En uzun süre kullandığımız el aletini paylaşalım

1.gif

Selamun Aleyküm Arkadaşlar;

Meslek hayatımız boyunca en uzun süre kullandığımız el aletleri hakkında paylaşımda bulunalım istiyorum
uzun süre kullanmanızın sebepleri sizce kalitemi özenli kullanımmı??
ben 15 yıldır kullandığım izeltaş kontrolkalemi mi paylaşıyorum şimdi üretilenler nasıl bilmiyorum ama eskileri kaybetmediğiniz sürece ömür boyu kullanırsınız

j6OgNL.jpg
İnanın eski seri ile yeni serileri hala aynı kalitede.

En çok şikayetçi olduğum konu ; orta kalitede satılan elektrikli havyalarının zamanından çok önce ve 2 yıl bile kullanılmadan rezistanslarının bozulması ve atıl duruma gelebilmesidir. Bu havyalar o kadar hassas ki örneğin ucundaki havya ucunu 60 watt.lık olanını çıkarıp 30 watt.lık proskit havyasıyla değiştirseniz rezistanslarının ömrü fazla olmuyor, havya ucunu çıkarmadan törpüleseniz, eğeleseniz bu küçük iç titreşimler veya küçük mekanik şoklar bile ömrünü çok kısaltabiliyor. orta kalitede alıp sürekli kısa zamanda bozulmalarından inanın gına geldi, bu konuda çok ama çok şikayetçiyim.

Küçük çapta ve amatör olarak lehim işleriyle ara sıra uğraştığımdan büyük ve profesyonel sistemleri (sıcak hava üflemeli ve sıcaklık kontrollü lehim istasyonları gibi) tercih etmeyip orta kalitedeki havyaları tercih edip hep hüsrana uğruyorum, ama bu sıkıntı üretim kalitesi kaynakldırı ve satış politikası kaynaklı olarak belirli bir kalitede üretimin yapılmış olmasıdır, yani orta ve düşük kalitedeki havyaların kısa sürede bozulması bizim suçumuz veya kendi kaderimiz değildir, bu da ayrı bir gerçektir.

Kbf3yC.jpg

Yukarıdaki elektrik pensesini (5000 V) aşağı yukarı 35 yıldır evdeki amatör işlerimde kullanıyorum, örneğin. Babam bunu seksenli yıllarda elektrik işleri için ev kullanımı amaçlı satın almştı, markası üzerinde yazmıyor veya üzerinden silinmiş olmalı, V harfinin tam altında 5000 rakamı vardır, ancak çok iyi bir marka olmasaydı bu kadar senede dağılıp atıl hale çoktan gelmişti, hiç şüphesiz. Kolay gelsin.
Hocam havyalar konusunu çok güzel özetlemişsiniz.benimde orta kalitede tahta saplı lise yıllarından (1996)kalma havyam var.metal yuzeyi ve ucu kapkara olmasina ragmen iyi dayandi.

Helal olsun adamlara hem isim olarak hem kalite olarak iyi iş çıkarmışlar.

Babamdan kalma fazla kullanılmamış temiz bakılmış en az 40 yıllık gedore pense knipex yankeski

Ekli dosyalar

• 20190514_015905.jpg
    20190514_015905.jpg
    393.7 KB · Görüntüleme: 29
  • 20190514_015824.jpg
    20190514_015824.jpg
    374 KB · Görüntüleme: 27

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598