Eleman Açığı ve Ülkeyi İstikrarsızlığa Götürebilecek Süreç

sarka254

Üye
Yazı gözünüze uzun gibi gelebilir ama konunun sonuçları kadar uzun değil 2dknızı alacak bir bilinçlenme ve tartışma herkez için faydalı olacaktır inancındayım o yüzden boylesine bir sitede cok basit ve dayanağı olmadan konuşmak doğrusu pek etik olmazdı.

TÜM ARKADAŞLARIMDAN RİCAM BU KONUYA GEREKLİ ÖZENİ GÖSTERİP FİKİR BEYAN ETMELERİ,MODERN VE YAPICI BİR USLUPLA TARTIŞMALARI,YANLIŞ İFADELERİM VARSA DÜZELTMELERİDİR.

Şuanda meslek liselerine olan talebin azalamasıyla artan kalifiye eleman talebinin karşılanamaması ve teknik öğretmenlerin işsiz kalmalarından ülke ekonomisini istikrarsızlığa sürükleme riski taşıyan bir süreci sizlerle paylaşmak tartışmak gerekliliği duydum.

Kısaca kendimi tanıtayım ki sende kimsin denmesin : )
kou elek.öğrt'den mezun olmak üzereyim,aynı zamanda cok yakın bir zamanda bir otomasyon şirketinde görev alacağım

Bu bilgilenme konusunu bir arkadasımızın alt forumlarda ki sorusuyla karşılaştığımda paylaşma gereği duydum çünkü bu sadece onun ve benim gibi teknik öğretmenlerin değil tüm meslek ve teknik etiği benimsemiş ülke geleceğini ve çıkarlarını düşünen kişilerinde meselesi

Bu kişesel algılanmasın amacım polemik yaratmak değil herkez neyin ne olduğunu gayet iyi bilmekte

Bir okula başlarken mühendisten tek eksiği şansı olan,beraberinde işe olan istek - arzusunun kaybolması ve magduriyetle sonuclanan bir sürecin insanları , "nihayetinde TEF 'tir " damgası yememeli , zihinsel ve bilişsel anlamda hiçbir eksikliği olmadığı halde , Teknik Eğitim Fakültelerindeki formasyon + alan derslerine bogularak mühendislikten soyutlanmış, lakin mesleki kabiliyet ve uzman bilgisi mühendislik fakültesi mezunlarıyla eşdeğer olan teknik öğretmen arkadaşlarımın mecburiyet hissiyle geldikleri okulda tüm heves ve şevklerini kaybetmelerine neden olan vahim ve ülke istikrarını tehdit edebilecek tehlikeli BÜYÜK BİR SÜREÇTİR bu konu

Arupada bakıldığında mühendislik dallarından daha önemli ve yüksek statü gerektiren Teknik Öğretmenlik , ülkemizde öğretmen olarak atanma meselesinde malesef ciddi istihdam sorunu ile karşı karşıye bırakılmıştır.

Temelinde yatan meslek liselerine ve teknik liselerine olan öğrenci talebinin azalması olağandır çünkü eğitimin içi boşaltılmış,bir ülkenin en temel sermayesi olan meslek anlayışı siyasi arenada meze haline getirilmiş,öğrencilerin yüksek öğrenimde seçenekleri daraltılmıştır.Bunun neden ve kaynaklarını yetkin merciler kısmende olsa bildiği ve hatırladığı halde kişi ve kurumlarca dile getirilmez , çözüm aranmaz , yaklaşan büyük ekonomik ve sosyal riskin tereddünü taşımaz.

Herkez hatırlar diye tahmin ediyorum,hükümet ve yöneticilerin yanlış mesleki eğitim politikaları (meslek liselerine oranla az sayıda imam hatiplerle yüzlerce kat fazlası olan meslek lisesi ve teknik liselerin OSS yarışında aynı katagoriye alınması) hem öğretmen olarak istihdam sorunu hemde endüstriyel anlamda işbilirlik vasıflarının eksikliği ileriki yıllarda kalifiye eleman açığı,ekonomik dengelerin sarsılmasına kadar varan sonuçlara yol açacaktır.

Meslek ve teknik liselere olan öğrenci talebinin % 70 lere varan azalışı işte bir elektrik öğretmenliği bölümü mezunun atamasının neden yapılamadığını açıklayan iyi bir örnektir,öğretmenlik yapamadığı gibi endüstride görev almak istediğinde ortaöğretim ve üniversite eğitiminde yapılan önce saydığım konuların sonucları olan yine gerekli eksiltmelerin yapıldığı müfredattan dolayı yabancı dil eksikliği bahane edilerek mesleki vasıfları sınırlandırlımıştır ,yeni bir mühendisten alan olarak belki üstünlükleri veya en abiyane tabirle eş niteliklere sahip olduğu halde mühendis statüsü bile verilmemiştir ve verilmeyeceği kanısındayım.

Bu konuyu herkesin bilmesi gerektiği inancındayım , teknik öğretmenlerin sorunlarından daha öncelikli olarak gelen ; yetişmiş mesleki eleman vs sıkıntısı şimdiden yaşanmaya başlandı

En son gectiğimiz gunlerde yapılan bir konferansta sabancı grubundan bir yetkilinin acıklamasında aylardır bir departmanda görev vermek için kaynak operatörü bulamadıklarını soylemesini hatırlatarak ,mesleki ve teknik eğitimin küçük büyük bütün çarklarıyla yeniden yapılandırılıp bu bilincinin uyanması çağrısını bunun cefasını en iç noktasında yaşamış biri olarak bu uzun yazıdan sonra herkese SABRINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM, başarı ve Akıl SAğlığı Diliyorum :)

Milli Eğitim Bakanlığını Bostancıoğullarına bırakırsanız sonunda eğitim Bostanlığa döner.Bence bu 8 yıllık eğitim dayatması , Meslek liselerine düşük puan uygulaması belli menşeilerin Türkiye ekonomisine darbe vurmak için bilerek uygulamaya geçirdikleri sistematik bir tezgahtır..Ve yavaş yavaş sonuçlarını da alıyorlar

Bu konudaki düşüncelerimi daha önce forum bünyesinde zikretmiştim tekrarlayıp durmak istemiyorum ancak bu sorunların daha da artarak büyüyeceği konusunda eminim.Çünkü sorun teknik öğretmenlerin atanamaması değildir ,meslek liselerinin kalitesinin düşmesidir.Selamlar ,saygılar.

Kesinlikle sana katılıyorum zaten üstte yazdığım yazıda sorunun teknik öğretmenlerin atamalarının yapılmaması değil asıl tehlike arz eden sorunun mesleki ve teknik eğitim anlayışının bozularak sanayileşme sürecini olumsuz etkilemesini ve bu konuda ciddi ve somut bişeyler yapılmassa yakın zamanda bedeli çok ağır ödenebilecek belkide geriye dönüşü olmayan bir açamazın doğacağını ALTINI ÇİZEREK vurgulamak istedim

Teknik öğretmenlerin vasıf tartışmaları ve atamalarının durması konusuna üstteki sözlerimin başında değinerek Asıl sorun olan meslek liselerinin her açıdan vurgun yemesinin sadece küçük bir sonucu olarak MESLEK LİSELERİNİN BİRAN ÖNCE YOLUNUN açılması gerekliliğine dikkat çekmek istedim.Bu sadece teknik öğretmenlerin sorunu değil aksine onlardan çok ülkesinde her kesimden insanı ilgilendiren derin bir yaradır.

Bunu ifade ederken yine ülkesinde sanayi ve kalkınmanın hala % 80 'inin insan gücüne dayalı olduğunu ve yeni meslek edinmiş her vasıf ve seviyede yeni yetişmiş eleman ve çalışan ihtiyacının dogmaya başladığı hatta % 70 gibi ciddi bir azalmanın olduğunu bilen yada bilmeyenler için çözüm arama ve bilgilendirme çağrısı yapmıştım.

Zira Almanyada bile sanayi devrimini yapanlar en yüksek değer olduğunu düşünen takım elbiseliler değil aksine tulum ve takım çantasıyla deneyim çalışma azmi ve tecrübesiyle risk yönetimi hakkındaki dayanımıyla mühendisler,teknikerler,formenler,teknisyen ve işçilerdir.

Mühendisler diyorum çünkü Avrupada birçok ülkede mühendisler takım elbise giymezler.

Değerli görüşlerinden dolayı herkeze teşekkürler.

Saygılarımla...

Arkadaşlar içinizde hiçmi teknik lise veya meslek lisesi çıkışlı kimse yok,hiçmi teknik öğretmen yok yada farketmez mühendis tekniker,konuyla ilgili herkez biraz duyarlı olsa bu tehlikeli gidiş öncesinden alınacak bitakım tedbirlerle aşılabilir,bugun teknoljisini ithal eden bir ülkeyken mevcut üretim tesislerinde yarın işçisinide teknik elemanınıda ithal edecek bir ülke olabiliriz yada daha kötüsü...Bu seneryo değil arkadaşlar mevcut istatislikler ve faktörler düşünüldüğünde gözleriyle bakan herkez bunu görecektir.Böyle gelmiş böyle gider dersek gidecek çok yer kalmaz...

saygılar

Öncelİkle Sana BÖyle Bİr Konuya DeĞİndİgİn İÇİn TeŞekkÜr Edİyorum.
degİndİĞİn Konu Çok GÜzel Ama Maalesef Sadece Sen Ve BİrkaÇ KİŞİ DiŞinda Pek Kİmsenİn
umurunda DeĞİl.Şİmdİ DeĞİl Ama Bİ 10 Yil Sonra Sanayİde ÇaliŞacak Teknİk Eleman Bulamadiklarinda Anlayacaklar Ne Denlİ BÜyÜk Bİr Hata İŞledİklerİnİ.ayrica ŞÖyle Bİr Konu Daha Var Ne Yazikkİ Meslek Lİselerİndekİ Ögrencİlerde Pek İyİ YetİŞtİrİlemİyor.
okudugu BÖlÜmÜn İÇerİgİnden Haberİ Yok........... :mad:

Moderatör tarafında düzenlendi:
mustafagur ' Alıntı:
Öncelİkle Sana BÖyle Bİr Konuya DeĞİndİgİn İÇİn TeŞekkÜr Edİyorum.
degİndİĞİn Konu Çok GÜzel Ama Maalesef Sadece Sen Ve BİrkaÇ KİŞİ DiŞinda Pek Kİmsenİn
umurunda DeĞİl.Şİmdİ DeĞİl Ama Bİ 10 Yil Sonra Sanayİde ÇaliŞacak Teknİk Eleman Bulamadiklarinda Anlayacaklar Ne Denlİ BÜyÜk Bİr Hata İŞledİklerİnİ.ayrica ŞÖyle Bİr Konu Daha Var Ne Yazikkİ Meslek Lİselerİndekİ Ögrencİlerde Pek İyİ YetİŞtİrİlemİyor.
okudugu BÖlÜmÜn İÇerİgİnden Haberİ Yok........... :mad:

Duyarlılığın için saol arkadaşım evet haklısın benim okuduğum yıllarda benim sınıfımdan 20 civarında kişinin hepsi üniversitelerin çeşitli yerlerine yerleşirken şimdi görüyoruz ki bu rakam cok düşmüş zaten üniversiteyi okumayı düşünen artık niye gelsinki meslek lisesine veya teknik liseye...

Sanılmasınki eskidende eğitim çok iyiydi hayır müsbet bilimlerin dersleri teknik lisede bile yetersizdi ama günümüzdeki kadar kötü değildide

Siyasi seçimler yaklaşırken partilerin programlarına lütfen bi bakın arkadaşlar herkezin dilinde meslek liseleri var öncedende vardı ne oldu vaadler var ama icraat yok başka ülkelere ekonomik bağımlılıkların sonucunu herkez biliyor,ülkemizde teknoloji üretiyorum diyen fabrikaların çoğu yabancı sermaye yani kendi ülkemizde başakalarına hizmet ediyoruz kısaca tarih tekerrürden ibarettir dememek için lütfen biraz duyarlılık ülkede siyaseti sovenlere bırakırsak kendi ülkemizde kendi ellerimizle hem eğitimimize hem sosyal yaşantı ve anenelerimize hemde kendi istikbalimiz ve çocuklarımızın istikbaline en büyük darbeyi vurmuş oluruz

lütfen biraz sorumluluk duyalım biraz duyarlı olalım

teşekkürler

SAYGILARIMLA

ALINTI Herkez hatırlar diye tahmin ediyorum,hükümet ve yöneticilerin yanlış mesleki eğitim politikaları (meslek liselerine oranla az sayıda imam hatiplerle yüzlerce kat fazlası olan meslek lisesi ve teknik liselerin OSS yarışında aynı katagoriye alınması) hem öğretmen olarak istihdam sorunu hemde endüstriyel anlamda işbilirlik vasıflarının eksikliği ileriki yıllarda kalifiye eleman açığı,ekonomik dengelerin sarsılmasına kadar varan sonuçlara yol açacaktır.
ARKADAŞIM SANA BU KONUDA KATILIYORUM. ENDÜSTRİ MESLEK VE TEKNİK LİSELERİ , İMAMHATİP LİSELERİ İLE AYNI KEFEYE KOYMAK TEKNİK EĞİTİM ALANLARININ ALTINA BOMBA YERLEŞTİRMEK ANLAMINA GELİYOR.

Teknik eğitimin siyasete kuban gitmesi ve teknik eleman açığının ülkemizin en büyük sorunlarından biri olması konusunda %100 haklısınız. Hatta bence en önemli sorun çünki ekonomik kazancımızın en az yarısı bu nedenle heba oluyor. Elbette sağlığa, eğitime, kültüre ... para kalmıyor...

Yazılan ve söylenen hiç bir cümleye muhalif değilim. Özellikle bu yazıyı okuyan arkadaşları (burada birşeyler paylaşmaya çalışan herkes kendine ve mesleğine saygılı olduğunu zaten gösteriyor) ve mesleklerini seven, çabalayan teknik elemanları hariç tutarak olayın başka bir tarafına da bakabilmek için (iğneyi kendimize batırmak adına) şu özeleştiriyi yapmak gereği duyuyorum.

Mühendislerimiz: Örneğin proje çizenler (çoğu teknik okul mezunu dahi olamayan) birer ikişer çalışanı ile sadece imza atarak para kazanırlar. Bir tesis sorumlusu yetenekli 1-2 teknik elemana sırtını dayayarak hakketmedikleri parayı alıp mesai bitiminde yerede yaşayacaklarını düşünüp dururlar. ....
Teknik Öğretmenlerimiz: Akşam olunca öğretmen evinde okeyin 4'üncüsü verecekleri dersten çok daha fazla kafalarını meşgul eder. Herhangi bir iş yapmadan para alabilecekleri ek dersler için iyi mücadele ederler.
Teknisyen- teknikerlerimiz: bilmedikleri için öğrenmedikleri için olmuyor deyip arkasından okkalı bir küfür artık hayat tarzları olmuştur. Nasıl daha kolay bir iş bulurum düşüncesi -Şunu da araştırayım, deneyeyim, öğreneyim düşüncesinin hep 1 adım önündedir.
Ustalarımız-kalfalarımız: Yaptıkları tesisatta kaçak akım rolesi atınca çaktırmadan köprülemek en büyük meziyetleridir. Uzak doğu mallarını kaliteli malzeme ile aynı kefeye koyarak yakın fiyatlara satabilmek en büyük ustalıklarıdır.

"Çalışmadan , yorulmadan , didinmeden rahat yaşamayı alışkanlık haline getiren milletler önce haysiyetlerini , sonra bağımsızlıklarını , daha sonrada istiklallerini kaybederler"

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bunun üstüne bir söz tanımam!!

Enternasyonel bakmayı öğrenmek için önce yurtsever olmak lazım çalışmayı bir iş , sadece geçim kaynağı olarak görenler asla çok uluslu bir toplumun parçası olamaz.Şuanki potansiyelde kendine yeten bir toplum görüntüsünde olsakta fazlasıyla dış kaynaklı ve dışa bağımlı hale geldik,ÖYLEKİ DEĞERLERİMİZ,KÜLTÜR VE AHLAKIMIZ,İŞİMİZ BİLE...

NOT: AŞAĞIDA YAZDIKLARIM SADECE GENEL BİR GÖZLEM SONUÇLARININ İFADESİDİR,DİREKT OLARAK TÜM KİŞİ VE GRUPLARI HEDEF ALMAMAKTAYIM ,TOPLUMUN HEPSİNE VEYA HER KİŞİYE MAL ETMEMEKTEYİM

Elimizden eğitim hakkını alanlar, bizi populizm meraklısı yapanlar ,

Yozlaşmış çamur kültürlerini güneş gibi aydınlık kültürümüze karıştıranlar ve gençleri bu asimilasyonun hedefi görenler,

Sabahtan akşama yayınladıkları saçma,içeriği olmayan ,manevi , kültürel,eğitici ,bilimsel hiçbir değeri olmayan tamamen başka ülkelerin özentiliği ve hegomonyası içinde ,bize ait olmayan dijital rezillik mozaiğini ülkem saf insanına "yaw zaten biz böyleydik" diye yutturanlar,

Lale devri gibi zevk-i sefa'yı her saat başı magazin,öz kültürümüzü yuhalayan modern anlayış dedikleri rezilliği ,şımarıklığı meşru gören-gösteren ve eleştirildiklerinde nefs-i müdefa olarak tek tük varolan faydalı programları sansürleyenler,doğaya ,insana,her kim neye inanıyorsa inandığı erdemli değerlere baş kaldırıya davet edenler, VARKEN

Aklı fikri eğlencede,tüm günlerini süslenip püslenip cafelerde,kahvelerde öldürenler,
Kendini boş işlere vermekte olanlar , nefsini mesken tutanlar, daha nerde okuduğunu,nerde olduğunu, ne olduğunu bilmeyenler,bencil,saygısız,sevgiyi koşulsuz maddeye bağlayanlar,
Geçmişini bilmeyen yada sevmeyen kaplumbağa zihniyetliler,kabuğundan çıkıpta kabuğuna tükürenler, arkadaşı x partisine oy veriyor diye kendiside x partisine oy verenler,
Erkeğinin konuşması maganda nidası ,efendilik ve tatlı dilden yoksun,
Kadının kızının konuşması ağzını eğrilten bayanlar gibi sulu seviyesiz ve şımarık,
Bir grupta ülke sorunlarını,insanı,ilim ve bilmi konuşmayı ayıp sayanlar,
Hey gidi türk gençliği....!!

Okullarında sırf vakit dolsun diye öğrenciyle makara yapan sayın hocalar,
İş yerinde aman patron bugun sorun görmesin diye civatayı sakızıyla tutturanlar,
Bankada onca insanı kuyrukta bekletip arkadaşıyla muhabbet eden veznedar amcaya vergi dairesinde örgü ören sayın memur abla,
İnsanlık namına yardım dileyene bakıp geçenler,
Komşusu açken gözü hiçbişeye doymayanlar,

BU GÜZEL ÜLKEDE SİZİN GİBİLER VARKEN BİLE YAŞAMAYA VE UĞRUNA ÇALIŞIP ÖLMEYE DEĞER

SÖZLERİMLE KİMSEYİ HEDEF ALMAMAKTAYIM ÜZERİNE ALINACAKLAR KENDİLERİNİ BİLİR ZATEN.

BU GÜNDELİK HADİSELERİ HEPİMİZ GÖRMEKTE YAŞAMAKTAYIZ VE İSTER İSTEMEZ PARÇASI HALİNE GELMİŞİZ.

BU GİDİŞİN HERKEZ FARKINDA ,BU KADAR KARAMSAR BİR TABLO ORTAYA KOYMAK NE KADAR DOĞRU BİLMEM AMA İŞ ETİĞİNİN ENDÜSTRİYELLEŞMEYİ NASIL ETKİLEDİĞİ ORTADA.

DOLAYISIYLA SOSYAL YAŞAMDANDA BİRAZ BAHSEDİP BU ÇÜRÜK PASLI ÇARKIN DİŞLİLERİ ARASINDA SOSYAL KONUMUMUZU SORGULAMAK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAK GEREKLİLİĞİ DOĞMAKTA.
ÇÜNKÜ İŞ ETİĞİ SOSYAL ANLAYIŞTAN GELİR ARKADAŞLAR

SAYGILARIMLA...

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri