empedans uyumluluğu: 10 ohm çıkışın 10bin ohm girişe bağlanması

erdem_555

Üye
Proceed avp marka preamfi ve proceed AMP5 amfi arasına dijital equalizer koymak istiyorum.

Elimizdeki proceed avp preamfinin analog çıkışı: 10 ohm

Preamfinin çıkışına bağlayacağımız equalizer analog girişi: 10.000 ohm

Equalizer çıkışı: 600ohm (balanced)

Equalizerin çıkışına bağlanacak amfi girişi: 100.000 ohm(balanced)

Bu bağlantılar mümkün mü? Cihazlara zarar verme olasılığımız var mı?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İstenen başka bilgiler varsa verebilirim.

Benim bildiğim yüksek empedans çıkış , düşük empedanslı girişe bağlanmaz.

Kaynak iç empedansının mümkün olduğunca düşük olması zaten gerekli bir unsurdur.
Böylece kaynak üzerindeki EMK çok az bir kayıpla yük üzerinde düşecektir.
Kaynak empedansının düşük olması, aynı zamanda ROLL-OFF frekansına olumlu etki edeceğinden, alçak frekans bölgesinde de kayıpların önüne geçilmiş olacaktır.
Tek bilinmesi gereken unsur, kaynak çıkış gerilimi ile girişin max. yük için gereksinimi olan giriş gerilimidir.
Giriş gerilimi cihazın max. giriş geriliminden çok yüksek ise, ön devrelerde oluşabilecek harmonik distorsiyonlara engel olunamayacaktır. Çünkü ön devrelerde oluşmuş harmonik distorsiyonlar, yükseltici tarafından aynen yükseltilecek, veya yükseltici karakteristiği doğrultusunda, extra harmonikler oluşturacaktır.

Bir noktayı daha netleştirmek istiyorum: 10 ohm, 100 ohm'a göre düşük empedans oluyor değil mi? Yani rakamlara göre düşük veya yüksek diyoruz, ters orantılı bir durum yok değil mi?

2. olarak kaynak olan preamfi üzerindeki volume düğmesinden sesi kısarak kaynak çıkış gerilimini de düşürmüş oluruz değil mi?

Bir noktayı daha netleştirmek istiyorum: 10 ohm, 100 ohm'a göre düşük empedans oluyor değil mi? Yani rakamlara göre düşük veya yüksek diyoruz, ters orantılı bir durum yok değil mi?

2. olarak kaynak olan preamfi üzerindeki volume düğmesinden sesi kısarak kaynak çıkış gerilimini de düşürmüş oluruz değil mi?
10 ohm 100 ohm'a göre düşüktür. Ters bir ilişki yoktur.

Pre-ampli üzerinde çıkış seviye kontrolü veya kazanç kontrolü (volüme) var ise, gayet iyidir.
Pre-ampli seviyemizi sonraki cihazımızın giriş seviyesine uygun ayarlarsak sounsuzca kullanılabilecektir.
Önemli olan bu değerlerin bilinmesidir.
Örnek verecek olursak.
Pre-ampli max. çıkış seviyesi 10Vpp ise.
EQ giriş seviyesi max. 1Vpp ise.
Kazanç kontrolü ile (volüme) çıkışımızı max.1Vpp olacak şekilde ayarlarsak EQ içerisindeki olası harmoniklerin önlemini almış oluruz.
Aynı durum EQ çıkışı ile ampli arasında da geçerlidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri