elk müh. son sınıfım bu işten vazgeçmeyi düşünüyorum

yapacağın işi sevmezsen başarılı olamazsın ister elektrik mühendisi ol istersen diş hekimi her işin güzel yanları gibi zorlukları da var kolay para kazanmak hiçbir işte yok hangi işi seçerseniz seçin çok çalışmanız gerekir. kararınızı verirken bu kıstasları göz ardı etmeyin derim.

Öncelilkle her fakülte mezunu kamuda müdür olmaz, zaten memurlukların bir çoğu fakülte mezunudur. Belli bir süre yi doldurunca olunabilir. Mühendisler yükselme olanığı yüksek olduğundan bu mevkilere gelme ihtimali vardır. Bazen eleman eksikliğinden görevlendirme yada vekaletten müdürlüğede bakılabilir yeni giren kişi.

Sevgili arkadaşımızın ne istediği tam olarak anlayamadım, özel sektör yani piyasada çalışmak derken sosyal hayatın olmaması ve zorluklarından çekiniyor, kamu sektörüde çok monoton diye istemiyor. Tamam teknik elemanın çalışma şartları çok hoş değil ama vellakin her işin bir zorluğu var ve her işin bir tersliği var. Diş hekimliği şartları daha mı cazip. Diş hekimi olununca daha farklı bir hayat mı olacak? Ah sağlıkta para var o yüzden istiyorum dersen, diş hekimliği yerine biraz daha kas tıpa gir her şey yaver giderse 35 inde uzman doktor olursun. Öncelikle okulunu bitir. İstediğin idealin neyse onu yap 30 yaş özellikle sağlık sektörü için öyle büyük bir yaş değil. Tek tavsiyem daha deneyimin olmadığı konularda peşin fikirli olma.Monoton diye tabir ettiğin komuda ki sosyal hayatı ben 7 yıl piyasada yanına bile yaklaşamamıştım.

merhaba bence dıplomanı al sonradan pişman olma kalmış bir yıl:) bu işten vazgeçcem dıyorsunuz:)siz zaten vazgeçmışsınız bır mesleğı yapmak gonul vermek sevdalanmaktır mesleğe yoksa yapamazsınız belkı sızın için faydası olur hayatımdan bır kısım ı anlatacağım kısaca:) elektroniğe kuçuk yaşta aşiktım okul ılkokul mezun oldum iş hayatına gırdım baktım okul olmadan bu işler çok zor orta okul lise teknik okul dışardan bıtırdım mesleğımle ilgili bölüm emeklı oldum daha işe devam ha şunuda soylıyeyım 40 yaşinda son dıplomamı aldım:)
is verene kendini kabul ettirmek icin ingilizce ogren onu bunu ogren, oyle boyle bir işe gir. Sonra Sabahtan akşama kadar koştur, colugunla cocugunla ilgileneme, sosyal hayatın olmasın.. Bunun üstüne az maaşla yetin.. Yeniden öss ye gireyim dış hekimliği için 1 sene deli gibi çalışayım diyorum.. Tek düşündüren ordan da mezUn olunca olacak yaş 30.. Çok kafam karışık yardım edin lutfen

Biliyorum zor görünüyor ama 1 yılın kalmışsa bitir derim. Çoğu gitmiş azı kalmış ha gayret kardeşim...

Öncelilkle her fakülte mezunu kamuda müdür olmaz, zaten memurlukların bir çoğu fakülte mezunudur. Belli bir süre yi doldurunca olunabilir. Mühendisler yükselme olanığı yüksek olduğundan bu mevkilere gelme ihtimali vardır. Bazen eleman eksikliğinden görevlendirme yada vekaletten müdürlüğede bakılabilir yeni giren kişi.

Sevgili arkadaşımızın ne istediği tam olarak anlayamadım, özel sektör yani piyasada çalışmak derken sosyal hayatın olmaması ve zorluklarından çekiniyor, kamu sektörüde çok monoton diye istemiyor. Tamam teknik elemanın çalışma şartları çok hoş değil ama vellakin her işin bir zorluğu var ve her işin bir tersliği var. Diş hekimliği şartları daha mı cazip. Diş hekimi olununca daha farklı bir hayat mı olacak? Ah sağlıkta para var o yüzden istiyorum dersen, diş hekimliği yerine biraz daha kas tıpa gir her şey yaver giderse 35 inde uzman doktor olursun. Öncelikle okulunu bitir. İstediğin idealin neyse onu yap 30 yaş özellikle sağlık sektörü için öyle büyük bir yaş değil. Tek tavsiyem daha deneyimin olmadığı konularda peşin fikirli olma.Monoton diye tabir ettiğin komuda ki sosyal hayatı ben 7 yıl piyasada yanına bile yaklaşamamıştım.

Ne istediğimi şöyle izah etmeye çalışıyim;
Su an istanbul'da bulunuyorum, burda insanlardaki koşturmayi bilirsiniz yada tahmin edersiniz. Insanlar uyku uyumaya vakit bulamıyor, kaldı ki bunun sosyal hayatı var, ailenle ilgilenmesi var, kendine zaman ayırmasi var, hiç birine fırsat yok. Mühendis olan birisi de bu koşturmaca da olmak durumunda. Az bir maaşa hem hayatımı heba etmek istemiyorum, hem inşallah olursa çocuklarımin ilgisiz kalip arada derede yetişmesini istemiyorum. Diş hekimliği istememin sebebi, kendini bu kadar yipratmadan hayatıni sürdürmek, yipratsan dahi maddi olarak karşılığını alabilecek olmak. Veya kendi işini kurup başkasının kölesi olmamak da örnek verilebilir. Şüphesiz her mesleğin zor tarafları var, ama ben o kadar kendimi geliştireyim, kendimi heba edeyim, sonra is verenin ağız kokusuna, alçak muamelesine maruz kalayım. Çok mu karamsar bakıyorum duruma? Elektrik muhendisligine çok iyi gözle bakıyodum ta ki birkaç yere is başvurusunda bulunana ve bu sitedeki yorumları okuyana dek.. Insan tabi ki sevdiği mesleği yapmalı, ben de seviyodum yada sevdiğmi sanıyodum, artık çok soğudum.

öncelikle okulu bir bitir bence lisans diploması her zaman lazım olacak. Onun dışında sen ne istiyorsun ona karar ver. Yoksa her işin kendine ait artıları ve eksileri olur. Vakit ayırma işi senin çalışma şeklin ile ilgili olay planlarsın olur biter. Sen kendi planına uyarsan başkaları da senin planına zamanla uyar. bende karamsar kaldığım bir dönemde iken şu cümleyi duymuştum."ya sevdiğin işi yap ya da yaptığın işi sev." ondan sonra kendi işime devam ettim ve hala kendi işim ile ilgili öğreneceğim çok şey olduğunu görüyorum. Evet bizim mesleğimiz birçok meslekten farklı olarak görmediğimiz akım ve gerilim ile çalışıyoruz. Kısacası hayatında başarılar dilerim.

Öncelikle mühendislik birimleri arasında elektrik mühendisliği en itibarlı olanlarındandır. Ama sonuçta genel olarak mühendislik ülkemizde her geçen gün değeri geriye gitmekte. Lise döneminde kapasiteli öğrencilerin büyük bölümü malesef mühendisliği seçmemekte. Üretimin sanayinin gelişmemesi ve her açılan üniversitede şişirilen kadrolar mühendisliği bu hale getirdi. Tıp doktorunun, bir diş hekimin hatta bence mühendislik ile kıyaslanmayacak olan eczacının sosyal statüsü ve itibarı mühendisin çok üstünde. Toplumda bu çok net olarak belli. Hatta ve hatta fizik tedavi bölümü mühendislikten daha popüler durumda. Mühendisten istenilen ile verilen arasında çok büyük dengezilikler var. Her meslek mensunbuna sorsan halinden şikayet eder. Doktora sorsan sıkıntılarını sayar, diş hekimine sorsan yakınır, hatta çalışma şartları çoğu mesleğe göre avantajlı olan öğretmenlerde çok yakınır, hepside görece olarak haklıdır. Bence bu meslekler arasında çalışma ve ücret şartları bakımından en kötü durumda olanda mühendislerdir. Her meslek sahibi halinden şikayet ederken mesleğinin ona sağladığı avantajları görmezden gelir.

Konumuza dönersek, mühendis olarak çalışmak ve düşük ücretlerle debelenmek yerine diş hekimliği gibi kendi işinin patronu olabilmek istiyorsun. Yerine görede daha iyi ücret kazanma şansın var. Sonuçta mantıklı gözüküyor ama en mantıklısı 3. sınıfa geldiğin ortamda okulu bitirmen ve tekrar istediğin bölüme girmeye çalış. Bu arada yapı denetim gibi yerlerde işe gitmeden asgari ücret seviyesinde gelirin olur, 2. bölümünü okurken bir harçlığın olur ve sigorta priminde ödenmeye başlar. Biliyorsun yeni sgk düzenlenmesinde bu da artık önemli bir konu oldu. 30 yaş sağlık sektörü için çok geç bir yaş değildir ancak seçiceğin ikinci mesleği tüm yönleriyle araştırmalısın.

Öncelikle mühendislik birimleri arasında elektrik mühendisliği en itibarlı olanlarındandır. Ama sonuçta genel olarak mühendislik ülkemizde her geçen gün değeri geriye gitmekte. Lise döneminde kapasiteli öğrencilerin büyük bölümü malesef mühendisliği seçmemekte. Üretimin sanayinin gelişmemesi ve her açılan üniversitede şişirilen kadrolar mühendisliği bu hale getirdi. Tıp doktorunun, bir diş hekimin hatta bence mühendislik ile kıyaslanmayacak olan eczacının sosyal statüsü ve itibarı mühendisin çok üstünde. Toplumda bu çok net olarak belli. Hatta ve hatta fizik tedavi bölümü mühendislikten daha popüler durumda. Mühendisten istenilen ile verilen arasında çok büyük dengezilikler var. Her meslek mensunbuna sorsan halinden şikayet eder. Doktora sorsan sıkıntılarını sayar, diş hekimine sorsan yakınır, hatta çalışma şartları çoğu mesleğe göre avantajlı olan öğretmenlerde çok yakınır, hepside görece olarak haklıdır. Bence bu meslekler arasında çalışma ve ücret şartları bakımından en kötü durumda olanda mühendislerdir. Her meslek sahibi halinden şikayet ederken mesleğinin ona sağladığı avantajları görmezden gelir.

Konumuza dönersek, mühendis olarak çalışmak ve düşük ücretlerle debelenmek yerine diş hekimliği gibi kendi işinin patronu olabilmek istiyorsun. Yerine görede daha iyi ücret kazanma şansın var. Sonuçta mantıklı gözüküyor ama en mantıklısı 3. sınıfa geldiğin ortamda okulu bitirmen ve tekrar istediğin bölüme girmeye çalış. Bu arada yapı denetim gibi yerlerde işe gitmeden asgari ücret seviyesinde gelirin olur, 2. bölümünü okurken bir harçlığın olur ve sigorta priminde ödenmeye başlar. Biliyorsun yeni sgk düzenlenmesinde bu da artık önemli bir konu oldu. 30 yaş sağlık sektörü için çok geç bir yaş değildir ancak seçiceğin ikinci mesleği tüm yönleriyle araştırmalısın.

Cevaplar için teşekkür ederim. Dediginiz benim de aklıma gelmişti. Sadece yasal olarak bünyesinde elektrik mühendisi bulundurmak zorunda olan, aslında ihtiyacı bile olmayan firmalara başvurup, belirli zamanlar , yarı zamanli is gibi, gidip en azından harçlık çıkartabilirim.. Böyle bir şansım var değil mi?
Okul bitirme konusunda herkes 1 senem kaldığını; düşünmüş, aslında yarım dönem kaldı. Inşallah bu dönem bitecek okulum
, yani buraya kadar okumuşum bitirmeye kararlıyım.

Evet böyle şansın var, okulu bitirdiğin gibi emoya üye olman gerekiyor. Yapı denetim firmalrında yardımcı kontrol mühendisi olarak 600- 700 tl mertebesinde ücret kazanabilirsin. İşe gitmenede gerek kalmaz.

elektrik mühendisliği zor bir bölümdür, buraya kadar gelip te dişçiliğe heveslenmeniz enteresan, doğrusu 3. sınıfta bölümün zorluğundan bende bıraksammmı diye tereddüt etmiştim ama verdiğim emeğe acıdığımdan bırakmadım. bir başka gariplik te kamuyu monoton olduğu için özeli ise ağır olduğu için tercih etmemeniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri