emo kombi sayaçlarda hile yapıldıgını ispatladı!

alfa romeo

Beyinci Ali Usta
Yönetici
Yönetici
Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, TEDAŞ’ın kombi tip elektronik sayaçlarda hile yaparak, kullanıcılarıdan tirilyonlarca lira haksız para tahsil edildiğini ortaya çıkardı. Noter huzurunda rastgele seçilen ve TUBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü'ne gönderilen iki sayacının tüketiciden yüzde 33 daha fazla ödeme yapmasına neden olduğu belirlendi.

http://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=47169&tipi=3&sube=14

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kompanzasyonda herbir fazın cosfisi'nin 1'e yakın olması ideal olandır ve dengesiz sistemlerde yapılan kompanzasyonda fazlardan biri kapasitif bölgeye geçebilirken diğeri endükif olabilecektir.

Dengesiz sistemde herhangi bir fazın tam olarak kompanze edilmediği düşünüldüğünde, bir fazın aşırı kompanze edilip diğerinin hiç kompanze edilmediği düşünüldüğünde, 3 faz akım ve gerilimlerinin birbirinden bağımsız olduğu düşünüldüğünde yani kompanzasyonun mantığı gereği her fazın cosfisinin 1'e yakın olması gerektiği düşünüldüğünde, sayacın anlık olarak her üç faz değerlerini toplamak yerine fazların herbirisi için ayrı ayrı kapasitif ve reaktif değerleri kaydetmesi doğrudur. bu şekilde her fazın belirlenen sınırlar içerinde çalışması için gerekli değerlendirme yapılabilir.

Ancak şurası varki değerlendirme yapılırken de her fazın kendi içinde değerlendirlmesi gerekir. Yani toplama bakmak hatadır. Mesela 1 ay sonunda endeksler şöyle olsun.

1. faz 100 kwh, 15 kVArh(end.) 15 kVArh(kap.) end.(%15) kap(%15)
2. faz 120 kWh 50 kVArh(end.) 5 kVArh(kap.) end.(%41) kap(% 4)
3. faz 125 kWh 10 kVArh(end.) 20 kVArh(kap.) end.(% 7) kap(%14)

toplam 360 kWh. 75 kVArh(end.) 40 kVArh(kap.) end.(%21) kap(%11)

Görüldüğü üzere 2. faz belirlenen sınırların dışına çıkmıştır. Diğer fazlar ise sınırlar içerisindedir. Oysaki toplama bakıldığında tüm sistem endüktif reaktiften cezadadır. Aslında 120 kW'lık kısım için ceza olmalıdır. Tüm 360 kW için değil.

Sonuç olarak herbir fazın ayrı ayrı değerlendirilerek kayıt adilmesi gerekir ve bu olması gerekendir. Yani kayıt 3 fazın toplamı şeklinde olmamalıdır ve cezanın da her faz için ayrı ayrı uygulanması gerekir.

Görüş ve yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

saygılar...

Sonuç olarak herbir fazın ayrı ayrı değerlendirilerek kayıt adilmesi gerekir ve bu olması gerekendir. Yani kayıt 3 fazın toplamı şeklinde olmamalıdır ve cezanın da her faz için ayrı ayrı uygulanması gerekir.

saygılar...

Ben bu meseleyi 2007 yılında MAKEL mühendisleri ile telefonda uzunca müyalaa etmiştim... Problem olduğu kesin ama TEDAŞ Yazılım şartnamesinde böyle istemiş...

Doğrusu dediğiniz gibi olması... Ama yazılımın ve şartnamenin tamemen değişmesi gerekir...
Her fazın ayrı değerlendirilmesi gerekir bence de ..Ama EMO nun açıklamasında da bir sorun var...
Örneğin :
"RT = Sayaçta kayda alınması gereken = 0 VARh. ve sayaca kaydedilen değer = İnd. 44 VARh + Kap. 44 VARh. kısmı sorunlu bence...

Elbette sayaç R fazından Reaktif çekilmesi durumunda reatif T fazında kapasitif çekildiyse kapasitif yazacak... Enerji üretim ve dağıtımı da ayrı kablolarla olmuyor mu? yani 3 faz...

Şu denseydi olurdu:

Sayaçta R(kWh) S(kwH) T(kWH)

Ri(kVARH) Si(kVARH) Ti(kVARH)

Rc(kVARH) Sc(kVARH) Tc(kVARH)

olarak endeksleme 9 ayrı kategoride olmalı ve her faz kendi içinde yüzdelenmeli ve hesaplanmalı ...

Bence doğrusu bu ...

Yoksa R fazında aşırı reaktif çekilmiş ama S fazından kapasitif basılmış... Bu bunu fitlesin , durum fitlensin derseniz yanlış olur...Bence...

Şu denseydi olurdu:

Sayaçta R(kWh) S(kwH) T(kWH)
Ri(kVARH) Si(kVARH) Ti(kVARH)
Rc(kVARH) Sc(kVARH) Tc(kVARH)

olarak endeksleme 9 ayrı kategoride olmalı ve her faz kendi içinde yüzdelenmeli ve hesaplanmalı ...

Bence doğrusu bu ...

[/B]

madem olması gereken şey yukarıdaki gibi ise ve yapılan uygulama yanlışsa ve bu forum mesleki konuda önemli bir platformsa bu değişikliğin yapılmasını sağlayacak adım atılarak gerekli değişiklik yaptırılabilir ve uygulanabilir mi? yoksa bu yanlış böyle gelmiş böyle gider mi?

Bu arada EMO'nun açıklaması da yetersiz!

saygılar...

madem olması gereken şey yukarıdaki gibi ise ve yapılan uygulama yanlışsa ve bu forum mesleki konuda önemli bir platformsa bu değişikliğin yapılmasını sağlayacak adım atılarak gerekli değişiklik yaptırılabilir ve uygulanabilir mi? yoksa bu yanlış böyle gelmiş böyle gider mi?

Bu arada EMO'nun açıklaması da yetersiz!

saygılar...

Uygulamanın yanlışlığından mağdur olanlardan biri veya birileri ilk adımı atıp konuyu tüketici hakem komisyonuna taşımadıkça sorunun çözümü hayal olur.
Mevcut uygulama dağıtım şirketlerinin işine geldiğine göre kendiliklerinden adım atmaları beklenemez.
Konu hukuka taşınmalıdır

Biz adamı böyle yaparız işte. Helal olsun EMO ya bu ülkenin öncü kuruluşlarından bir tanesi her zaman olduğu gibi emperyalist düzenin karşısında, halkımızın yanında duracağız.

Kompanzasyonda herbir fazın cosfisi'nin 1'e yakın olması ideal olandır ve dengesiz sistemlerde yapılan kompanzasyonda fazlardan biri kapasitif bölgeye geçebilirken diğeri endükif olabilecektir.

Dengesiz sistemde herhangi bir fazın tam olarak kompanze edilmediği düşünüldüğünde, bir fazın aşırı kompanze edilip diğerinin hiç kompanze edilmediği düşünüldüğünde, 3 faz akım ve gerilimlerinin birbirinden bağımsız olduğu düşünüldüğünde yani kompanzasyonun mantığı gereği her fazın cosfisinin 1'e yakın olması gerektiği düşünüldüğünde, sayacın anlık olarak her üç faz değerlerini toplamak yerine fazların herbirisi için ayrı ayrı kapasitif ve reaktif değerleri kaydetmesi doğrudur. bu şekilde her fazın belirlenen sınırlar içerinde çalışması için gerekli değerlendirme yapılabilir.

Ancak şurası varki değerlendirme yapılırken de her fazın kendi içinde değerlendirlmesi gerekir. Yani toplama bakmak hatadır. Mesela 1 ay sonunda endeksler şöyle olsun.

1. faz 100 kwh, 15 kVArh(end.) 15 kVArh(kap.) end.(%15) kap(%15)
2. faz 120 kWh 50 kVArh(end.) 5 kVArh(kap.) end.(%41) kap(% 4)
3. faz 125 kWh 10 kVArh(end.) 20 kVArh(kap.) end.(% 7) kap(%14)

toplam 360 kWh. 75 kVArh(end.) 40 kVArh(kap.) end.(%21) kap(%11)

Görüldüğü üzere 2. faz belirlenen sınırların dışına çıkmıştır. Diğer fazlar ise sınırlar içerisindedir. Oysaki toplama bakıldığında tüm sistem endüktif reaktiften cezadadır. Aslında 120 kW'lık kısım için ceza olmalıdır. Tüm 360 kW için değil.

saygılar...

Bence bu konuda direk EPDK nın kararına bakılmalı. (Toplam reaktif / toplam aktif) oranı tutturulacaktır diye bir ibare var ise, daha da tartışmanın anlamı yoktur. Nihayetinde her fazın ayrı ayı değerlendirileceğine dair bir ibare yok. Eğer bazı fazlarda cezaya girip bazı fazlarda cezaya girmeyen bir işletme varsa, kompanzasyon tasarımında veya fazları dengeleme sisteminde hata vardır ve tesisi bu hatayı düzeltmelidir.

Benim yorumum budur.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri