Emo SMM ve Elektrik Proje Çizimi / Proje imzalama

ORGE

Üye
Herkese merhabalar, hayırlı akşamlar;
Bir kaç gün önce konuyla ilgili EMO'na mail attım ama henüz bir cevap gelmedi.
Bir elektrik mühendisi olarak proje çizim ve imza yetkisi için EMO üyeliği ve SMM belgesi gerekiyor.
SMM alabilmek içinse sitede yazılmış gerekli belgeler şunlar ;

1- MİSEM eğitimine katılmış olmak (Elektrik SMM Eğitimi)
2- Elektrik-Elektronik Mühendisleri için Transkript inceleme sonucu (1kV Üstü ve 1kV Altı belge alabilmeleri için)
3- SMM - BT Başvuru Formunu eksiksiz doldurmuş olmak
4- Taahhütname
5- Bağkur kaydı
6- SMM-BT ve aidat tahsilâtı makbuzu
7- Vergi levhası fotokopisi
8- Vergi dairesinden alınmış yazı / vergi yoklama fişi / yevmiye defteri fotokopisi / sicil kayıt sureti
9- SMM’ye ait imza beyannamesinin aslı
10- İş yeri kira kontratı ya da tapunun fotokopisi
11- Elektronik imza başvuru formu

Şimdi bunların içerisinde "vergi levhası" , "vergi dairesinden alınmış yazı" ve "iş yeri kira kontratı" kısmı kafamı karıştırıyor.

Ben her hangi bir büro yada şirket açmayacağım, bireysel olarak proje çizmek istiyorum bunun için de bağkur kaydı vs. yapacağım ama "vergi levhası" , "vergi dairesinden alınmış yazı" ve "iş yeri kira kontratı" gibi belgeleri almam zorunlu mu ve şahıs olarak bunları alabilir miyim ?

Bu işi yapabilmek için hangi yollar izlenmeli, tecrübeli üstadlar bir yardımcı olur ve bizi aydınlatırsa çok sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bağkur kaydı yaptırabilmeniz için vergi levhanız olmak zorunda ayrıca evinizden de yapsanız yapacağınız iş ticaret ve bu nedenle vergilenmesi gerekiyor ve devlet te vergilendiriyor.Hazırlayacağınız her projenin resmi olması için bu belgeler isteniyor.Şunu belirteyim ben elektrik teknisyeniyim mühendis değilim ama ticaret hep aynıdır...

eğer bu işi ticari anlamda yapmayacaksan SMM belgesi almana şu an için gerek yok. temel şartname (elektrik projesi için 7-8 adet)indirip, yapılmış projeleri tekrar etmek suretiyle pratiğini geliştirebilrsin.

Ben ticari olarak yapmayi dusunuyorum, nasıl bir yol izlemeliyim SMM için ?

Ben ticari olarak yapmayi dusunuyorum, nasıl bir yol izlemeliyim SMM için ?

1.EMO'ya git önce SMM eğitimini al.(üye ol - belli bir ücreti yatır )
2. Ticari olarak bir yerde çalışmak istersen ya da kendi yerini açmak istersen. Büronu önce açarsın sonra bu büro kaydında belgeni alırsın.(ekstra ücret demek bu)

izleyeceğin yol bu şekilde.

1.EMO'ya git önce SMM eğitimini al.(üye ol - belli bir ücreti yatır )
2. Ticari olarak bir yerde çalışmak istersen ya da kendi yerini açmak istersen. Büronu önce açarsın sonra bu büro kaydında belgeni alırsın.(ekstra ücret demek bu)

izleyeceğin yol bu şekilde.

Arkadaşım iyi diyosun hoş diyosunda EMO üyelik için vergi levhası vs. vs. istiyo sen diyosun ki önce emoya git üye ol sonra büro aç

Sorunuzun cevabı belli ticari olarak iş yapacaksanız vergiye tabi olmanız şart!Nerede çalışacaksınız hangi bölge de?

Arkadaşım iyi diyosun hoş diyosunda EMO üyelik için vergi levhası vs. vs. istiyo sen diyosun ki önce emoya git üye ol sonra büro aç
EMO saf üyelik için neden vergi levhası istesin
diploma,transkrip,fotoğraf.
bir kurum adına belge çıkarmak istersen o kurum kendi büronda olabilir o zaman ister doğal olarak.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri