Elektrostatik ölçü aleti

leopar35

Üye
[size=10pt]
Arkadaşlar bir proje için Statik elektriği ölçecek bir alet yapılacak.Elinizde bu konuyla ilgili döküman varsa sizden yardım bekliyorum.

Şimdiden tüm kontrolkalemcilere yardımları için teşekkürler.​

Arkadaşlar bana yardım edecek biri yokmu? :(

Statik elektriği ölçmek için farklı yöntemler, dolayısıyla da çeşitli aletler kullanılabilir. Örneğin Elektrostatik voltmetre; iletkenlerde yüzey gerilimini, yalıtkanlarda yüzeydeki yük miktarını, elektrik alan şiddetini ölçer. Ancak, okulda kullanmış olduğunuz aletle sanıyorum ‘elektroskop’u kastediyorsunuz. Buna benzer bir aleti, alttaki şekilde görüldüğü gibi; bir cam kavanoz, yalıtkan bir tıpa, tıpadan geçen bir çivi ya da ucu topuzlu metal çubuk, iki metal şerit kullanarak evinizde yapmanız mümkün. Metal topuza, örneğin eksi statik yüklü bir cisim yaklaştırdığımızda, metaldeki elektronlar cisimden uzaklaşarak çubuktan aşağı iner ve metal şeritlerin eksi yüklenmesine yol açar. Benzer yükler birbirini iteceğinden, şeritler biribirinden, cisimdeki statik yük miktarıyla orantılı olarak uzaklaşacaktır. Ancak hava nemli ise, ölçüm yapılana dek, cisimdeki statik yük havadaki iyonlar tarafından nötürleştirilebilir ve alet çalışmaz.

Mesut PÜRMÜSLÜ kardeş sağol ama bana statik elektriği ölçecek devre şeması lazım.İlgilendiğin için sağol

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri