Elektronikle sayı toplama yapılabilirmi

ahmet35

Üye
Arkadaşlar herkese kolay gelsin benim şöyle bir sorum olucaktı kardeşime okuldan ödev vermişler de nasıl yapabiliriz acaba hangi elemanları kullanabiliriz devre şeması nasıl olucak.

elimizde sayıları ifade eden 10 adet buton var (0 ile 9 arası)
hangi butona basarsak ona ait bir led yada sinyal lambası yanacak araya birde toplam (+) butonu olucak artıya basıcaca artının lambası yanacak sonra 2. sayıyıyı yakıcaz daha sonrada eşittir(=) butonuna basıp sonucu ifade eden led yanacak kısacası hesap makinasının toplama fonksiyonunu yapıcaz fakat sayılar 0 ile 9 arası olucak
sonuç bölümüne en fazla (benim düşüncem) 9+8=17 led yada sinyal lambası koymayı düşünüyorum sizce nasıl bir uygulama yapmam lazım herkese şimdiden teşekkürler kolay gelsin

Böyle bir derve TTL Logic (AND) kapılarla yapılabilir. Entegre fiyatlarıda ucuzdur ama devren biraz karışık olacak.

çok sağolasın Mesut PÜRMÜSLÜ kardeş iyiki bu form ve sizin gibi yardımsever arkadaşlar var hepinize teşekkürler emeğinize sağlık

devreyi sayın Mesut PÜRMÜSLÜ arkadaşımın gönderdiği şemaya uygun olarak yapıp teslim ettik devre çalıştı kardeşiminde çenesinden kurtulmuş oldum böylelikle öğretmenleri henüz not vermedi verince buradan bildirecem hepinize çok teşekkürler

gorkem buna benzer bir devre yapmam gerekiyor pic ile yazilimda zorlanmiyorum pic kesmeleri haricinde 4x3 keypad'de basilan rakami displayde gormem gerekiyor kucuk bir uygulama odevi 16f628 ile yapmayi dusundum fakat odevin teslimine cok zaman oldugu icin henuz baslamadim

arkadasim kardesiniz umarim devreyi yaparken ogrenmesi gerekeni ogrenmistir hazir yapilani okula goturmek ona bir sey kazandirmayacak sizde biliyorsunuz

gaf ettim ise affola

estağfurullah arkadaşım gaf falan yapmış değilsiniz ifade ettiğiniz konu doğru evet devreyi yaptık Mesut PÜRMÜSLÜ arkadaşın yardımları ile buradan tekrar kendisine teşekkür ederim sadece buton sayısını biraz düşürdük fazla masraf yapmamak için devrenin mantığını anlattıktan sonra kardeşime hangi kabloyu nereye bağlayacam diye ayrıca kafamın etini yedi tabi bende bazı şeyleri öğrenmesi babında yani konuyu tam anlaması için bağlantıları kendisine bıraktım yani sonuç olarak bir takım şeyler öğrendi sizedeayrıca teşekkür ederim ilgi ve alakanız için iyi çalışmalar kolay gelsin

arkadaşlar analog devices firmasının entegreleri zor temin ediliyor,bana acilen ADE7757 lazım nerden bulunur,bilen varmı?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri