EMC FİLTRESİ NEDİR ?

Arkadaşkar selamun aleyküm şu son zamanlarda ismini çok fazla duymaya başladığım emc filtresi hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum malum işten artan zamanlarda bir kart tasarlamaya çalışıyorum eğer kafama yatarsa devremde de kullanabilirim ama asıl sorma sebebim konuyu öğrenmektir...

Emc filtresi nedir ne amaçla kullanılır nasıl tasarlanır tasarlarken dikkat edilkecek hususlar nelerdir vs gibi konuları biraz teknik olarak açıklarsanız çok makbule geçer şimdiden emeğiniz için teşekkür ediyorum...

hız kontrol cihazları veya yüksek güçlü motorlar elektrik şebeksinde gerilim ve akım harmonikleri meydana getirmektedir.

Akım harmoniklerinin zararlı etkileri
• Kullanılabilir güçte azalma ve kayıplarda artma, düşük güç faktörü
• Üç faz sistemlerde nötr hatta aşırı akımların oluşumu
• Trafo ve jeneratörlerde aşırı ısınma
• Akustik gürültüde artma
• Telefon hatlarında artan girişim ve internetin kopması

Gerilim harmoniklerinin zararlı etkileri
• Trafo ve jeneratörlerde aşırı ısınma
• Kondansatörlerde aşırı ısınma
• Motorlarda ısınma
• İzolasyon sistemlerinde yalıtkan stresinin artması
• Rezonans oluşumu ve yüksek gerilim delinmesi

Bu problemlerin giderilmesi için EMC FİLTRE kullanılması gerekmektedir.

alıntı: Endüstriyel & Otomasyon, Haziran 2005 (L. Sevgi Doğuş Üniversitesi)

Şebeke alternansının üzerinde yüksek frekanslı parazitler oluşuyor.
Bu parazitler RLC devresi ile toprağa aktarılmaktadır (1khz - 20 khz)
Biz invertörlerin oluşturduğu parazitleri yok eden filtre üretiyoruz.
Kart tasarlıyorsan senin işin daha basit RC devresi işi halleder.
kartın çalışacağı yerdeki harmonik lerin katagorisi de önemli.

Sn mgazi ustam kart tasarlıyorum ve kartımda da galvonik izolasyon adı ile anılan bir sistem yani çift besleme devresi ile arada opto kuplör kullanarak pic ile rölelerin yalıtılmasını sağlıyorum.Bu sayede picin besleme gerilimi ile rölelerin besleme gerilimi arasında ayrım olmuş oluyor ve röle çekince örneğin röleye bağlı kontaktörün de çekmesi ile motor kalkıyor fakat röle nin beslemesi picin beslemesi ile bağımsız olarak ayrı olduğu için harmonik ve elektriksel gürültülerin en aza indirgenme işlemi gerçekleştirmiş oluyoruz.Fakat internet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu motorlar vs alıcıların parazitlerinin bu şekilde tam olarak giderilmediği gibi dedikodular ile karşılaşıyorum fakat bu tür devrelere birde emc filtresi ilavesi yapıldığı söyleniyor.Bende emc filtrelerinin ne olduğunu ve tam koruma sağlayıp sağlamadığını öğrenmek istedim.

Acaba benim bu tekniğim tam olarak izole eder mi yoksa yine sorunlar yaşarmıyız düşüncelerinizi paylaşırsanız ve

Mümkünse bana bu RC filtre devreleri hakkında biraz daha bilgi verebilirmisini hatta devre şeması daha çok makbule geçer...

Arkadaşkar selamun aleyküm şu son zamanlarda ismini çok fazla duymaya başladığım emc filtresi hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum malum işten artan zamanlarda bir kart tasarlamaya çalışıyorum eğer kafama yatarsa devremde de kullanabilirim ama asıl sorma sebebim konuyu öğrenmektir...

Emc filtresi nedir ne amaçla kullanılır nasıl tasarlanır tasarlarken dikkat edilkecek hususlar nelerdir vs gibi konuları biraz teknik olarak açıklarsanız çok makbule geçer şimdiden emeğiniz için teşekkür ediyorum...

Aşağıda linkini vermiş olduğum linkte EMC filitreler hakkında çok detaylı bilgiler bulunmaktadır. Ancak nasıl bir devre tasarladığınızı bizimle paylaşırsanız size daha çok yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum. Şöyleki EMC filitrelerin genelde çalıştıkları frekans bantları MHz seviyelerindeki gürültülerden devrenizi korumak yada bu frekanstaki gürültülerinizi dışarıya vermemek üzere kullanılır.

Eğer devreniz ile herhangi bir yarı iletken güç elemanını sürmeyi düşünüyorsanız arada RC filitreleri haricinde çeşitli buffer lar da kullanmanız gerekebilir. özellikle pic yada uC uygulamalarında sıkça yapılan hataların başında buffer kullanmadan direkt olarak optokuplör yada transistör kullanılarak yapılan sürücülerdir. Bu tip devrelerde kontrol edilen anahtarlama elemanının devreye girerken üzerinden geçen kaçak akımların mutlaka kontrollerden önce södürülmesi gerekir.

Alıntıdır. (Endüstriyel & Otomasyon, Kasım 2005)

Ekli dosyalar

• LS_Kas05.pdf
    329.6 KB · Görüntüleme: 373
Sn tossun ustam amacım içinde gerçek zaman saat entegresini yani ds1307 yi okuyup asenkron seri iletişim methodu ile bir pinden ana karta aktaran bi tane pic12f675 bide 10 tane giriş 10 tane çıkış olan çıkışlar röleli olan bi kart girişler de çıkışlarda 220vac olacak ve isteğe göre 16f877A ve pin uyumlu 18F452-458-4550 gibi entegreleri kullanabilecek bi kart.

Girişler 1M ohm direnç bide 1n4007 yi seri bağlayıp opto kuplörün led tarafına girecek ve transistör tarafı ile de bir başka transistörü sürüp pice +5V giriş gerilimi sağlayacağım.

Çıkışlar ise farklı bir besleme kaynağından beslenecek picin çıkışları opto kuplörün led tarafından girecek transistör tarafıda farklı bir başka transistör ve besleme ile sürülecek picin beslemesi de ayrı bir besleme olacak yani devrede toplam 2 tane trafo olacak yada iki besleme olacak diyelim ve karta direk 220VAC giriş yapacak faz varsa lojik 1 varsayacak

Sonuç olarak bu tür bir devre tasarlarsak bu devreyi motor devrelerine uyguladığımızda parazitlerden dolayı picin resetlemesi yada bir çeşit karmaşaya girip işlem yapmaması söz konusu işte bunu engellemek için gerekli önlemleri almak için bu tür devreleri incelemek istiyorum.

Devre şeması matematiksel formuller vs her şey çok makbule geçer ama matematiğim çok kötü olduğu için mümkün olduğunca basit matematik olursa daha çok makbule geçer sn ustam
Saygılarımla...

tny 254 veya 264 kullan trafolardan vazgeç trafolar harmonikleri bire bir yansıtıyor ben swiç mod la sistemlerimi kurtardım.

Emc 1. çevre ile 2. çevre arasında ne fark var.

Merhaba,

Sorumu yeni konu açmadan buradan sorayım.

Bir servo sürücüsünün girişine (kılavuzunda önerildiği üzere) aşağıdaki filtreyi ekledim. Servonun programından duruma bakınca BUS voltajı 300 küsür görünüyor. Halbu ki filtreye 220 vAC giriyor. Filtrenin çıkışını doğrudan ölçmedim. Bu akşam ölçebilirim.

Şebeke filtreleri aldıkları miktarda voltajı aynen geri mi verirler yoksa bendeki durumda olduğu gibi yükseltirler mi (hiç anlamadığım halde bana bile saçma geliyor)?

https://www.kartalotomasyon.com.tr/SEBEKE-Filtresi-Kablo-Ter-DNF05-G-20A,PR-140560.html
Veya (sorum saçma olabilir) servo sürücü voltajı kendi içinde kafasına göre yükseltiyor olabilir mi?

Son düzenleme:
Devrenin ne oldugunu bilmiyorum ama aldigin 300 kusur dc mi ac mi?
Dc ise dogrultulup filtre edildiyse 310v cikar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri