Elimdeki trafoya gerilim verme

İstediğim şeyi devre yapmadan yaptım birtane DC motor alıp demir ucuna 12v bir ucunu deydirdim ve motor döndüğü için trafonun ucuna sürttü led ampül yaka biliyorum
Tebrik ederim, cevap yazan Üstadlara/Ustalara teşekkürler, ekleyeceklerim;
* Önce can güvenliği
*9. sınıfın 2. dönem müfredatında temel elektroniğe başlanıyor. Okulda Atölye dersindeki Hocaların sana ve arkadaşlarına inan çok yardımcı olacaklardır.
* Öğrenme isteğinin artarak devamını ve başarılar dilerim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet. Ledi yaktık. Sırada evlerdeki araçları çalıştırmak var.
Ama evdeki eşyaları çalıstırmak için akü lazım oda olmadığı için bekliyeceğim para biriktiriyim onuda yapıcağım inşallah
Tebrik ederim, cevap yazan Üstadlara/Ustalara teşekkürler, ekleyeceklerim;
* Önce can güvenliği
*9. sınıfın 2. dönem müfredatında temel elektroniğe başlanıyor. Okulda Atölye dersindeki Hocaların sana ve arkadaşlarına inan çok yardımcı olacaklardır.
* Öğrenme isteğinin artarak devamını ve başarılar dilerim.
Teşekkür ederim elektironiğin temelini gördük 3 guruba ayrılıyoruz okulda elektironik tesisat ölçüm(elektironik elektirk ölçümü) biz elektironiği gördük şuan ölçümdeyiz küçüklüğümden beride elektironiğe merakıp olup sürekli uraştığım için elektironik gurubunda baya ilerledim

Trafoyu düşük voltajla besleyip diğer taraftan yüksek voltaj almak istiyorsunuz. Mesajınıza 100 volt almak için kabaca size örnek vereyim.

110 volt almak için,

220 volt 12 volt bir trafi alın. Bu trafonun 12 volt tarafına ayrı bir trafo ile 6 volt ac voltaj verin. 12 volt olan trafonun 220 volt kısmından 110 volt mertebesinde voltaj alabilirsiniz.

Ama uyguladığınız voltajlar AC olmali. Dc adaptorle bu is olmaz. Dc ile yapabilmek için osilator devresi yapmalısınız.

gerilim volt ac dc gibi terimleri bilmiyorsanız ya bu terimleri önce öğrenin. Yada bir bitenden yardım alın. Antalyada iseniz size ölçümleri dc ac ve devreyi kurmayi anlatabilirim.

Örnekle vereyim.
bu videodaki devreyi benim trafo ile yapa bilirmiyim ama o büyük transistörden yok amacım kötü amaçlı değil tamamen merak evde denemek istiyorum dışarda vs kullanmıyacağım yapa bilirmiyim serkan abi

bu videodaki devreyi benim trafo ile yapa bilirmiyim ama o büyük transistörden yok amacım kötü amaçlı değil tamamen merak evde denemek istiyorum dışarda vs kullanmıyacağım yapa bilirmiyim serkan abi

Gördüğüm kadarıyla yapamazsınız. Orada yüksek gerilim trafosu kullanılmış.

Belki bir monitörün arka aydınlatma trafosu kullanılabilir.

Gördüğüm kadarıyla yapamazsınız. Orada yüksek gerilim trafosu kullanılmış.

Belki bir monitörün arka aydınlatma trafosu kullanılabilir.
Serkan abi bunlarla yapa bilirmiyim Yanlız büyük olan trafo 10 Bacaklı

Ekli dosyalar

• 16454476488462134775450763304098.jpg
    16454476488462134775450763304098.jpg
    294 KB · Görüntüleme: 6
  • 1645447711979479430249506813951.jpg
    1645447711979479430249506813951.jpg
    334 KB · Görüntüleme: 6
Basit bir yol gostereyim. Elektronik bu denli gelismemisken istedigin duzenek elektromekanik yontemlerle yapiliyordu. (Lambali radyolari otomobillerde/kamyonlarda calistirabilmek icin bu tip kiyicilarla anahtarlanan transformatorler sayesinde calistiriliyordu)

Mesela trafoyu 6v ile anahtarlamak istiyorsan 6v role aliyorsun. Role bobinin bir ucunu 6v + ucuna bagliyorsun. Role bobininin diger ucunu da rolenin normalde kapali kontagina bagliyorsun. Kontagin diger ucunu da 6V un - ucuna bagliyorsun.

Bu sartlarda rolen vizildak'a donusuyor. Sisteme voltaj verdinmi role vizz diye oter. Role bobinin uclarina da transformatorun sekonder sargisini bagliyorsun.

Bir sure sonra kontak arktan is goremez hale gelebilir. Fakat istedigin islemi en kolay boyle halledersin.
Lambali radyolarda bu duzenegin aynisi kullaniliyor idi. Fakat ordaki vibrator kontaklari ve rolenin yay sabiti vs iyi dusunulerek yapilmisti ve anahtarlama frekansi 50Hz civarinda olurdu.

Son düzenleme:
Buyuk olan trafo neye ait?

Görünen olmaz
Vallaha bilmiyom serkan abi 1 2 yıl ömce sokakta gördüm aldım ne işe yarar bilmiyorum
Basit bir yol gostereyim. Elektronik bu denli gelismemisken istedigin duzenek elektromekanik yontemlerle yapiliyordu. (Lambali radyolari otomobillerde/kamyonlarda calistirabilmek icin bu tip kiyicilarla anahtarlanan transformatorler sayesinde calistiriliyordu)

Mesela trafoyu 6v ile anahtarlamak istiyorsan 6v role aliyorsun. Role bobinin bir ucunu 6v + ucuna bagliyorsun. Role bobininin diger ucunu da rolenin normalde kapali kontagina bagliyorsun. Kontagin diger ucunu da 6V un - ucuna bagliyorsun.

Bu sartlarda rolen vizildak'a donusuyor. Sisteme voltaj verdin mi vizz diye oter. Role bobinin uclarina da transformatorun sekonder sargisini bagliyorsun.

Bir sure sonra kontak arktan is goremez hale gelebilir. Fakat istedigin islemi en kolay boyle halledersin.
Bu trafo ile yapa bilirmiyim bir ucuna elektiek verdiğimee diğer uçtan adinen fazla v geliyor o dediginiz bu trafo ile olurmu

Bu sartlarda rolen vizildak'a donusuyor. Sisteme voltaj verdinmi role vizz diye oter. Role bobinin uclarina da transformatorun sekonder sargisini bagliyorsun.

Lambali radyolarda bu duzenegin aynisi kullaniliyor idi. Fakat ordaki vibrator kontaklari ve rolenin yay sabiti vs iyi dusunulerek yapilmisti ve anahtarlama frekansi 50Hz civarinda olurdu.
He bide bu var

Ekli dosyalar

• 16454505267223296714956103430650.jpg
    16454505267223296714956103430650.jpg
    190.7 KB · Görüntüleme: 5
  • 1645450688029146454027264798023.jpg
    1645450688029146454027264798023.jpg
    228.5 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,966