve bu noktalarda verdiği binary(ikilik) sayı sistemine göre tablosunu vermiş. Bu tabloya gore encoderin çıkış bilgisi. Yani bunu picde yapabilirsin zor değil....

Sadeleştirmeyi şöyle yapabilirsin. 127 nokta nın tek sayı olan 1-3 5 gibi olanları alırsın yarI yarıyarıya sadelrşmiş olur. Ama bu mutlak olduğu içindatasheette önünde bir interface card var. Bu sadeleştirme sonucunda hata verebilir. Eğer o chipikullanmadan sadece encoderi tek başına kullanırsan olabilir. Yalnız bağlantı bacaklarında sadeleştirme yaparsan ona göre her noktadan eleme yapman gerekir. Buda encoderi encoderden encoder verimi alamazsın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
evet verim alamayacağım sanırım. uygun absolute encoder bulamadım. voltaj çıkışı veren encoderlar var onları istemiyorum dijital çıkış lazım.

Absolute biraz pahalı oluyor. Ama seçeneğin yoksa almak zorundasın....

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri