EMO Aidat Borcu

Bizler de hükümete sesleniyoruz zaten, EMO'ya kendini kapat demiyoruz elbette..

Ve EMO'nun başına gelseydik aklı yerinde ve Atatürk'ün doğruluk ve dürüstlüğüne hayranlık duyan (maalesef ondan sonra bunu kimsede bir ilke olarak göremedik), kendine saygısı olan her vatandaş gibi ima edileni değil, şunları yapardık,

Bu teklif veya fırsat gelse kabul ederdik,
Bir kişinin değil herkesin çıkarının bizim de çıkarımız olduğunu bilirdik ve kurumun politikasını içeriden değiştirmeye ve olması gereken şekle getirmeye çalışırdık,
Bir gün Mühendis olma ihtimali olan çocuklarımızı düşünür oturup bu krallığı devam ettirmeye ve bu maaşı almaya utanırdık

Elbette ki bunlar oralara gelmeden planlanabilecek ve bilenecek şeyler değil. Ancak doğruları söyleyen bir insanın korkması gereken bir şey yoktur. Bulup bulabileceğiniz son iş EMO'nun başına geçmek değildir ve olmayacaktır da. Ama bu fırsatı ele geçiren mühendis meslektaşları adına bir şeyler yapabilir, yapmalıdır, gerçeği söylemelidir.

EMO elektrik mühendisligine faydasından cok zararı olmaya basladı. Üyelerini üye olduğuna pisman eder hale geldi. Mesleki teknik eğitimlerden uzak siyaset partisi gibi davranmaya basladı. Dergilerde bir tane adam akıllı makele yok. Hep siyasi olaylar.... Sonra üyelerin coguna icra mektubu gönderecek kadar odalktan uzaklasmıs bir yer...

EMO yönetiminde siz de olsanız borcu olan üyelere borçlarını hatırlatırsınız..bu sizin göreviniz.
EMO nun maalesef teknik yayınları son zamanlarda artsa da yeterli değil, çalışanlara yönelik pratik fazla yok ..
Özellikle meslek içi eğitimleri yani MİSEM kapsamındakiler sanki adet yerini bulsun gibi..
daha etkili ve pratik olmalı, çünkü EMO nun görevi teori vermek, akademik bilgi vermek değil bana göre..
bu tür yayınlarda çıkarabilir tabi ki..
PERPA ya bir kesicili hücre konuldu ama çok yetersiz bu pratik....
herşey paraya bakıyor biraz da..
Siyaset olayına gelince..EMO ve benzer kuruluşlar ne zaman siyasete az yer verir dersek;
ülkeyi yönetenlerle ne kadar uyuşurlarsa o kadar az ses verir, dünya görüşü ne oranda ters olursa, ses daha fazla çıkar..
karşılıklı uyum artarsa imkanlarda artar.
bu bütün dünyada böyledir, doğa kanunu..
eğitimi yüksek insanlara " ülke meseleleri ile ilgili konuşma ,işine bak" demek demokrasilerde olmaz..

Mesleki tekelcilik sona eriyor. Yeni anayasa ile beraber bütün EMO'ların alternatifi oluşacaktır. Az kaldı.

eğitim ve diploma almışız emoya soruyoruz..... bu nasıl bir saçmalıktır?

Teknik , teorik , pratik olarak kendi içinde devesa bir mesleki birikim meydana getirmiş kamu kurum ve kuruluşlarının ve benzer odaların tasviyesi mühendisliğe fayda değil kocaman bir zarar verir. EMO nun icraatlarını bende beğenmediğim için istifa ettim ama kalkıp tasviyesini savunmak aymazlığın önde gidenidir. Bugün kamu kurum ve kuruluşlarının , bunlara ait temayüllerin tasviyesi sonucu özel sektörlerde gencecik yeni mezun mühendisler cüzi maaşlarla hiçbir tecrübeleri olmadan , hiçbir işletme tedrisatından geçmeden sorumluluk yüklenmek zorunda kalıyor....

cüzi maaşla çalışanlara faydası var mı?

kurslar versin, seminerler versin, mühendislerin haklarını savunsun .... işi bu olmalı.
Bana yetkiyi o vermemeli. ben o yetkiyi , bilgiyi edinmişim. Tecrübeyide kazanırım. (Tecrübe kazanma konusunda da bana yardım edebilir)

geçerli yönetmelikleri, kanunları anlatsın, bilgilendirsin ama orada bıraksın.

bilmem kaç liraya, belge satmasın. Devletin vergi kurumu var, maliyecilik yapmasın .... vesaire vesaire...

Son düzenleme:
cüzi maaşla çalışanlara faydası var mı?

kurslar versin, seminerler versin, mühendislerin haklarını savunsun .... işi bu olmalı.
Bana yetkiyi o vermemeli. ben o yetkiyi , bilgiyi edinmişim. Tecrübeyide kazanırım. (Tecrübe kazanma konusunda da bana yardım edebilir)

geçerli yönetmelikleri, kanunları anlatsın, bilgilendirsin ama orada bıraksın.

bilmem kaç liraya, belge satmasın. Devletin vergi kurumu var, maliyecilik yapmasın .... vesaire vesaire...
Memlekette kamu tasfiye ediliyor diye tmmob dan daha gür bağıran kim var ; kamunun tasviyesi mühendislerin kapitalizme ezdirilmesidir........

ticarethane kapatılıyor elbetle ki ses cıkarırlar...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri