Emergency stop ile pano elektriğini kesmek?

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
Selamin aleykum abiler
Makina dairesinde bulunan bir panomuz var.içinde motorlar pompalar aydinlatma besleniyo..
Dogalgaz projesini yenilenecek.bu yüzden bazi şartları yerine getirmemiz isteniyor..makina dairesi kapısının onune bir acil stop butonu koyulacak.herhangi bir yangın anında butona basılıp pano enerjisi kesilecekmis.bunu yapmak için aslinda bi fikrim var ama yine de danismak istedim sizlere..?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ustam Termik manyetik şalterin açtırma bobinini acil stop dan gecirirsen acil stoba basıldığı an beslediği her yerin enerjisi kesilir.
Pano icinde TMS yok abi.
Girişte 1 adet 30 ma kacak akim,yaninda da K otomat var..
Kontaktorle yapicam aslinda nasıl yapılmasi gerektiğini de biliyorum.
Yalniz kontaktoru ana gelen besleme hattına mi baglasam,yoksa role ve K otomattan sonra mi baglasam diye kararsız kaldım.?.
Ayrica stop butonuna basınca kontaktor bırakacak ve pano enerjsi kesilecek.tekrar acmak icin butonu çevirip bırakmak yeterli oluyor sanırım.?

Sigorta çıkışından alsan yeterli. Sonuçta kontaktör acil stop açık ise devre olacaktır.acil stobu tekrar çevirince kontaktör devreye girecektir.

Makina dairesi olan bir bina düşün, yangın anında kullanılmak üzere koca binada 1 tane mi acil stop buto olacak. Belirlenen şartlara göre 1 yeterli olsun. Biri butona bastı içeri girdi. Arkandan gelen kişi de içeride biri olduğunu ve butonun basılı olduğunu farkeymedi ve takılı kaldı diye düşünürken kurcalarken enerjiyi bir anlık verdi veya birçok şekilde yetkisi olmayan eğitim almamış kişiler (ve hatta kötü niyetli kişiler de olabilir) tarafından enerji verilme ihtimali var. O yüzden sisteme tekrar enerji vermek yetki ve eğitilmiş kişiler sorumluluğunda olmalı. Pqnonun içine bir start butonu koyulabilir. Sistemi mühürleme ile yapabilirsiniz. Buna benzer projelerde içeride, aydınlatma su pompası gibi yangın anında ihtiyaç olabilecek durumlarda değerlendirilir. Bence projeni biraz hareketlendir.

Makina dairesi olan bir bina düşün, yangın anında kullanılmak üzere koca binada 1 tane mi acil stop buto olacak. Belirlenen şartlara göre 1 yeterli olsun. Biri butona bastı içeri girdi. Arkandan gelen kişi de içeride biri olduğunu ve butonun basılı olduğunu farkeymedi ve takılı kaldı diye düşünürken kurcalarken enerjiyi bir anlık verdi veya birçok şekilde yetkisi olmayan eğitim almamış kişiler (ve hatta kötü niyetli kişiler de olabilir) tarafından enerji verilme ihtimali var. O yüzden sisteme tekrar enerji vermek yetki ve eğitilmiş kişiler sorumluluğunda olmalı. Pqnonun içine bir start butonu koyulabilir. Sistemi mühürleme ile yapabilirsiniz. Buna benzer projelerde içeride, aydınlatma su pompası gibi yangın anında ihtiyaç olabilecek durumlarda değerlendirilir. Bence projeni biraz hareketlendir.
Aydınlatma kesilmese iyi olurdu ama öyle istiyorlarsa yapacak bişey yok maalesef. Mantık yok kural var. Yine de şartnameyi tam olarak öğrenin derim, belki de aydınlatmayı kapsamiyordur. Yetkisiz kişilerin enerji verme ihtimaline karşı anahtarlı acil stop butonu kullanılabilir.

Ustalarim bende anahtarlı acil stop düşünüyorum.belirli şartları yerine getirip projeyi onaylattiktan sonra iptal ederim sonra belki kontaktor bağlantılarını tekrar eski haline ceviririm..adam makina dairesinin enerjisi komple kesilsin istiyor.aydınlatma dahil.tesekkurler

Ustalarim bende anahtarlı acil stop düşünüyorum.belirli şartları yerine getirip projeyi onaylattiktan sonra iptal ederim sonra belki kontaktor bağlantılarını tekrar eski haline ceviririm..adam makina dairesinin enerjisi komple kesilsin istiyor.aydınlatma dahil.tesekkurler
evet aynen kesilmeli. makine dairesi armatürü acil durum kitli olmalı. elektrik kesildiğinde kendi bataryası yardımı ile çalışmalı.

Makina dairesinde elektrik kesilmesi ihtiyacı çalışan makinaların kontrolsüz çalışmasını engellemek. Batarya gibi ısıya duyarlı paketler yangınq müdahale edilirken istenmeyen bir zamanda patlayabilir. Ben onun yerine yangın esnasında dairede sadece aydınlatma ihtiyacı varsa düşük voltajla veya silikon ısıya dayanıklı yanmaz yalıtkanlı kablolar kullanılabilir. Bunun yanında makina dairesinde çalışması gereken bir su pompası vs gerekebilir dışarıdan ayrı bir otomat sigorta kullanılabilir. Gelelim asıl konu olan acil stop butonuna. Pano içinde paralel bağlı start butonu olur pano kilitli olduğundan sadece yetkili kişi start verebilir. Kalan diğer stop butonları ise istenilen heryere sayı sınırı olmadan seri bağlanabilir. Mühürleme yapılıp standartlar yakalanmış ve güvenlik riski minimize edilmiş olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri