Elimdeki trafoya gerilim verme

yaparsın ama o trafo frekans ile sürülebilecek bir trafo değil devreyi evirip bir smps trafosuna göre yapmayı dene

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaş elektroşok tabancası gibi birşey yapmaya çalışıyor galiba. Ne için kullanacağını bilmiyorum ama kablonun ucundaki kıvılcımları görsel şölen değil emin ol.
Başka faydalı bir uğraşın varsa bizimle paylaş yardımcı olalım.
Amacım elektiroşok değil adaptörle 12v verdiğimde aniden diğer 2 uçtan bir anda fazla v geliyor şok gibi ama ben bunu yapmam için sürekli kabloyu sürtmem lazım ben bu kablo sürtme olayını ortadan kaldırıp kendi kendine hızlıca elektiriği açıp kapayan devre yapmak istiyorum yani kısaca amacım 12v 2200 veya 100v 150v gibi volta yükseltmek
yaparsın ama o trafo frekans ile sürülebilecek bir trafo değil devreyi evirip bir smps trafosuna göre yapmayı dene
Abi ben 9 sinif meslek lisesi elektironik okuyorum smpss falan bilmiyorum kendi amaçlarımla bişey yapma ya çalışıyorum ama anladımkı sanırım bu trafoyla yapamıyacam :)

Amacım elektiroşok değil adaptörle 12v verdiğimde aniden diğer 2 uçtan bir anda fazla v geliyor şok gibi ama ben bunu yapmam için sürekli kabloyu sürtmem lazım ben bu kablo sürtme olayını ortadan kaldırıp kendi kendine hızlıca elektiriği açıp kapayan devre yapmak istiyorum yani kısaca amacım 12v 2200 veya 100v 150v gibi volta yükseltmek

Abi ben 9 sinif meslek lisesi elektironik okuyorum smpss falan bilmiyorum kendi amaçlarımla bişey yapma ya çalışıyorum ama anladımkı sanırım bu trafoyla yapamıyacam :)

Trafoyu düşük voltajla besleyip diğer taraftan yüksek voltaj almak istiyorsunuz. Mesajınıza 100 volt almak için kabaca size örnek vereyim.

110 volt almak için,

220 volt 12 volt bir trafi alın. Bu trafonun 12 volt tarafına ayrı bir trafo ile 6 volt ac voltaj verin. 12 volt olan trafonun 220 volt kısmından 110 volt mertebesinde voltaj alabilirsiniz.

Ama uyguladığınız voltajlar AC olmali. Dc adaptorle bu is olmaz. Dc ile yapabilmek için osilator devresi yapmalısınız.

gerilim volt ac dc gibi terimleri bilmiyorsanız ya bu terimleri önce öğrenin. Yada bir bitenden yardım alın. Antalyada iseniz size ölçümleri dc ac ve devreyi kurmayi anlatabilirim.

Örnekle vereyim.

Trafoyu düşük voltajla besleyip diğer taraftan yüksek voltaj almak istiyorsunuz. Mesajınıza 100 volt almak için kabaca size örnek vereyim.

110 volt almak için,

220 volt 12 volt bir trafi alın. Bu trafonun 12 volt tarafına ayrı bir trafo ile 6 volt ac voltaj verin. 12 volt olan trafonun 220 volt kısmından 110 volt mertebesinde voltaj alabilirsiniz.

Ama uyguladığınız voltajlar AC olmali. Dc adaptorle bu is olmaz. Dc ile yapabilmek için osilator devresi yapmalısınız.

gerilim volt ac dc gibi terimleri bilmiyorsanız ya bu terimleri önce öğrenin. Yada bir bitenden yardım alın. Antalyada iseniz size ölçümleri dc ac ve devreyi kurmayi anlatabilirim.

Örnekle vereyim.
Malasef Antalyada değilim ama orda olsaydım sizden eğitim almayı çok isterdim konu için teşekkürler yani benim 6vAC vermem lazim çıkan 110V ise doğrultaç devresiyle DC çeviririm yardımınız için saolun.

https://320volt.com/cd4047-ile-12-220-volt-dc-ac-basit-inverter-devresi/

Emre.k; o zaman CD4047'li multivibratörle 2N3055 transistörle( 2adet) 10 watt normal besleme trafosu (2*12 volt çıkış, 220 volt girişli besleme trafosu) ile yukarıdaki verilen listedeki malzemelerle bu basit inverter devresini yap. Sekonderinden çıkan akım 220 volt, 50 Hz, 10 watt ve sürekli elektronik yolla olsun. Bu verilmiş parça listesindeki 120 watt trafo yerine 10 watt trafoyla bu devre yine yapılabilir, listedeki gibi 120 watt trafo şartı kesinlikle yok. En baştaki ilk anlatımdan "sürekli kıvılcım üretici" şeklinde bazı üyelerin de anladığı gibi anlayıp yorumu sadece o şekilde yapmıştım. 10 watt 220 volt AC, 50 Hz. çıkışla 8-10 watt'lık LED, tasarruflu ampulleri duyla bağlayıp kolayca yakarsın, bu devre çok başarıyla yapılırsa 10 watt'a kadar olan bu ampuller yanar. Ancak senin tek sarımlı bu trafo ile değil mutlaka 2*12 volt (simetrik) çıkışlı 220 volt çıkışlı bir Şebeke trafosu lazım, yukarıdaki bu proje için. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Malasef Antalyada değilim ama orda olsaydım sizden eğitim almayı çok isterdim konu için teşekkürler yani benim 6vAC vermem lazim çıkan 110V ise doğrultaç devresiyle DC çeviririm yardımınız için saolun.

Bu yüksek gerilim dc voltajı ne amaçlı kullanacaksınız? Amacınız nedir? Kac amper akıma ihtiyacınız var? Bu gerilimler tehlikeli gerilimler. Çalışırken onlemlerinizi almayı unutmayın.

Bu yüksek gerilim dc voltajı ne amaçlı kullanacaksınız? Amacınız nedir? Kac amper akıma ihtiyacınız var? Bu gerilimler tehlikeli gerilimler. Çalışırken onlemlerinizi almayı unutmayın.
Tabiki önlemimi alıcam amacım evdeki elektirkli aletleri pil ile çalıştırmak daha bu voltajla aklıma gelen bir çok şey var ama ilk önce yapmam lazım yükselticiyi
https://320volt.com/cd4047-ile-12-220-volt-dc-ac-basit-inverter-devresi/

Emre.k; o zaman CD4047'li multivibratörle 2N3055 transistörle( 2adet) 10 watt normal besleme trafosu (2*12 volt çıkış, 220 volt girişli besleme trafosu) ile yukarıdaki verilen listedeki malzemelerle bu basit inverter devresini yap. Sekonderinden çıkan akım 220 volt, 50 Hz, 10 watt ve sürekli elektronik yolla olsun. Bu verilmiş parça listesindeki 120 watt trafo yerine 10 watt trafoyla bu devre yine yapılabilir, listedeki gibi 120 watt trafo şartı kesinlikle yok. En baştaki ilk anlatımdan "sürekli kıvılcım üretici" şeklinde bazı üyelerin de anladığı gibi anlayıp yorumu sadece o şekilde yapmıştım. 10 watt 220 volt AC, 50 Hz. çıkışla 8-10 watt'lık LED, tasarruflu ampulleri duyla bağlayıp kolayca yakarsın, bu devre çok başarıyla yapılırsa 10 watt'a kadar olan bu ampuller yanar. Ancak senin tek sarımlı bu trafo ile değil mutlaka 2*12 volt (simetrik) çıkışlı 220 volt çıkışlı bir şebeke trafosu lazım, yukarıdaki bu proje için. Kolay gelsin.
Saolun yardımız için

Tabiki önlemimi alıcam amacım evdeki elektirkli aletleri pil ile çalıştırmak daha bu voltajla aklıma gelen bir çok şey var ama ilk önce yapmam lazım yükselticiyi

Saolun yardımız için

Evlerdeki aletleri pil ile calistiramazsiniz. Bu konuda ilerliyorsaniz olmayacağını söyleyeyim.

Bunun için daha güçlü olan aku kullanarak sayın @binbaşı bahsettigi uygulamayı yapmalısınız.

İstediğim şeyi devre yapmadan yaptım birtane DC motor alıp demir ucuna 12v bir ucunu deydirdim ve motor döndüğü için trafonun ucuna sürttü led ampül yaka biliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri