En ufak bir yükte röle bütün kademeleri devreye alıyor?

ya herkese teşekkur ediyrm yorumlarından dolayı.....ama inanın ki akım trafosundan hemen sonra enerjiyi aldık en başta....ama bu şekildede bu sefer sayac görmüyor kompanzasyon enerjisinii....daha öncede dediğim gibi akım trafosundan sonra bağladığımda da 8 kademenin tamamını çekiyordu ve ben bütün yukleri kapayıp sadece 8 kademeyi devreye alıp sayacı kontrol ettiğimde sayac ne aktif ne endüktif nede kapasitif okuyordu...ve pens ampermetreyle sayaca giden 3 fazı ölçtüğümde akım okumuyordu...sadece kompanzsyona giden fazlar ve ana şarter girişini ölçtüğümde aynı değeri okuyordum...yani 45-53 amper civarı...

sorun sayacın akım trafosuz olması olamaz mı??

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hayır , sayacın akım trafosuz olması değildir. sayacın kompanzasyonu görmemesi mümkün değil ama( sayaçtan sonra bir yerden enerjisini alıyorsa, ki öyle olmak zorunda zaten)
Yanlış anlamayın, çok uğraşmışsınız, elbetteki bakmışsınızdır da, şalterden sonra kondansatörleri bağladığınızda sayaç okumuyor ve, şalterden önce bağladığınızda okuyorsa, şalterden enerji geçmemesinden başka bir şey aklıma gelmiyor.
Böyle karışık durumlarda , en sağlamı, her şeyi sökmek, kontrol etmek ve yeniden bağlamaktır.
Ama bence, öncelikle akım trafonuza bakın. Rölenizde akım okuma özelliği varsa, akım okuyup, okumadığını kontrol edin. Sorun ya akım trafosunda, ya da rölede diye düşünüyorum.
Bir de, mevcut tesisatı, dikkatlice inceleyip, şemasını çıkarmak ta, arıza teşhisinde size kolaylık sağlayacaktır ( bize de)

Hayır , sayacın akım trafosuz olması değildir. sayacın kompanzasyonu görmemesi mümkün değil ama( sayaçtan sonra bir yerden enerjisini alıyorsa, ki öyle olmak zorunda zaten)
Yanlış anlamayın, çok uğraşmışsınız, elbetteki bakmışsınızdır da, şalterden sonra kondansatörleri bağladığınızda sayaç okumuyor ve, şalterden önce bağladığınızda okuyorsa, şalterden enerji geçmemesinden başka bir şey aklıma gelmiyor.
Böyle karışık durumlarda , en sağlamı, her şeyi sökmek, kontrol etmek ve yeniden bağlamaktır.
Ama bence, öncelikle akım trafonuza bakın. Rölenizde akım okuma özelliği varsa, akım okuyup, okumadığını kontrol edin. Sorun ya akım trafosunda, ya da rölede diye düşünüyorum.
Bir de, mevcut tesisatı, dikkatlice inceleyip, şemasını çıkarmak ta, arıza teşhisinde size kolaylık sağlayacaktır ( bize de)

beni yanlış anlamışsınız....şalterden önce okuyor şalterden sonra okumuyor diye birşey sölemedm ben....şekilde ki şalter çıkışında hemen akım trafosu varya işte o akım trafosundan hemen sonra kompanzasyon enerjisini aldığımda sayac görmüyor.....fakat şekildeki gibi sayac tan sonra aldığımda sayac görüyor....

ooooooooooooooo :)
Bir dakika şimdi. Ben çizimi tamamen yanlış yorumlamışım.
Sizin çiziminizdeki şalter, tedaştan gelen enerjinin şalteri. Yani sayaç giriş şalteri. Orada iken kompanzasyonu sayaç görmüyor diyorsunuz. Buraya kadar doğrudur umarım. Fakat, sayaç çıkışından enerji aldığımda, görüyor diyorsunuz. Bu da doğru sanırım. Bu durumda, akım trafonuz da, sayaç girişinde oluyor.
Eğer bu yazdığım şekilde ise, vay başımıza gelenler :)

Ben size doğrusu nasıl olmalı onu yazayım. Çizim yapamayacağım kusura bakmayınız.

1- şalterden çıkan 3 kablo sayaca girilecek( zaten girilmiş durumda)
2- sayaç çıkışında da bir şalter olsa teknik olarak iyi olur ( konumuzla alakası yok tabii ki )
3- sayaç çıkışında ( şalter varsa şalterden sonra) akım trafosu bağlı olacak.
4- bu akım trafosundan sonra , yüklerinize enerji yollayan bir şalter ya da sigorta olacak. Ve bu şalter ya da sigortanın girişine paralel olarak ( yani bu da akım trafosundan sonra) bir şalter ya da sigorta daha olacak ve, kompanzasyonu besleyecek.
Not:Aslında akım trafosunun sayaçtan önce olmasının ( başka yere enerji gitmiyorsa) bir şey farkettirmemesi lazım, ama siz yine de, bunu sayaç çıkışına, dediğim şekilde bağlayın lütfen)

birde verdiğiniz şemada kompanzasyon enerjisini jenaratör kontaktöründen sonra almışsınız,bu da neden kapasitiften ceza yemediğinizi açıklıyor.
Ben yazana kadar şekli düzeltmişsiniz şu an problem gözükmüyor.

ooooooooooooooo :)
Bir dakika şimdi. Ben çizimi tamamen yanlış yorumlamışım.
Sizin çiziminizdeki şalter, tedaştan gelen enerjinin şalteri. Yani sayaç giriş şalteri. Orada iken kompanzasyonu sayaç görmüyor diyorsunuz. Buraya kadar doğrudur umarım. Fakat, sayaç çıkışından enerji aldığımda, görüyor diyorsunuz. Bu da doğru sanırım. Bu durumda, akım trafonuz da, sayaç girişinde oluyor.
Eğer bu yazdığım şekilde ise, vay başımıza gelenler :)

Ben size doğrusu nasıl olmalı onu yazayım. Çizim yapamayacağım kusura bakmayınız.

1- şalterden çıkan 3 kablo sayaca girilecek( zaten girilmiş durumda)
2- sayaç çıkışında da bir şalter olsa teknik olarak iyi olur ( konumuzla alakası yok tabii ki )
3- sayaç çıkışında ( şalter varsa şalterden sonra) akım trafosu bağlı olacak.
4- bu akım trafosundan sonra , yüklerinize enerji yollayan bir şalter ya da sigorta olacak. Ve bu şalter ya da sigortanın girişine paralel olarak ( yani bu da akım trafosundan sonra) bir şalter ya da sigorta daha olacak ve, kompanzasyonu besleyecek.
Not:Aslında akım trafosunun sayaçtan önce olmasının ( başka yere enerji gitmiyorsa) bir şey farkettirmemesi lazım, ama siz yine de, bunu sayaç çıkışına, dediğim şekilde bağlayın lütfen)

bu şekilde mi olcak?? ayrıca doğru anlamışsnz bu sefer :)

bu arada 10kw lık abonenin kompanzasyon yapması gerkiyomuydu?

bu arada 10kw lık abonenin kompanzasyon yapması gerkiyomuydu?

sistem toplamda 37 kw civarında....ben sadece bu iki yükü devreye koyduğumda bütün kademeler devreye giriyor....ondan sadece 2 sini gösterdm şekilde...

İş yerindeki pcnin ekranı iyi değil. o yüzden çizgileri tam göremiyorum ama, gördüğüm kadarı ile bunu demiştim. Tabii o şalterler ve sigortalar, teknik açıdan olması gerekenler, yani kompanzasyonun sağlığı ile alakası yok. bir de, akım trafosu sayaçtan önce olunca, teknik olarak sıkıntı gözükmese de, onu sayaçtan sonra koymak daha alışılagelmiş olur.Hem sayacın içinde de akım trafosu olması lazım. ikisi seri oluyor haliyle.Sakıncası olacağını sanmıyorum ama, yine de siz sayaçtan sonraya alın.( not: akım trafosunun çıkış uçları boşta kalırsa yanar, bunu unutmayın, ben henüz yakmadım ama, her seferinde unutup uçlarını söküyorum :) )

tüm arkadaşlara yorumlarından dolayı teşekkr edyrm.....sorun çözüldü gibi:)

hatanın nerden kaynaklı olduğunu buldum en sonunda....röle tek fazlı çalışıyor ve röleye gelen faz ile akım trafosunun bağlı olduğu fazın aynı olmadığını farkettm....sistemi önceden kuran kişi fazları karıştırmış:((

ama birşey daha öğrendm ve paylaşmak istyrm bilmeyenler vardır diye....akım trafosuyla beslenmeyen 100A altındaki sayaclarda kompanze yapılırken sakın ama sakın kompanzasyon beslemesini sayactan önce almayın...sayacın çıkışından alın...çünkü sayacın girişinden alındığında röle çalışır ama sayac kompanzeyi hissetmez, yokmuş gibi davranır....yani en son çizdiğim şekil geçerli akım trafosuz sayaclar için...:)

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri