En Doğru Defrost yöntemi nasıldır ?

Güzel bir konu,
Advance defrost nasıl olmalı,
Bir evaporatörün defrost ihtiyacını anlayabilmenin en ideal yolu lamel sıcaklığıdır aslında. Çünkü ölçebiliyorsan, varsın demektir.
Varsayımlar altında ki tüm hareket ya da sistem mantalitesi tepkimelerinin neler doğuracağı bilinmez.
En ideal defrost yönteminde bence iki adet lamel sensörü kullanılmalı. Bunlardan biri evaporatörün alt kısmlarına bir tanesi de üst kısımlarına konmalı ki, efektif olmayan bir distribütör var ise lokal buzu tespit etmek daha kolay olur ve defrost sonuna karar vermek daha mantıklı olur. Piyasada ki bir çok kontrol ürünü daha henüz buz erimeden defrostu sonlandırır. Burada rezistans yerleşimi de sorundur, kontrol şekli de.
Defrost ihtiyacı için alt eşik (Defrost set) aşıldığında ikinci sensör de kontrol edilmeli. Her iki sensör arasında çok ciddi sıcaklık farkı olmalaı. Eğer varsa lokal buzlanma söz konusu var demektir ve farklı bir alarm üretilmelidir. Eğer aralarında beeli bir farktan daha az bir fark söz konusu ise o zaman bir zaman sayacı saydırılmalı ve defrosta başlamak için sensör sıcaklıkları sürekli izlenmeli. (Hatta buna ek olarak zorunlu olarak belli aralıklar ile sürekli defrost denemesi yaptırılabilir.)Eğer süre sonunda hala defrost set değeri altında bir sıcaklık ölçülüyor ise defrost başlatılmalı ve defrost prosedürü işletilmeli.

Bu prosedür izlenirken hem sensör sıcaklıkları hem de bir zaman sayacı çalışmalı.Bu prosedür gerçek zaman saatine göre sürekli tekrarlanmalı. Örnek defrost sonu sıcaklık 12 derece olacak, en fazla defrost süresi 30 dakika olacak gibi. Eğer sıcaklık şartı önce oluşur ise o zaman verilen sürenin ne kadarında gerçekleşmiş buna bakılacak. Buradan da bir sonraki defrosta ihtiyaç var mı yok mu anlayabiliriz. Yani defrost işlemi toplam sürenin %70 de biterse bir sonraki defrostu geç. Böylece gün içinde ki duruşlar azalır. Eğer gerçekten ihtiyaç var ise zaten bu sürenin sonunda verilen eşiğin altında kalamayacağından defrostu düzenli olarak yapacaktır.

Kolay gelsin..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bir sıcaklık sensörünün, evap civarında konulmuş olduğu noktada sıfır derece sıcaklığı 1 dk(yada ayarlanan süre) boyunca okumasının ardından defrostu başlatan bir sistem var mı? Yoksa sistemler yukarıda yazdığınız üzere;

Evaparatör giriş çıkış hava sıcaklığı farkına veya 24 saate belirli periyotlarda sisteme defrost yap prensibine göre mi çalışıyor.?

Benim önerimde buzlanma tespiti, rasgele bir zamandan , rasgele konulan ürünlerin içeriğinde barındırdığı nemden ve evapın önünün kapatılmasına bağlı yanlış sıcaklık okumalarından bağımsız.
nasıl yani çalışma prensibini detaylandırırmısınız...

Güzel bir konu,
Advance defrost nasıl olmalı,
Bir evaporatörün defrost ihtiyacını anlayabilmenin en ideal yolu lamel sıcaklığıdır aslında. Çünkü ölçebiliyorsan, varsın demektir.
Varsayımlar altında ki tüm hareket ya da sistem mantalitesi tepkimelerinin neler doğuracağı bilinmez.
En ideal defrost yönteminde bence iki adet lamel sensörü kullanılmalı. Bunlardan biri evaporatörün alt kısmlarına bir tanesi de üst kısımlarına konmalı ki, efektif olmayan bir distribütör var ise lokal buzu tespit etmek daha kolay olur ve defrost sonuna karar vermek daha mantıklı olur. Piyasada ki bir çok kontrol ürünü daha henüz buz erimeden defrostu sonlandırır. Burada rezistans yerleşimi de sorundur, kontrol şekli de.
Defrost ihtiyacı için alt eşik (Defrost set) aşıldığında ikinci sensör de kontrol edilmeli. Her iki sensör arasında çok ciddi sıcaklık farkı olmalaı. Eğer varsa lokal buzlanma söz konusu var demektir ve farklı bir alarm üretilmelidir. Eğer aralarında beeli bir farktan daha az bir fark söz konusu ise o zaman bir zaman sayacı saydırılmalı ve defrosta başlamak için sensör sıcaklıkları sürekli izlenmeli. (Hatta buna ek olarak zorunlu olarak belli aralıklar ile sürekli defrost denemesi yaptırılabilir.)Eğer süre sonunda hala defrost set değeri altında bir sıcaklık ölçülüyor ise defrost başlatılmalı ve defrost prosedürü işletilmeli.

Bu prosedür izlenirken hem sensör sıcaklıkları hem de bir zaman sayacı çalışmalı.Bu prosedür gerçek zaman saatine göre sürekli tekrarlanmalı. Örnek defrost sonu sıcaklık 12 derece olacak, en fazla defrost süresi 30 dakika olacak gibi. Eğer sıcaklık şartı önce oluşur ise o zaman verilen sürenin ne kadarında gerçekleşmiş buna bakılacak. Buradan da bir sonraki defrosta ihtiyaç var mı yok mu anlayabiliriz. Yani defrost işlemi toplam sürenin %70 de biterse bir sonraki defrostu geç. Böylece gün içinde ki duruşlar azalır. Eğer gerçekten ihtiyaç var ise zaten bu sürenin sonunda verilen eşiğin altında kalamayacağından defrostu düzenli olarak yapacaktır.

Kolay gelsin..
konu başlığı en doğru defrost yöntemi:
bhsettiğiniz yöntemler zaten var olan ve kullanılan handikaplı yöntemler
ayrıca bu yöntem için bu kadar tefferruata ne gerek varki ?
tek bir vakum otomatiği ile bu iş fevkalde yapılabilir 30 yıl önce yapıldığı gibi
bu tartışmada amaç:
defrost yaptırmak için yolda kalmış değiliz
enerji vs vs vs vs açısında en doğru defrost yöntemi hatasız en verimli yöntem hangisi ?
bilinmeyen yeni bir yöntem var da haberimiz yok ise öğrenmek istiyoruz
yazılanlara bakıldığında ise bilinen yöntemlerin dışında bir öneri yok ....

nasıl yani çalışma prensibini detaylandırırmısınız...
Şimdi şu şekilde: Bildiğiniz üzere buzun sıcaklığı sıfır derecedir. Yukarıda belirttiğiniz üzere de belli kalınlıkta buz oluştuktan sonra defrost başlaması gerekiyor.

Bu durumda bu belli noktaya sensörü koyduğumuzu düşünün. Cihaz çalıştıktan bir müddet sonra oluşacak buz nedeniyle sensör buz içinde kalacaktır. Buz içinde kalan sensörün okuyacağı sıcaklık sıfır olacaktır.

Başka noktalarda sıcaklık daha yüksek veya daha düşük olabilecekken buzun sıcaklığı sıfır olacaktır. İşte sensörün ben buzun içindeyim dediği yani sıfır dereceyi bir süre gösterdiği zaman, defrosta başlama zamanıdır.

Yanılıyor muyum?

Şimdi şu şekilde: Bildiğiniz üzere buzun sıcaklığı sıfır derecedir. Yukarıda belirttiğiniz üzere de belli kalınlıkta buz oluştuktan sonra defrost başlaması gerekiyor.

Bu durumda bu belli noktaya sensörü koyduğumuzu düşünün. Cihaz çalıştıktan bir müddet sonra oluşacak buz nedeniyle sensör buz içinde kalacaktır. Buz içinde kalan sensörün okuyacağı sıcaklık sıfır olacaktır.

Başka noktalarda sıcaklık daha yüksek veya daha düşük olabilecekken buzun sıcaklığı sıfır olacaktır. İşte sensörün ben buzun içindeyim dediği yani sıfır dereceyi bir süre gösterdiği zaman, defrosta başlama zamanıdır.

Yanılıyor muyum?
evet yanılıyorsunuz
bu bahsettiğiniz zaten var olan ve en berbat defrost düzeneği:
çünkü;
sizin evap da 0C diye zannettiğiniz buz -5 ila -50Carası evaparatörlerde 0C değil evaparatör buharlaşma sıcaklığının birkaç derece altı sıcaklığını görürsünüz 0C görülmez
örnek olarak -15C evaparatör buharlaşma sıcaklığında sizin sensör -10C leri okur sıfır dereceyi değil :)

Şimdi kontrol edince yanıldığım noktayı anladım.Erimeye başlayan buzun sıcaklığı yada donmaya başlayan suyun sıcaklığı sıfır oluyor. Buzun sıcaklığı sıfırda sabit kalmıyor.

buz un sıcaklığı 0C de kalmaz
su sıvı halden (içindeki minerallere bağlı olarak ) katı hele 0C gelir ama katı hale geldikten sonra bulunduğu ortamın sıcaklığını alır
yani - 20C ise buz 0 C de kalmaz -20Cdereceye yaklaşır

ustalar konu hakkında şuana kadar yazılanlar bildik tanıdık ama yanlış uygulamalar.
anlaşılan henüz yeni bir defrost yöntemi bulunmadı bulunduysa buradaki ustaların haberi yok...

valla o zaman bir tane eleman alacaksınız eleman arasıra evapı kontrol edecek ihtiyaç varsa defrost yapacak
sıcaklık sensörü hata yapar sonuçta kapılar açılacak mal yüklenecek vs
buz kalınlıgı zaten istemedigimiz durum buz demek evapın kapanması oluyor
bence defrosa girme zamanı kontrol edemeyiz
fakat çıkma zamanını daha rahat kontrol altında tutarız
bende öyle yapıyorum sıkıntıda çıkmıyor
yok ben eleman almadım
soğutma klima vs işlerimizi yapan firma bir 2 tane prop u olan ekranı vs si olmayan bir cihaz getirdi prop un birini evap lamel arasına bağladı
diğerini ise buz kalınlığı kaç mm olduğunda defrost isteniyor ise o mesafeye bağladı bu sensörde evap üzerindeki topraklamayı nano volt oranında hissediyormuş
buz kalınlığı istediğimiz kalınlığa ulaştığında evap üzerindeki topraklama dan tetikleme yaparak bir röle çektirdi
sistem defrost a girdi
evap içerisindeki sensör -5C sıcaklığı gördüğünde defrost işlemi bitti soğutma başladı 5 dk sonra fanlar devreye girdi vs şeklinde sorunumuz ortadan kalktı
ve defrost diye bir derdimiz kalmadı
bu kurulan düzenek bize münhasır imal edildiği bilgisi verildiği için acaba dedim var olan bir şeyi satın aldık
yoksa gerçekten bize münhasır bir imalat mı oldu
anlaşılan o ki bize münhasır bir imalat olmuş
konu sizin faaliyet alanınız prensibi paylaştım bildiğim kadarı ile olmaz denen yapılmaz diye tarif edilen işleri yaptığınızı söylemiştiniz bu bilgi size faydalı olur diye düşünüyorum NOKTA

yok ben eleman almadım
soğutma klima vs işlerimizi yapan firma bir 2 tane prop u olan ekranı vs si olmayan bir cihaz getirdi prop un birini evap lamel arasına bağladı
diğerini ise buz kalınlığı kaç mm olduğunda defrost isteniyor ise o mesafeye bağladı bu sensörde evap üzerindeki topraklamayı nano volt oranında hissediyormuş
buz kalınlığı istediğimiz kalınlığa ulaştığında evap üzerindeki topraklama dan tetikleme yaparak bir röle çektirdi
sistem defrost a girdi
evap içerisindeki sensör -5C sıcaklığı gördüğünde defrost işlemi bitti soğutma başladı 5 dk sonra fanlar devreye girdi vs şeklinde sorunumuz ortadan kalktı
ve defrost diye bir derdimiz kalmadı
bu kurulan düzenek bize münhasır imal edildiği bilgisi verildiği için acaba dedim var olan bir şeyi satın aldık
yoksa gerçekten bize münhasır bir imalat mı oldu
anlaşılan o ki bize münhasır bir imalat olmuş
konu sizin faaliyet alanınız prensibi paylaştım bildiğim kadarı ile olmaz denen yapılmaz diye tarif edilen işleri yaptığınızı söylemiştiniz bu bilgi size faydalı olur diye düşünüyorum NOKTA

üstadım buz demek sogutmanın ve kapasitenin düştügü anlamına geliyor neden buz demek fanların evaptan ısıyı transfer edemmemesi anlamına gelir
aynı zamanda kompresöre likit gelir kompresör yagsız kalır gibi çünki sogutma evaptan taşıyor
birde buz kalınlıgına göre sistem devreye giriyormuş öyle yazmışsınız o kalınlık neyse birde evapta -5 te defrost u kesen sensör varmış
su sıfırın altında donar yaniiii siz -5 te defrost devreden çıkıyor diyorsunuz
sogutmada benim bildigim asıl amaç BUZ un olmaması
muhtemelen o evapların yarısı hep buzlu kalıyor ve hemen hemen yarı kapasitede çalışıyor diye düşünüyorum
tabi bu benim düşüncem sizin işiniz görülüyorsa sorun yoktur
şuda bir gerçek su donma sıcaklıgı
demek ki sizin su -5 derecede donmuyor NE GÜZEL

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri