En ufak bir yükte röle bütün kademeleri devreye alıyor?

ice_man374

Üye
entes -8t 8 kademeli röle.....akım trafosu 100/5.....kurulu guc 37 kw civarı....
kademeler...1,5-2,5,5,5,5,5,10 kvar.........
----röle bağlantılarında sorun yok....akım trafosunun uclarıda ters değil....röle ayarlarında da sıkıntı yok....herşey düzgünn....defalarca kontrol ettm.:(

sorun şu kii en ufak bir yükte röle butun kademeleri devreye alıyor....sadece 2 tane klima 5 kw civarı yükle 8 kademe de devreye giriyor....ve eksik kompanzasyon uyarısı geliyor....
****ben önce akım trafosunu değiştirdm,sonra aynı modelde başka röle taktm....
gene aynı sorunu verdi...akım trafosunun çıkışını ölçtm 2-3 amper civarında....

mevcut sayaç akım trafosundan beslenmiyor....3 faz direk ana şarter den çıkmış sayaca girmiş,sayactan çıkmış jeneratör kontağına girmiş,,,ordanda çıkıp yük sigortalarına girmiş ...
bu bağlantıya göre ben, önce kompanzasyon panosunun ihtiyacı olan 3 fazı ana şarter çıkışından aldm...ve hemen üstüne akım trafosunu koydm....röle gene aynı hatayı verdi....
sonra akım trafosunu ana şarterin girişine bağladm....hani kompanzasyon panosuna giden 3 fazdan önce olsun diyee....ama gene röle aynı hatayı verdi...
bende en son kalkıp sayacın aktif ,kapasitif ve endüktif durumuna baktm....
önce yuklerin sigortasını indirdm ve inceledm....sayac hiçbirini okumuyor...yani sıkıntı yok....sonra 2 tane klimayı devreye aldım(tabi bunları yaparken röle kapalı) doğal olarak endüktif ve aktif yazmaya başladı...yani sorun gene yok..
sonra butun yukleri gene devre dışı edip...manuel olarak butun kademeleri devreye aldm ve sayaca baktım kapasitif nasıl diyee......kapasitif yazmıyor...yani sıkıntı varr...:) aldım pens ampermetreyii sayaca giden 3 fazı ölçtm, akım okumuyor.....sayaca giden 3 fazın bağlı olduğu ana şarterin çıkışına baktm gene akım okumuyor....ana şarterin girişine baktm ki 40-50 amper civarı okuyor her faz....yani kapasitelerin verdiği akımlar bunlar...çünkü aynı değerleri kpmpanzasyon panosuna giden 3 fazda da okudum....
benim anlamadığım nasıl olrda hem sayac a giden 3 faz ve hem kompanzasyon panosuna giden 3 faz ana şarterin çıkışına bağlıyken biri sıfır okuyorken diğeri 40-50 amper okuyor....:(

bende bunun üzerine şöle düşündm...kompanzasyon dan gelen akım sayactan geçmiyor... ne anlamı var kompanzasyonun...:)
bunun üzerine kompanzasyona giden 3 fazı ana şarter çıkışından çıkarıp sayaç çıkışına bağladm....
sonuç gene aynıydı..röle 8 kademeyide devreye alıyor...ama sayacın kapasitif değeri fırlamaya başladıı.....
durum böle iştee.....bir çare bulamadm .....bukadar uzun yazmamın nedeni beni tam olarak anlayabilmenz ve çok bıktım uğraşmaktan.....
umarım beni iice anladıktan sonra yorum yaparsnz...
değerli yorumlarınızı beklyrm...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kullandığınız röle,referansını tek fazdan alan röledir.Sisteminiz dengesiz yüklü ise,bu röle
ile,etkili bir kompanzasyon yapma şansınız yoktur.Bağlı olduğu fazın Cosq değeri kötü ise,
ayarı bu faza göre yaptığı için,diğer fazları kapasitife sokabilir.Yükünüz dengesiz ise,röleni-
zi,3 fazdan referans alan röle ile değiştirmenizde yarar var.

Kullandığınız röle,referansını tek fazdan alan röledir.Sisteminiz dengesiz yüklü ise,bu röle
ile,etkili bir kompanzasyon yapma şansınız yoktur.Bağlı olduğu fazın Cosq değeri kötü ise,
ayarı bu faza göre yaptığı için,diğer fazları kapasitife sokabilir.Yükünüz dengesiz ise,röleni-
zi,3 fazdan referans alan röle ile değiştirmenizde yarar var.

verdiğinz cevap için çok teşekkrler....yanlız yazdıklarımı tam okuduysanız bu röle de 8 kademe ve toplam 35 kvar kapasite bağlı...benm akım trafosunu bağladığım faz diyelmki sizin dediğinz gibi çok fazla endüktif çekiyor...peki 8 kademe ve toplam 35kvar 2 tane 5 er kvarlık klimaya yetmiyomu.???
fahri bey bence sorun başka nedenle kaynaklı....sizin dediğinz de doğru ve dikkate alınması gereken bir konu...fakat benm sorunum şu anda neden 8 kademenin tamamınıda aldığı meselesi...sizin sölediğinz durum olsa bile en fazla 3-4 kademe alırdı ve normal ışığı yanardı(o faza göre aldığından)... ve ben sayactan baktığımda kapasitf görürdm diğer 2 fazdan dolayı....sizce yanlış mı düşnyrm???

şalter,sayaç,kompanzasyon panosu beslemesi ve akım trafosunun bağlantılarını ve nerde olduğunu çizerek anlatırmısın birde .
o şekilde daha iyi yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum.

ice_man374' Alıntı:
aldım pens ampermetreyii sayaca giden 3 fazı ölçtüm, akım okumuyor.....sayaca giden 3 fazın bağlı olduğu ana şarterin çıkışına baktm gene akım okumuyor....ana şarterin girişine baktm ki 40-50 amper civarı okuyor her faz....yani kapasitelerin verdiği akımlar bunlar...çünkü aynı değerleri kpmpanzasyon panosuna giden 3 fazda da okudum....
benim anlamadığım nasıl olrda hem sayac a giden 3 faz ve hem kompanzasyon panosuna giden 3 faz ana şarterin çıkışına bağlıyken biri sıfır okuyorken diğeri 40-50 amper okuyor....:(

bende bunun üzerine şöle düşündm...kompanzasyon dan gelen akım sayactan geçmiyor... ne anlamı var kompanzasyonun...:)
bunun üzerine kompanzasyona giden 3 fazı ana şarter çıkışından çıkarıp sayaç çıkışına bağladm....
sonuç gene aynıydı..röle 8 kademeyide devreye alıyor...ama sayacın kapasitif değeri fırlamaya başladıı.....
durum böle iştee.....bir çare bulamadm .....bukadar uzun yazmamın nedeni beni tam olarak anlayabilmenz ve çok bıktım uğraşmaktan.....
umarım beni iice anladıktan sonra yorum yaparsnz...
değerli yorumlarınızı beklyrm...
sn ice man 374 bazen basit hatalar gözden kaçıp defalarca üzerinden geçildiği halde farkedilmiyor.
sanırım yaptığınız bağlantı değişikliği ile kompanzasyonun sayaç tarafından görülmemesi sorununu halletmişsiniz.
şimdi sorun kademelerin hepsinin aynı anda devreye girme sorunu kalmış.
sakin kafayla akım trafolarını değiştirme oranlarının röleye doğru girilip girilmediğini ve röle ayarlarını bi daha kontrol edin bence.
kolaygelsin.

kompanzasyon enerjisini akım trafosundan sonraya taşıyın sorununuz çözülecektir.

önceden zaten akım trafosundan sonra kompanzasyon enerjisini alıyordk....şekle dikkat ettiysenz sayaca giden akım trafosu yok....akım trafosuz sayac yanii...sölediğiniz bağlantılarda sayac kompanzasyon enerjisini hissetmiyordu....

sn ice man 374 bazen basit hatalar gözden kaçıp defalarca üzerinden geçildiği halde farkedilmiyor.
sanırım yaptığınız bağlantı değişikliği ile kompanzasyonun sayaç tarafından görülmemesi sorununu halletmişsiniz.
şimdi sorun kademelerin hepsinin aynı anda devreye girme sorunu kalmış.
sakin kafayla akım trafolarını değiştirme oranlarının röleye doğru girilip girilmediğini ve röle ayarlarını bi daha kontrol edin bence.
kolaygelsin.

sorun aynı dediğinz gibi...sayac artık görüyor fakat röle hala 8 kademe alıyor devreye...ek bir bilgi daha veriyim 2 klima çalıştığında cosfi 0,2-0,3 civarında yani çok düşük...ve her kademe aldığında az bir miktar artıyor ve en son kademede cosfi 0,65 e kadar çıkıyor...ve eksik kompanze uyarısı geliyor doğal olarak....ve sayaca baktığımda kapasitif fırlıyor....ayarlar şu şekilde...cosfi=0,95-0,96....1 e kadar denedm...akım trafo primer 100 girdm...c/k oraınını otomatk tanıttm...kendimde giredm 0,08.....böle yanii bağlantı hatası ve ayarlarda sorun göremedm defalarca incelememe rağmen...

Moderatör tarafında düzenlendi:
kompanzasyonun enerjisini akım trafosundan sonraya taşımazsanız röle kondansatörlerin bastığı akımı görmez ve kademeler boş sanıp hepsini çeker.iyi günler dilerim

Semih Bey haklı, rölenizin yaptığı düzeltmeyi görmesi gerekiyor, akım trafosu ile yük arasına girmelisiniz kompanzasyon düzeltmesini, şemada öyle görünmüyor. İlginç olan bu haliyle kapasitif yazdırmaması, kondansatörleriniz de sağlam diyorsunuz..

Bence semih Bey'in dediklerini dikkate almasınız.

*akım trafosundan önce (bahsedilen akım trafosu sayaç değil, kompanzasyon akım trafosu) kompanzasyon enerjisini almanız, röleyi işlevsiz hale getirir.
*akım trafosundan sonra da enerji aldığınızda, tüm kademeleri devreye alıyorsa ve, röle ekranındaki cosfi artmıyorsa ya da kapasitif olmuyorsa;
a-akım trafosu bozuktur(en muhtemel sebep)( rölenizin akım okuma özelliği varsa, akımı doğru okuyup okumadığına bakın)
b- röle bozuktur
c- akım trafosu bağlantılarında sorun vardır.
d-kondansatörlerin hepsi bozuktur( akım trafosundan önce bağlantı yaptığınızda kapasitif fırladığına göre, bu şıkkı eleyelim)
e-biz bu işi bilmiyoruz :)

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri