elevatör

ejder14

Üye
arkadaşlar bana çok acil elevatör elektrik kumanda şeması lazım devre şu şekilde olacak starta bastığımızda gelen malzeme kepçelerle üsteki banta atılacak ve kepçeleri taşıyan bantın kasnağı gevşediği zaman bant dönmüyormuş ama üsteki motor dönüyormuş ve bu yüzden kepçeler hareket edemiyor ve doğal olarak gelen malzeme aşağıda kepçelerle alınamadığı için
bir taşma yapıyormuş bu taşmayı engelleyen yani üsteki motoru durduran bir devre lazım korumalı yardımcı olabilirseniz sevinirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım bahsettiğin sistemlerde genelde çıkan arıza; takılma veya sıkışma olur buda termik atmasına neden olur.gevşeme sorunu ilk defa duyuyorum.bu sıkıntı gevşemenin önlenmesi ile çözülmeli bence.elektriksel olarak gevşemenin hissedilmesi zor biraz gevşeyen aparatın uygun bi yerine indüktif(metal gören) veya kapasitif(herşeyi gören) bi sensör takılarak acil durdurma gibi kullanılabilir.veya switch de kullanılabilir.bilemiyorum sistemi görmeden yorum yapmak zor.....kolay gelsin...

Kullandığınız kepçeleri syn sericin yazdığı gibi sensör kullanarak ve bunu zaman rölesi devresine bağlayabilirsin.Sensör belirli aralıkla çıkış vermezse zaman rölesinden çıkış alır ve kullanıcıya uyarı verebilirsin.Hatta çalışan sistemi durdurursun.

Kardeş Elevatörün Start-Stop'u bildiğimiz basit bir motoru tek yönde start-stop etme, Kayışın gevşemesine gelince Hız bekçisi kullanacaksın. İki tasın arasındaki yaklaşık geçiş süresini belirleyip hız bekçisini o süreye ayarlayacaksın. Kayış gevşerde taslar yerinde sayarsa hız bekçisi durumu algılayacak. Senin kullandığın şekle göre çalışacaktır. (Motoru durdurabilir, Alarm çalıştırabilir, V.s.)

Kardeş Elevatörün Start-Stop'u bildiğimiz basit bir motoru tek yönde start-stop etme, Kayışın gevşemesine gelince Hız bekçisi kullanacaksın. İki tasın arasındaki yaklaşık geçiş süresini belirleyip hız bekçisini o süreye ayarlayacaksın. Kayış gevşerde taslar yerinde sayarsa hız bekçisi durumu algılayacak. Senin kullandığın şekle göre çalışacaktır. (Motoru durdurabilir, Alarm çalıştırabilir, V.s.)

Kardeş Hız bekçisi ifadesi yanlış algılanabilir. Daha doğrusu Devir Bekçisidir.

bana bu işlemin otomasyon şemasını çizebilirmisiniz

arkadaş sistemin özeti şu;
normal çalışma sırasında bir noktadan geçen 2 kovanın kaç saniyede geçtiğini ölçeceksin diyelimki kovalar arası 5 sn senin koyacağın sensör ve zaman rölesi sistemi mesela 7 sn sonra 2 inci kovayı görmezse sistemin bir acil stop'u gibi durduracak.basit bir otomasyonu var aslında.....

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri